peoplepill id: yuri-vuhnal
YV
Ukraine
1 views today
1 views this week
Yuri Vuhnal
Ukrainian writer

Yuri Vuhnal

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian writer
A.K.A.
Ivan D. Kovtun
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Chornobaivka
Age
30 years
The details (from wikipedia)

Biography

Ю́рій Вухна́ль (справжні ім'я Іван Дмитрович Ковтун; нар.5 жовтня 1906 — пом.15 липня 1937) — український письменник-гуморист і сатирик.

Життєпис

Юрій Вухналь з родиною, 1933

Іван Дмитрович Ковтун народився 5 жовтня 1906 року в селі Чорнобаївка Ізюмського повіту на Харківщині в селянській сім'ї. Закінчив Куп'янську гімназію. 1922 року вступив на педагогічні курси імені Григорія Сковороди в Харкові, після яких навчався в Харківському інституті народної освіти.

Ще студентом співпрацював у газеті «Селянська правда», де й надрукував перші твори. Потім працював у редакціях газети «Комсомолець України», журналу «Червоний перець». Належав до літературних організацій «Плуг», «Молодняк», Всеукраїнська спілка пролетарських письменників (ВУСПП). Став одним із найпопулярніших українських сатириків. Не випадково у журналістських колах його називали «комсомольським Остапом Вишнею».

Дмитро Чуб писав:

Серед численних письменників-гумористів 20-30-их років цього століття Юрій Вухналь був одним з найталановитіших і найулюбленіших авторів після Остапа Вишні. Він привернув увагу читача і завоював собі почесне місце насамперед тим, що перший почав змальовувати в літературі, зокрема в гуморесках, неґативного серед комсомольців героя в найрізноманітніших обставинах. Його сміливість, дотепність і тематична різноманітність були причиною того, що ті видання, де друкувалися Юрій Вухналь та Остап Вишня, були найпочитнішими. Юрій Вухналь знав такі секрети сміху, яких не знали інші гумористи.

Уповноважені Харківського обласного управління НКВС 2 листопада 1936 року провели трус на квартирі й заарештували письменника. Йому було пред'явлено звинувачення: «участь в українській націоналістичній терористичній організації, яка готувала терористичні акти проти керівників ВКП(б) і Радянського уряду». На численних допитах і на суді ні в чому себе винним не визнав. Зачитані проти нього свідчення категорично заперечив як фальшиві.

За особистої санкції І. В. Сталіна і його найближчих соратників по Політбюро ЦК ВКП(б) Військова Колегія Верховного Суду СРСР 14 липня 1937 року засудила Ковтуна-Вухналя до найвищої міри покарання — розстрілу з конфіскацією належного йому майна. Вирок виконано 15 липня 1937 року.

Одночасно з ним, у той саме день, смертний вирок від трьох катів радянського народу отримали письменники — Віталій Чигирин, Василь Чечвянський-Губенко, Олексій Ґедзь, Борис Коваленко, Володимир Ярошенко, Іван Калянник, Гнат Пронь, Дмитро Чепурний, Анатолій Волкович; художники — Михайло Бойчук та четверо його учнів: Іван Падалка, Іван Липківський, Василь Седляр, Іван Орел-Орленко, економіст Корній Тараненко, директор Державної бібліотеки ВУАН (нині — ім. Вернадського) Василь Іванушкін та директор «Березіля» Олексій Лозорішак.

Реабілітація

При додатковому розслідуванні справи в 1958 році Максим Рильський, який добре знав Юрія Вухналя, дав такий відгук про нього:

Це був здібний гуморист і автор цікавих книжок для юнацтва та дітей. Я ніколи не сумнівався, що Іван Дмитрович Ковтун чесний і відданий радянський громадянин.

А Микола Бажан написав так:

Він безумовно був радянською людиною, якій були чужими антирадянські чи націоналістичні настрої та висловлювання. У своїх пародіях, епіграмах, жартах він засобами сатири й гумору боровся зі всім, що відживає…

Військова колегія Верховного Суду СРСР 4 листопада 1958 року вирок щодо Івана Дмитровича Ковтуна-Вухналя скасувала і справу припинила через відсутність складу злочину.

Творчість

Гумористичні твори, збірки

  • «Червоні паростки» (1925) — збірка оповідань
  • «Товариш і товаришок» (1926), (1929) — гуморески
  • «По злобі» (1927)
  • «Початкуючий» (1928)
  • «Шматкуючий» (1928)
  • «Яструби» (1928) — авантюрний роман
  • «Помилка професора Кіма»
  • «Гумореска» (1929) — збірник на 241 стор.
  • «Життя та діяльність Федька Гуски» (1929)
  • «Одруження Гаврила Ратиці» (1929)
  • «Щирий українець» (1929) — збірка
  • «Крилатий рейд» — нарис
  • «Помилка професора Кіма» — повість з життя піонерів
  • «Люди моря» (1931) — збірка нарисів
  • «Азіятський аероліт» (1931) — науково-фантастичний роман
  • «Юнбуд» (1931) — повість з життя молоді
  • «Чанг» — пригодницька повість

    Див. також

    • Сталінські списки

    Примітки

    Джерела

    • Дорошенко В. О. Ковтун Іван Дмитрович // Українська літературна енциклопедія. — Т. 2. — К., 1990. — С. 515—516.
    • Іван Ковтун // ВЕСЕЛКА. Антологія Української Радянської Художньої Літератури для дітей // Веселка, 1960 — Т. 2, С. 11-32.

    Посилання

    П:   Біографії П:   Література П:   Фантастика П:   Наукова фантастика П:   Україна

    The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
    Lists
    Yuri Vuhnal is in following lists
    comments so far.
    Comments
    From our partners
    Sponsored
    Yuri Vuhnal
    arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes