peoplepill id: witold-czerkawski
WC
Poland
1 views today
1 views this week
Witold Czerkawski
Polish photographer

Witold Czerkawski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish photographer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Nadvirna, Nadvirna Raion, Ivano-Frankivsk Oblast, Ukraine
Place of death
Prudnik, Gmina Prudnik, Prudnik County, Poland
Age
85 years
Awards
Silver Cross of Merit
 
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
Medal for Long Marital Life
 
The details (from wikipedia)

Biography

Witold Czerkawski (ur. 7 kwietnia 1921 w Nadwórnej, zm. 25 lutego 2007 w Prudniku) – polski fotograf, fotoreporter i dokumentalista. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, działacz PTTK.

Życiorys

Jedno z powojennych zdjęć Prudnika autorstwa Czerkawskiego, przedstawiające Rynek z kolumną maryjną

Urodził się 7 kwietnia 1921 w Nadwórnej w województwie stanisławowskim (obecnie na Ukrainie). Jego ojciec Kazimierz był urzędnikiem miejskim i muzykiem, natomiast matka Zofia była działaczką Ligi Kobiet. Witold swoje pierwsze zdjęcie wykonał w wieku 9 lat. Wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego na początku lat 30., uczestniczył w zlocie ZHP w Spale w lipcu 1935. Jego pierwszym nauczycielem fotografii w Nadwórnej był Leon Rąpała. W 1936 udał się na szkolną wycieczkę po Polsce przez Lwów, Kraków, Katowice, Częstochowę, Poznań, Gdynię i Warszawę, którą udokumentował robiąc fotografie. Znalazły się one później na wystawie w jego szkole. Następnie uczęszczał do liceum ekonomiczno-handlowego w Stanisławowie. Miał kontynuować naukę w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Gdyni, jednak w związku z wybuchem II wojny światowej jego plany pozostały niezrealizowane. W okresie okupacji sowieckiej Czerkawski zajmował się fotografią, by pomóc ojcu w utrzymaniu rodziny.

Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Czerkawskich przeprowadziła się z zajętej przez ZSRR Nadwórnej na Ziemie Odzyskane, zamieszkując w Kędzierzynie, gdzie Witold otworzył swój własny zakład fotograficzny. Następnie przeniósł się do Prudnika, gdzie w czerwcu 1946 przy ul. Piastowskiej 1 założył pierwszy zakład fotograficzny w mieście. Wykonał pierwsze powojenne zdjęcia Prudnika, dokumentując zniszczenia miasta dokonane w trakcie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Rok później, po pomyślnie zdanym egzaminie rzemieślniczym, przeniósł się na ul. Ratuszową. Oprócz Czerkawskiego, w Prudniku zamieszkało jeszcze dwóch fotografów z Nadwórnej: Leon Rąpała, i Fryderyk Steć.

Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, a w 1960 został wiceprezesem Oddziału PTTK „Sudetów Wschodnich” w Prudniku. Brał udział w wystawach fotograficznych w Opolu i w Prudniku. Otrzymał uprawnienia mistrza w Izbie Rzemieślniczej w Opolu. Jako jeden z pierwszych w Prudniku wprowadził fotografię barwną. W 1982 przeniósł swój zakład na ul. Sobieskiego, a 10 lat później na plac Wolności. Jego fotografie publikowane były w prasie, m.in. w „Głosie Włókniarza”, „Tygodniku Prudnickim” i „Gościu Niedzielnym”. Zajmował się również szkoleniem młodych adeptów fotografii, w tym m.in. Anny Myszyńskiej.

W 2001 wystąpił w fabularyzowanym filmie dokumentalnym Dziwna przyjaźń Żyda i Niemca w trudnych czasach w reżyserii Andrzeja Barszczyńskiego, opowiadającym o prudnickiej rodzinie przedwojennych żydowskich fabrykantów – Fränklach i Pinkusach. Brał również udział w powstaniu filmu Skrawek nieba o prymasie Stefanie Wyszyńskim i jego uwięzieniu w sanktuarium św. Józefa w Prudniku.

Pomimo choroby pozostał aktywny zawodowo do końca życia. Zmarł 25 lutego 2007. Jego pogrzeb odbył się 28 lutego tego samego roku na cmentarzu komunalnym w Prudniku.

Życie prywatne

3 kwietnia 1948 w kościele św. Michała Archanioła w Prudniku poślubił Walerię Mandynę. W październiku 1950 urodziła się ich pierwsza córka – Ewa, a w 1953 – Maria. Małżeństwo otrzymało Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Pod koniec życia wraz z żoną często wybierał się na wędrówki z Prudnika do Pokrzywnej. Był chrześcijaninem.

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi (1977)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1988)
  • Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (1998)
  • tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Prudnik”

Przypisy

Bibliografia

  • Ryszard Kasza: Ulicami Prudnika z historią i fotografią w tle. Przemysław Birna, Franciszek Dendewicz, Piotr Kulczyk. Prudnik: Powiat Prudnicki, 2020. ISBN 978-83-954314-5-6.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Witold Czerkawski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Witold Czerkawski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes