Zoltán Hints
Quick Facts
Biography
Hints Zoltán (Marosvásárhely, 1871. július 6. – 1935. május 14.) erdélyi magyar gyógyszerész.
Pályája
Született Marosvásárhelyen 1871-ben. A tanulmányait szülővárosában, a Református Kollégiumban kezdte. Az érettségi után Tordára került gyógyszerészgyakornoknak.
Egyetemi tanulmányait Kolozsváron, a Ferencz József Tudományegyetemen végezte 1890 – 1894 között. Az oklevelének megszerzése után önkéntes katonai szolgálatra jelentkezett. Egy év szolgálat után tartalékos császári és királyi gyógyszerésztisztként szerelt le.Több helyen gyakornokoskodott, többek között Budapesten, Désen, majd Marosvásárhelyen. 1896-ban felmondott az addigi munkaadójának, és kibérelte az Aranyszarvas gyógyszertárat. 1899-ben feleségül vette Kelemen Ilonát, kinek a testvére, Margit Bernády György felesége volt. Így került rokoni kapcsolatba Dr. Bernády Györggyel. 1901-ben megvásárolta az Aranyszarvas gyógyszertárat az addigi tulajdonostól, Dr. Bernády Györgytől, első lépésként a tulajdonjog felét, majd néhány év múlva a teljes gyógyszertárat.1920-tól már teljes jogú tulajdonos. 1922-ben szabadgyakorlati engedélyt kapott a román hatóságoktól. A gyógyszertár üzemeltetése mellett időt szakított a továbbképzésére is. 1906-ban ismét beiratkozott a Ferencz József Tudományegyetemre, ahol doktori képzésben vett részt. A gyógyszerészdoktori oklevelét 1908. június 6-án kapta meg. Disszertációjának címe:Néhány hivatalos gyümölcs mikroszkópiumi vizsgálata. Érdekességként említhető meg, hogy ő volt Erdélyben a második gyógyszerészdoktor (az első, aki gyógyszerészetből doktorált Bernády György volt).
1934-ben eladta a gyógyszertárat és visszavonult, és kevéssel ez után,1935-ben meghalt. Nagy részvét mellett temették, a város és a szakma mély megrendüléssel búcsúzott tőle. Az Egyesületet is számosan képviselték. Sírjánál Osváth Károly gyógyszerész mondta a búcsúbeszédet, amelynek szövege meg is jelent a Pharmacia szaklap hasábjain.
Sírja a marosvásárhelyi református temetőben van. é. sz. 46° 32′ 33″, k. h. 24° 34′ 06″46.5425, 24.568333333333.
Közéleti szereplése
Már a Ferencz JózsefTudományegyetemen kitűnt kiváló szervezőképességével. A gyógyszerészhallgatók körének alelnöke, majd elnöke lett.A Maros – Torda vármegye Gyógyszerész Testület megalakulásakor őt választották meg a Testület elnökének. 1921-ben az Erdélyi és Bánáti Gyógyszerészek Szövetségének alakuló ülésén az első tisztikarban az ellenőri tisztséget bízták reá. A Romániai Gyógyszerészek Általános Szövetségében választmányi tag lett és az ennek keretében működő Erdélyi és Bánáti Tagozatban 1924 és 1926 között a Maros-Torda, Kis-Küküllő, Csík és Udvarhely megyéket magába foglaló VIII. kerület elnöki tisztségét bízták reá, majd örökös díszelnöknek választották meg. Közéleti tisztsége is volt: a város törvényhatósági bizottságának, a Kereskedelmi és Iparkamarának, a Marosvásárhelyen székelő Leszámítoló Bank felügyelő bizottságának volt tagja. Ő volt a marosvásárhelyi Magyar Párt alelnöke. A református egyház presbitereként tevékenyen részt vett az egyházi életben is.
Szakirodalmi tevékenység
Szakirodalmi tevékenységet is folytatott. Szakmai tárgyú közleményei jelentek meg a Gyógyszerészi Hetilapban (1893, 1903), a Gyógyszerészi Közlönyben (1893, 1903), a Gyógyszerészi Értesítőben (1903). Bernády György főispánná való kinevezése alkalmából is írt egy méltató cikket (1913).