peoplepill id: zbigniew-karnicki
ZK
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Work field
Gender
Male
Age
84 years
Education
University of Agriculture and Technology in Olsztyn
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
Officer of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Zbigniew Karnicki (ur. 29 stycznia 1940 w Warszawie) – polski ichtiolog, technolog przetwórstwa ryb.

Życiorys

Absolwent Wydziału Rybackiego Wyższej Szkoły Rolnicza w Olsztynie, którą ukończył w 1964. Następnie Wydziału Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Szczecinie, gdzie uzyskał stopień doktora w 1974.

W latach 1959–1962 pracował jako asystent w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Następne lata pracy zawodowej przypadają na lata 1962–1965, w których pełnił stanowiska pomocnika kucharza i technologa na statkach rybackich w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra”, "Świnoujście". Lata 1965–1978 był Kierownikiem Zakładu Technologii w Morskim Instytucie Rybackim Gdyni. Od roku 1979 do 1986 pracował jako technolog P4 w Departamencie Rybołówstwa. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO/ONZ w Rzymie we Włoszech. W latach 1988–1993 pełnił funkcję Dyrektora w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni; 1993–1996, Departament Rybołówstwa, Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO/ONZ, (Senior Oficer), Rzym; 1996–1999, Przedstawiciel Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO/ONZ na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, Budapeszt, Węgry; 1999–2002, Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO/ONZ Departament Rybołówstwa, Rzym Włochy, gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Polityki i Planowania). W latach 2002–2008 pracował jako Z-ca dyrektora ds. Naukowych w Morskim Instytucie Rybackim Gdyni. W ostatnim rozdziale pracy zawodowej, lata 2008–2021 pełnił funkcję Głównego Specjalisty ds. Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej w Morskim Instytucie Rybackim Gdyni.

Działalność organizacyjna, społeczna

W trakcie pracy zawodowej prowadził działalność organizacyjną i społeczną. Przykładem jest tutaj pełniona funkcja koordynatora krajowego programu badawczego „Wykorzystanie mórz i oceanów” obejmującego również badania zasobów ryb i kryla w Antarktyce (1974–1979). W latach 1976–1977 był kierownikiem największej polskiej morskiej ekspedycji antarktycznej, a w okresie 1989–1991 Przewodniczącym Komitetu Rybackiego FAO, którego posiedzenia są światowym forum rybackim. Jest dotychczas jedynym Polakiem wybranym na tę zaszczytną funkcję i to dwukrotnie (2009–2011). W roku 1991 stworzył czasopismo "Wiadomości Rybackie”, którego był redaktorem naczelny do roku 2021. Periodyk wydawany był przez Stowarzyszenie Rozwoju Rybołówstwa, a od roku 2004 przez Morski Instytut Rybacki w Gdyni. W latach 1991–1993 pełnił funkcję wiceprezydenta w Międzynarodowej Radzie Badań Morza w Kopenhadze. W 1992 został wybrany na Przewodniczącego Komitetu Redakcyjnego w trakcie światowej konferencji w Meksyku dotyczącej odpowiedzialnego rybołówstwa. Doprowadził, po niezmiernie trudnych negocjacjach do przyjęcia tzw. Deklaracji z Cancun, która wniosła poważny wkład w przygotowanie Konferencji Narodów Zjednoczonych w Rio de Janeiro w 1992 roku nt. środowiska i rozwoju (UNCED) a zwłaszcza jej Agendy 21 oraz dała początek do opracowania przez FAO Kodeksu Odpowiedzialnego Rybołówstwa, którego jest jednym z tzw. „ojców chrzestnych”. Lata 1997–1999 był przedstawicielem Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO/ONZ na Europę Środkowo Wschodnią z zadaniem organizacji biura regionalnego w Budapeszcie. Był wielokrotnym przewodniczącym lub tzw. speaker'em polskiej delegacji na obradach Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego, Komisji Rybackiej Północno-Wschodniego Atlantyku, Konwencji Morza Beringa i Komisji Europejskiej. Przez trzy kadencje pełnił funkcję Honorowego Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Bałtyckiej Rady Doradczej.

Dorobek naukowy, popularno-naukowy, dydaktyczny i gospodarczy

Współautor 4 książek z dziedziny technologii przetwórstwa ryb i autor ponad 200 publikacji popularno-naukowych, autor 7 patentów. W okresie 1988–1993 pełniąc funkcję dyrektora Morskiego Instytutu Rybackiego (MIR) w Gdyni osobiście przyczynił się do zakończenia inwestycji nowej siedziby Instytutu oraz był inicjatorem pomysłu i doprowadził do budowy wspólnego statku badawczego dla MIR i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej r/v Baltica, który został zbudowany i wszedł do eksploatacji w 1993 roku.

Odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2005)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Złota Odznaka honorowa „Zasłużony Pracownik Morza”
  • Medal im. Profesora Kazimierza Demela (1994)

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Zbigniew Karnicki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Zbigniew Karnicki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes