Wojciech Blecharczyk
Quick Facts
Biography
Wojciech Aleksander Blecharczyk (ur. 15 grudnia 1962 w Lubaczowie) – polski biolog, nauczyciel szkolny, działacz ekologiczny, doktor nauk o ziemi. Polityk, samorządowiec, od 2002 do 2014 burmistrza Sanoka.
Życiorys
Urodził się w Lubaczowie jako syn Tomasza i Anny. Rodzice byli nauczycielami: matka języka rosyjskiego, ojciec - geografii, był także dyrektorem szkół w Sanoku oraz kuratorem oświaty. Jego brat Grzegorz (ur. 1960) został prawnikiem, sędzią Sądu Rejonowego i Okręgowego w Krośnie.
Wykształcenie i kariera zawodowa
Wojciech Blecharczyk w 1981 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku. Ukończył studia zaoczne biologii ze specjalnością herpetologia na Wydziale Geograficzno–Biologicznym Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, następnie studia podyplomowe w zakresie ochrony środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Pracował jako nauczyciel biologii w szkole podstawowej w Falejówce, a potem przez wiele lat w II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku. W 2013 na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie uzyskał tytuł naukowy doktora w dziedzinie nauk o ziemi w zakresie ochrony środowiska.
Działał w harcerstwie, został kierownikiem centrum ekologicznego w sanockim hufcu ZHP, od 1989 działającym w Domu Harcerza w Sanoku. Podjął działaność na rzecz ochrony przyrody, głównie jako działacz ekologiczny Ligi Ochrony Przyrody, w tym szef zarządu Oddziału LOP w Krośnie, od 1999 wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego LOP w Krośnie, przez 10 lat wiceprzewodniczący Zarządu Głównego LOP; funkcjonował jako biegły sądowy sądów okręgowych w zakresie ochrony przyrody, współzałożyciel Powszechnego Uniwersytetu Wiedzy Ekologicznej. Od 2008 Wiceprzewodniczący Narodowej Rady Ekologicznej w Warszawie, członkiem Kapituły Konkursu pod patronatem Prezydenta RP na najbardziej ekologiczną gminę w Polsce, członkiem Zarządu IAKS Polska, PKOL, Alumni, Association U.S. Departament Exange Programs; towarzystw naukowych z zakresu ochrony środowiska i ochrony przyrody.
Po ustąpieniu z funkcji burmistrza z Sanoka w 2014 objął stanowisko dyrektora generalnego w Polskiej Izbie Pracy.
Działalność polityczna
W wyborach samorządowych 1998 uzyskał mandat radnego Rady Powiatu Sanockiego startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W wyborach samorządowych 2002 startując z listy Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD – Unia Pracy jako kandydat popierany przez SLD uzyskał mandat radnego Rady Miasta Sanoka i został wybrany na urząd burmistrza Sanoka (w drugiej turze uzyskał poparcie 54,31% głosów pokonując dotychczasowego burmistrza Zbigniewa Daszyka). W wyborach samorządowych 2006 wybrany ponownie na burmistrza Sanoka z listy Komitet Wyborczy Wyborców Wojciecha Blecharczyka – „Dla Sanoka”, w pierwszej turze uzyskał 61,68% głosów (9081 głosów). W wyborach samorządowych w 2010 startując z listy KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka uzyskał mandat radnego Rady Miasta Sanoka. Zasiadł w Komisji Finansowo-Gospodarczej, Komisji Infrastruktury Miejskiej i Komisji Rewizyjnej oraz został wybrany na trzecią kadencję na stanowisko burmistrza miasta Sanoka, w pierwszej turze uzyskał 10187 głosów (65,92% głosów). W honorowym komitecie poparcia znaleźli się wówczas m.in. Elżbieta Dzikowska, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prof. Feliks Kiryk, Janusz Szuber, Tomasz Demkowicz, Ryszard Ziarko, Lesław Wojtas, Marcin Karczyński.
Podczas jego urzędowania w 2011 Urząd Miasta Sanoka został jednym z czterech udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej klub hokejowy Ciarko PBS Bank KH Sanok (Wojciech Blecharczyk złożył wniosek o przystąpienie urzędu do spółki przyjęty przez Radę Miasta). Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 był w honorowym komitecie poparcia kandydatury Elżbiety Łukacijewskiej z Platformy Obywatelskiej. Z jego inicjatywy został zorganizowany „Światowy Zjazd Sanoczan” w dniach 20-23 czerwca 2014; Wojciech Blecharczak zasiadł w komitecie honorowym zjazdu.
W wyborach samorządowych w 2014 ubiegał się o reelekcję na stanowisku burmistrza Sanoka startując jako kandydat bezpartyjny, popierany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Sanoku z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka. Powstał komitet honorowy wspierający jego kandydaturę. W I turze 16 listopada 2014 uzyskał wynik 40,8%, a w II turze 30 listopada 2014 osiągnął wynik 49,58 % i przegrał różnicą 103 głosów z Tadeuszem Pióro, który został nowym burmistrzem Sanoka.
Publikacje
- Walory przyrodnicze dorzecza Sanu, Rzeszów-Sanok 2005, ISBN 83-905142-8-1.
- Walory przyrodnicze obszaru powiatu sanockiego, „Rocznik Sanocki” Tom VIII – Rok 2001, Sanok 2001, s. 273-287
- Edukacja ekologiczna
Odznaczenia i wyróżnienia
- Srebrny Krzyż Zasługi (2003, za zasługi na rzecz ochrony środowiska naturalnego, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej)
- Złoty Krzyż Zasługi (2013, za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy samorządowej)
- Medal Komisji Edukacji Narodowej: 2013
- Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2008)
- Złota Odznaka LOP
- Złota Odznaka PZHL
- Medal XXX lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego (2011)
- Złota odznaka Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Drohobyczu (2012)
- Tytuł najlepszy burmistrz i prezydent w województwie podkarpackim: 2004.
- Samorządowiec Roku w województwie podkarpackim: 2004
- Laureat rzeszowskiego plebiscytu Podkarpacka Nagroda Samorządowa dla najlepiej ocenianych włodarzy dużych miast (pow. 35 tys. mieszkańców): 2005, 2007
- Mecenas Polskiej Ekologii (tytuł przyznany przez Radę Ekologiczną przy Prezydencie RP)
- Mecenas Polskiej Ekologii: 2006 (w ramach VII edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”)
- Partner Polskiej Ekologii: 2007
- Zasłużony dla Ochrony Środowiska
- Godło „Człowiek Roku” Ziemi Sanockiej: 2007
Uwagi
Przypisy
Bibliografia
- Franciszek Oberc. Burmistrzowie Sanoka w dwudziestoleciu. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”. Nr 11: Samorząd Gminy Miasta Sanoka 1990–2010, 2014. Fundacja „Archiwum Ziemi Sanockiej”. ISSN 1731-870X.
Linki zewnętrzne
- Strona prywatna Wojciecha Blecharczyka [dostęp 27 listopada 2013]