peoplepill id: witold-klepacki
WK
Poland
1 views today
4 views this week
Witold Klepacki
Polski lekarz, pediatra

Witold Klepacki

The basics

Quick Facts

Intro
Polski lekarz, pediatra
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Kraków, Poland
Age
63 years
Education
Jagiellonian University
Awards
Medal of the 10th Anniversary of People's Poland
 
honorary badge "For exemplary work in the field of health".
 
The details (from wikipedia)

Biography

Witold Klepacki (ur. 7 marca 1897 w Krakowie, zm. 19 marca 1960 w Lublinie) – polski lekarz, pediatra, profesor.

Życiorys

Będąc uczniem gimnazjum wstąpił do Legionów Polskich i walczył w nich od sierpnia 1914 do maja 1915 roku w 1 pułku piechoty na froncie wschodnim. W 1918 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wkrótce na polecenie władz uczelni kierował akcją masowych szczepień przeciwko ospie na Łemkowszczyźnie. W latach 1920–1921 zajmował się zwalczaniem epidemii duru i czerwonki w powiecie nowosądeckim. Po zakończeniu studiów i otrzymaniu 11 lipca 1922 dyplomu doktora wszech nauk lekarskich rozpoczął pracę w klinice pediatrycznej kierowanej przez profesora Lewkowicza. W 1926 został pierwszym asystentem kliniki. Z tego okresu pochodzą publikacje pierwszych prac naukowych Klepackiego. W tym samym roku stanął do konkursu na stanowisko naczelnego lekarza szpitala dziecięcego fundacji Vetterów w Lublinie.Wygrał konkurs i w grudniu 1926 przeniósł się do Lublina, a 1 stycznia 1927 objął to stanowisko. Doprowadził do znacznego rozwoju szpitala; powstały nowe oddziały, nowoczesne ambulatorium, podjęto budowę nowych pawilonów szpitala, przychodni specjalistycznych, a w Kazimierzówce k. Lublina powstało sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę. W 1928 został wybrany w skład III Rady Izby Lekarskiej, której kadencja trwała 3 lata. Ponownie wybrano go do IV Rady 22 listopada 1931, również na okres 3 lat, zaś 16 grudnia 1934 – do V Rady (tym razem kadencja była już pięcioletnia). W latach 1929–1932 pełnił funkcję sekretarza izby w Zarządzie Rady. W 1937 w dowód uznania za swoją pracę został odznaczony Medalem Niepodległości, a w 1938 Krzyżem Zasługi. Wziął udział w tworzeniu wydziału lekarskiego UMCS.

W 1946 dr Witold Klepacki został mianowany kierownikiem Kliniki Chorób Dzieci. Będąc konsultantem wojewódzkim wizytował i wspierał wszystkie oddziały dziecięce na Lubelszczyźnie, duży nacisk kładąc zwłaszcza na działania zmierzające do zmniejszenia umieralności niemowląt, a także na specjalistyczne szkolenie pediatrów i lekarzy wiejskich. W 1955 został prodziekanem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej.

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 19 marca 1960 w Lublinie. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej.

Ordery i Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – 1958
  • Złoty Krzyż Zasługi – 1957
  • Medal Niepodległości – 1937
  • Krzyż Zasługi – 1938 (Srebrny?)
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej – 1955
  • Odznaka „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” – 1955
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Witold Klepacki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Witold Klepacki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes