peoplepill id: wincenty-wierzejewski
WW
Poland
1 views today
1 views this week
Wincenty Wierzejewski
Polish officer

Wincenty Wierzejewski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Poznań, Greater Poland Voivodeship, Poland
Place of death
Leeds, Leeds, West Yorkshire, Yorkshire and the Humber
Age
82 years
The details (from wikipedia)

Biography

Wincenty Wierzejewski ps. Józef, Jerzy Warecki, Skaut, Orsza, Poznański (ur. 29 listopada 1889 w Poznaniu, zm. 8 września 1972 w Leeds) – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego[potrzebny przypis], działacz harcerski, członek Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego.

Życiorys

Urodził się w rodzinie bednarza Franciszka i Michaliny z domu Majewska. W latach młodości był członkiem Towarzystwa Samokształceniowego Młodzieży „Iskra”. Później przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył szkołę średnią i w 1907 rozpoczął edukację na Akademii Sztuk Pięknych. Studiował tam malarstwo i sztuki zdobnicze. W 1910 zmuszony był jednak powrócić do Poznania i odbyć służbę wojskową w Armii Cesarstwa Niemieckiego.

W 1912 został jednym z założycieli pierwszego w Wielkopolsce zastępu skautowego „Poznań”. Wkrótce potem, w miarę przybywania młodych ludzi, zastęp stał się drużyną, a potem hufcem „Piast”, którego komendantem został właśnie Wierzejewski. W tym czasie skauci wielkopolscy prowadzili już tajne przygotowania do wybuchu ewentualnego powstania przeciwko Niemcom (np. bojówka Sęp). W tym celu nawiązali kontakt ze Związkiem Walki Czynnej (ZWC).

Później był jednym z organizatorów Polskiej Organizacji Wojskowej w Zaborze Pruskim. Po wybuchu walk, dowodził kompanią skautów, która zdołała oswobodzić z rąk niemieckich Bastion III Grolman w Poznaniu. Jego ówcześni podwładni w późniejszym czasie dali początek 1 Pułkowi Strzelców Wielkopolskich (późniejszemu 55 Poznańskiemu Pułkowi Piechoty). Wierzejewski brał także udział w walkach na wschodzie: w 1919 - walki o Lwów, a później w wojnie polsko-bolszewickiej (był jednym z żołnierzy armii generała Daniela Konarzewskiego).

W 1925 ukończył Centralną Szkołę Gimnastyki i Sportu, po czym objął dowództwo kompanii w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr 7 w Śremie. Następnie przeniesiony został do 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Poznaniu. W latach 1932-1935 dowodził oddziałem wartowniczym Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Następnie do 1939 pełnił służbę w Samodzielnym Referacie Bezpieczeństwa Dowództwa Okręgu Korpusu Nr VII w Poznaniu. Zajmował się organizacją dywersji pozafrontowej w Wielkopolsce pod kryptonimem „Okrzeja”. W sierpniu 1939, bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej, przydzielony został do Sztabu Głównego WP. Po przeniesieniu do rezerwy był przedstawicielem katowickich firm budowy dróg w Poznaniu. W tym też czasie działał w harcerstwie, Federacji Polskiego Związku Obrony Ojczyzny i organizacjach powstańczych. Zajmował się również twórczością malarską (Syreny na Westerplatte – 1934; Dęby rogalińskie – 1935 i in.) i uczestniczył w wystawach ogólnokrajowych.

W sierpniu 1939 został zmobilizowany i przydzielony do Sztabu Głównego z którym opuścił kraj. Po kampanii wrześniowej kontynuował służbę wojskową w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (między innymi w 1 Brygadzie Strzelców w Szkocji), gdzie był oficerem oświatowym w latach 1940–45. Po wojnie pozostał w Anglii. Osiadł w Leeds i założył tam zakład rzeźbiarski, który specjalizował się w sztuce sakralnej. Zmarł w Leeds 8 września 1972.

Z małżeństwa z Ireną Janowską miał córki Danutę i Stefanię, a jego drugie małżeństwo z Mary Powell było bezdzietne.

Awanse

  • porucznik – zweryfikowany ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 r.
  • kapitan – 31 marca 1924 r. ze starszeństwem z 1 lipca 1923 r. i 19 lokatą w korpusie oficerów piechoty.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (1921)
  • Krzyż Niepodległości z Mieczami
  • Krzyż Walecznych – czterokrotnie (1921)
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Wielkopolski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie)
  • Odznaka ZHP „Wdzięczności” (za zasługi dla harcerstwa)

Przypisy

Bibliografia

  • Rocznik Oficerski 1924, Ministerstwo Spraw Wojskowych, Oddział V Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Warszawa 1924, s. 257, 365.
  • Rocznik Oficerski 1928, Ministerstwo Spraw Wojskowych, Warszawa 1928, s. 133, 201.
  • Rocznik Oficerski 1932, Biuro Personalne Ministerstwa Spraw Wojskowych, Warszawa 1932, s. 47, 585.
  • Piotr Bauer i Bogusław Polak, Armia "Poznań" w wojnie obronnej 1939, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1983, ​ISBN 83-210-0385-0​, s. 106.
  • Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski [red.]: Wielkopolski Słownik Biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 817. ISBN 83-01-02722-3.
  • Sylwetki z historii ZHP
  • Fotografia
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wincenty Wierzejewski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Wincenty Wierzejewski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes