peoplepill id: wiktor-solecki
WS
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Boleslaw, Gmina Bolesław, Olkusz County, Poland
Place of death
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Age
75 years
The details (from wikipedia)

Biography

Wiktor Solecki (ur. 5 marca 1893 w Bolesławiu, zm. 12 sierpnia 1968 w Łodzi) – polski inżynier włókiennik.

Życiorys

Wiktor Solecki studiował w latach 1912–1917 w Ecóle Supérieure des Textiles de Verviers, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. Do Polski wrócił w 1920 i został kontrolerem produkcji dziewiarskiej Komisji Włókienniczej Państwowego Urzędu Zakupu Artykułów Pierwszej Potrzeby w Łodzi. W okresie od 1922 do 1924 był pracownikiem firmy „Trykot” S.A. w Łodzi, a w latach 19124-1929 kierownikiem technicznym w Towarzystwie Wyrobów Trykotowych i Dzianych „Jakób Hirszberg i Wilczyński” w Łodzi. W tym czasie odbywał również staże w niemieckich fabrykach zajmujących się produkcją maszyn dziewiarskich. 1 września 1929 został kierownikiem Wydziału Dziewiarskiego Państwowej Szkoły Włókienniczej w Łodzi, gdzie w latach 1929–1935 był również kierownikiem warsztatów szkolnych i organizatorem laboratoriów i oddziałów przygotowujących przędzę. W szkole wykładał również przedmioty związane z dziewiarstwem, a także opracowywał polskie nazewnictwo dziewiarskie, które z czasem wyparło żargonowe określenia robotników. Upowszechnił słowa takie jak m.in.: „dziewiarstwo”, „dziewiarz”, „dziewiarski”.

Po wybuchu II wojny światowej, 20 grudnia 1939 Solecki został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie przejściowym w Radogoszczu, a następnie wysiedlony do Warszawy, gdzie w latach 1940–1944 pracował na stanowisku kierownika technicznego w Fabryce Trykotaży J. Matuszewskiego. Od 28 lutego 1945 pełnił funkcję dyrektora naczelnego Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego im. W. Głażewskiego w Łodzi (późn. Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Femina”). W 1946 został współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Włókienniczego (późniejszego Stowarzyszenia Włókienników Polskich), w którym przewodził sekcji dziewiarstwa.

1 października 1947 został wykładowcą dziewiarstwa na Politechnice Łódzkiej, w której pracował do 1956, jednocześnie pracując w latach 1948–1953 na stanowisku starszego projektanta w Biurze Projektów Zakładów Włókienniczych w Łodzi. W 1954 podjął pracę jako kierownik Działu Organizacyjnego Procesów Produkcyjnych w Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego w Łodzi (późn. Instytut Technik i Technologii Dziewiarskich „Tricotextil”), gdzie następnie pracował na stanowisku kierownika technicznego i pierwszego zastępca dyrektora. W lipcu 1959 przeszedł na emeryturę.

Wiktor Solecki jest autorem projektu technologicznego dziewiarni w Sieradzu (późn. Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Sira”). Ponadto współtworzył patenty związane z urządzeniem służącym zmianie ścisłości dzianiny (nr patentu: 37507 kl. 25/1954) oraz z utrwalaniem stylonowych węzłów w sieciach rybackich (nr patentu: 37334 kl. 25/1954).

Życie prywatne

Solecki był synem pomocnika maszynisty kolejowego – Ignacego Soleckiego i Marii z domu Rzadkowskiej. Jego żoną była Janina z domu Hak, małżeństwo nie miało dzieci.

Wiktor Solecki został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wiktor Solecki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Wiktor Solecki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes