peoplepill id: wojciech-gajdus
WG
1 views today
1 views this week
Wojciech Gajdus

Wojciech Gajdus

The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Wojciech Gajdus, krypt. WG, G, W, pseud. Piotr (ur. 12 października 1907 w Papowie Toruńskim, zm. 9 listopada 1957 w Nawrze) – polski duchowny katolicki, więzień obozu koncentracyjnego Stutthof, autor wspomnień obozowych, proboszcz parafii w Nawrze koło Torunia.

Życiorys

Syn nauczyciela Władysława i jego żony Emilii z domu Oczkowskiej, był szóstym z siedmiorga rodzeństwa. Ojciec (ur. 23 marca 1872 w Brodzkich Młynach, zm. 10 stycznia 1966 w Starogardzie Gdańskim) pracował w szkole w Papowie Toruńskim, potem w Toruniu-Mokre. Wojciech Gajdus ukończył w 1926 r. Gimnazjum Klasyczne im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 grudnia 1930 r. w Pelplinie z rąk ks. biskupa Stanisława Okoniewskiego, a mszę prymicyjną odprawił w kościele Chrystusa Króla w Toruniu. Po święceniach został skierowany na wikariusza do parafii p.w. Świętego Krzyża w Tczewie, gdzie jednocześnie sprawował funkcję kapelana w szpitalu oraz uczył religii w gimnazjum i w szkole handlowej, a także nadzorował działalność Katolickiego Towarzystwa Ludowego. W 1934 r. przeniesiono go w parafii św. Mikołaja w Grudziądzu. Cieszył się opinią dobrego kaznodziei, jałmużnika i organizatora pracy z młodzieżą. Był dyrektorem miejscowego Apostolstwa Chorych oraz redaktorem odpowiedzialnym "Tygodnika Parafialnego Parafii Rzymsko-Katolickich w Grudziądzu", w którym zamieszczał też większość tekstów (używał kryptonimów WG, G, W). W maju 1935 powierzono mu stanowisko generalnego sekretarza Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej z siedzibą w Pelplinie. Przyczynił się do ożywienia działalności stowarzyszenia w parafiach, organizując kursy szkoleniowe, zjazdy, obozy sportowe i wypoczynkowe, opracowując broszury, a także prowadząc jako redaktor odpowiedzialny pismo związkowe "Młodzież Pomorska". Był autorem przekładów z języka niemieckiego – Światło gór Franza Weisera (wydanie książkowe Kraków 1933 oraz na łamach "Tygodnika Parafialnego..." w latach 1934–1935), Sebastian z Weddingu Franza Herwiga ("Gwiazda Morza", 1938, nr 10–22). W prasie katolickiej zamieszczał wiersze i inne teksty (np. artykuł Ks. Sychta – polski poeta narodowy, "Młodzież Pomorska", 1938, nr 4). Utrzymywał kontakty ze środowiskiem Obozu Narodowo-Radykalnego.

W grudniu 1938 został administratorem, a w 1939 proboszczem parafii w Nawrze. Po wybuchu II wojny światowej pełnił krótko posługę kapelana wojskowego. Aresztowany przez Niemców w październiku 1939 r. w Chełmży, trafił do Fortu VII w Toruniu. Uniknął losu brata, rozstrzelanego w toruńskiej Barbarce; wraz z grupą duchownych i inteligencji został przeniesiony do więzienia w Gdańsku Nowym Porcie, a następnie do obozu koncentracyjnego w Stutthofie i Sachsenhausen-Oranienburg (numer obozowy 20998). Dzięki interwencji byłych parafian z Tczewa odzyskał wolność 15 października 1940 r., zastał jednak plebanię zasiedloną przez Niemca i na polecenie gestapo zamieszkał w Biskupicach koło Torunia. Pod pseudonimem Piotr włączył się w działalność konspiracyjną w Związku Jaszczurczym (współpracował z ks. Pawłem Guttmannem, komendantem Okręgu Pomorskiego tej organizacji) i w Narodowych Siłach Zbrojnych. W obawie przed ponownym aresztowaniem ukrył się w Czemlewie u rodziny Bendigów, gdzie prowadził kancelarię szefa Wydziału II (wywiadowczego) Pomorskiego Okręgu Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej Franciszka Bendiga (pseud. Ksawery) oraz spisywał obozowe wspomnienia. Był też szefem Tajnego Obozu Narodowo-Radykalnego. W lipcu 1943 po zatrzymaniu Bendiga zbiegł do Grzybna (powiat toruński) i przebywał u rodziny Frąckiewiczów, rękopis wspomnień ukrywając wcześniej w Czernlewie.

W 1945 powrócił do parafii w Nawrze, dodatkowo w lutym 1946 został administratorem w Biskupicach i Przecznie oraz wizytatorem nauki religii w dekanacie chełmżyńskim. Kontynuował też działalność konspiracyjną jako członek kierownictwa Organizacji Polskiej. 17 kwietnia 1946 został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Toruniu w czasie akcji likwidowania struktur tej organizacji. Oskarżony z artykułu 86 § 2 kodeksu karnego – nielegalne uczestnictwo w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych, nie przyznał się do winy i w procesie 29 sierpnia 1946 został uniewinniony przez sąd wojskowy: uwzględniono jego działalność w strukturach społecznych nowego państwa (koło PPS w Biskupicach, Wojewódzka Rada Narodowa w Bydgoszczy) oraz przeszłość obozową. Był jednak nadal inwigilowany za głoszone kazania. Przejścia wojenne i czteromiesięczne śledztwo po wojnie nadszarpnęły jego zdrowie, zmuszony był do odbycia długiej kuracji sanatoryjnej w Zakopanem i przeszedł operację nerek. W Zakopanem pełnił posługę duszpasterską jako kapelan sanatoryjny (sanatorium Caritas diecezji krakowskiej "Słoneczna", sanatorium "Odrodzenie") oraz ekspozyt kościoła na Harendzie w Poroninie, głosił kazania i rekolekcje w innych parafiach. Nawiązał szereg znajomości z intelektualistami, szczególnie ze środowiska literackiego – Włodzimierzem Wnukiem, Antonim Gołubiewem, Kornelem Makuszyńskim, wdową po Janie Kasprowiczu Marią.

Zmarł 9 listopada 1957 r., spoczął na cmentarzu w Nawrze. Wspomnienia obozowe ukazały się we fragmentach w "Tygodniku Powszechnym" (1957, nr 16 i 23), a w całości w opracowaniu ks. Stefana Trzcińskiego wyszły nakładem wydawnictwa "Znak" w 1962 jako Nr 20998 opowiada.

Brat Jerzy (ur. 13 marca 1900), urzędnik kolejowy w Toruniu, członek Polskiego Związku Zachodniego, był więziony razem z ks. Wojciechem jesienią 1939 i zginął rozstrzelany w Barbarce koło Torunia 25 listopada 1939. Brat Bernard był znanym po wojnie lekarzem.

Przypisy

Bibliografia

  • Gajdus W., Nr 20998 opowiada, Pelplin-Sztutowo, Bernardinum, 2013, ​ISBN 978-83-7823-320-6​.
  • Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL w latach 1945–1989. Pomordowani, więzieni, wygnani, tom II (pod redakcją naukową Jerzego Myszora), Warszawa 2003, s. 72 (artykuł redakcyjny).
  • Henryk Mross, Gajdus Wojciech, w: Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej 1939–1945, część 4 (pod redakcją Anny Zakrzewskiej i Elżbiety Zawackiej), Toruń 1998, s. 46–47.
  • Anastazy Nadolny, Gajdus Wojciech, w: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego (pod redakcją Stanisława Gierszewskiego), tom II: G–K, Gdańsk 1994, s. 21–22.
  • Ryszard Szwoch, Słownik biograficzny Kociewia, tom VI, Starogard Gdański 2017, s. 126–128 (z fotografią).
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wojciech Gajdus is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Wojciech Gajdus
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes