peoplepill id: wilhelm-sokol
WS
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Wilhelm Sokol (ur. 27 lutego 1892) – major piechoty Wojska Polskiego.

Życiorys

W czasie I wojny światowej walczył w szeregach cesarskiej i królewskiej Armii. Jego oddziałem macierzystym był Batalion Strzelców Polnych Nr 13. Na stopień porucznika został mianowany ze starszeństwem z 1 listopada 1914, a na stopień nadporucznika ze starszeństwem z 1 sierpnia 1916 w korpusie oficerów rezerwy piechoty.

7 lipca 1919 został przyjęty do Wojska Polskiego z byłej armii austro-węgierskiej z zatwierdzeniem posiadanego stopnia porucznika ze starszeństwem z 1 sierpnia 1916, zaliczony do I Rezerwy armii z jednoczesnym powołaniem do służby czynnej na czas wojny i przydzielony do Batalionu Zapasowego 18 Pułku Piechoty.

W 1921 pełnił służbę w 20 Pułku Piechoty. 3 maja 1922 został zweryfikowany w stopniu majora ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 i 455. lokatą w korpusie oficerów piechoty. W lipcu tego roku został przeniesiony do 6 Pułku Piechoty Legionów na stanowisko dowódcy batalionu sztabowego. W kwietniu 1924 został zatwierdzony na stanowisku komendanta kadry baonu zapasowego w Warszawie. W tym samym roku został komendantem składnicy wojennej. W październiku 1926 został przeniesiony do 11 Pułku Piechoty w Tarnowskich Górach na stanowisko dowódcy III batalionu. W listopadzie 1927 został przeniesiony do kadry oficerów piechoty z równoczesnym przeniesieniem służbowym do Powiatowej Komendy Uzupełnień Tarnowskie Góry na okres sześciu miesięcy, w celu odbycia praktyki poborowej. W kwietniu 1928 został przeniesiony do 37 Pułku Piechoty w Kutnie na stanowisko dowódcy III batalionu, detaszowanego w Łęczycy. W marcu 1929 został zwolniony z zajmowanego stanowiska i oddany do dyspozycji dowódcy Okręgu Korpusu Nr IV, a z dniem 31 sierpnia tego roku przeniesiony w stan spoczynku.

W 1934, jako oficer stanu spoczynku pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Starogard. Posiadał przydział do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr VIII. Był wówczas „przewidziany do użycia w czasie wojny”.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Walecznych
  • Krzyż Zasługi Wojskowej 3 klasy z dekoracją wojenną i mieczami
  • Signum Laudis Srebrny Medal Zasługi Wojskowej z mieczami na wstążce Krzyża Zasługi Wojskowej
  • Signum Laudis Brązowy Medal Zasługi Wojskowej z mieczami na wstążce Krzyża Zasługi Wojskowej
  • Krzyż Wojskowy Karola

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wilhelm Sokol is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Wilhelm Sokol
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes