peoplepill id: wawrzyniec-lobaczewski
Poland
1 views today
1 views this week
Wawrzyniec Łobaczewski
Polish officer

Wawrzyniec Łobaczewski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Zagórz, Gmina Zagórz, Sanok County, Poland
Death
Place of death
Kyiv, Ukraine
Age
64 years
Awards
Memorial cross 1912/13
 
The details (from wikipedia)

Biography

Wawrzyniec Czesław Franciszek Łobaczewski-Wnuczek (ur. 17 lipca 1875 w Zagórzu, zm. 1940 w Kijowie) – pułkownik kawalerii Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys

Wawrzyniec Czesław Franciszek Łobaczewski pochodził z rodu Łobaczewskich posługujących się przydomkiem „Wnuczek”. Urodził się 17 lipca 1875 w Zagórzu jako syn Erazma (zm. 1899, adwokat, burmistrz Sanoka i Przemyśla, właściciel Zagórza) oraz Heleny z Rittelschildów. Jego rodzeństwem byli: Stanisław (ur. ok. 1865), Zygmunt (ur. 1869, również pułkownik kawalerii Wojska Polskiego), Maria Celestyna Helena. W Sanoku zamieszkiwał z rodziną przy ulicy Lwowskiej.

W roku szkolnym 1887/1888 uczył się w II klasie C. K. Gimnazjum w Sanoku. Kształcił się w gimnazjum oo. Jezuitów w Bąkowicach koło Chyrowa.

W 1895 roku został powołany do 2 pułku ułanów w celu odbycia jednorocznej służby wojskowej. We wrześniu 1896 roku zdał egzamin oficerski zorganizowany w Jarosławiu dla jednorocznych ochotników (razem z nim egzamin złożył Lucjan Borek-Prek). W następnym roku został powołany do służby w Pułku Ułanów Obrony Krajowej Nr 2 w Hohenmauth, w charakterze zastępcy oficera. W 1900 roku został przeniesiony do Pułku Ułanów Obrony Krajowej Nr 1, który w 1917 roku został przemianowany na Pułk Strzelców Konnych Nr 1. W czasie służby awansował kolejno na stopień: kadeta – zastępcy oficera (1 listopada 1897 roku), podporucznika (1 listopada 1898), porucznika (1 listopada 1902 roku), rotmistrza (1 maja 1912 roku) i majora (1 lutego 1918 roku).

21 czerwca 1919 roku został przyjęty do Wojska Polskiego z byłej armii austro-węgierskiej z zatwierdzeniem posiadanego stopnia majora ze starszeństwem z dniem 1 lutego 1918 roku. W tym samym roku zorganizował szwadron zapasowy 6 pułku Ułanów Kaniowskich podczas wojny polsko-ukraińskiej. Został awansowany do stopnia pułkownika w korpusie oficerów kawalerii ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919. 20 września 1920 roku został mianowany dowódcą 5 pułku strzelców konnych, który w następnym miesiącu został przemianowany na 7 pułk strzelców konnych wielkopolskich w Poznaniu. W październiku 1924 został przydzielony z 7 psk do Zapasu Młodych Koni nr 3 na stanowisko kierownika. W 1924 uczestniczył w wyścigach konnych na torze w Ławicy pod Poznaniem. W grudniu 1926 ogłoszono jego przeniesienie do dyspozycji dowódcy Okręgu Korpusu Nr X. Z dniem 1 marca 1927 roku został mu udzielony dwumiesięczny urlop z zachowaniem uposażenia, a z dniem 30 kwietnia 1927 roku został przeniesiony w stan spoczynku.

Na emeryturze mieszkał we Lwowie. W 1934 roku pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Lwów Miasto. Posiadał przydział do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr VI. Był wówczas „przewidziany do użycia w czasie wojny”. Był członkiem zwyczajnym Kasyna i Koła Literacko-Artystycznego we Lwowie.

Po wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany 22 grudnia 1939 we Lwowie przez NKWD. Został zamordowany w Kijowie w więzieniu przy ul. Karolenkiwskiej 17 (lista wywozowa nr 55/5; pod numerem 1718). Jego nazwisko znajduje się na Ukraińskiej Liście Katyńskiej. Został pochowany na otwartym w 2012 Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.

Upamiętnienie

27 kwietnia 2010 w Zagórzu z inicjatywy ks. Eugeniusza Dryniaka odbyła się uroczystość zasadzenia dębów pamięci koło Krzyża Milenijnego na wzgórzu nad miastem. W ten sposób uhonorowano trzech zagórzan zamordowanych na Wschodzie; byli to: płk. Wawrzyniec Łobaczewski, por. Jerzy Franciszek Albert oraz ppor. Zbigniew Wyskiel.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Zasługi Wojskowej 3 klasy z dekoracją wojenną i mieczami
  • Signum Laudis Srebrny Medal Zasługi Wojskowej z mieczami na wstążce Krzyża Zasługi Wojskowej
  • Signum Laudis Brązowy Medal Zasługi Wojskowej z mieczami na wstążce Krzyża Zasługi Wojskowej
  • Złoty Medal Pamiątkowy Jubileuszowy dla Sił Zbrojnych
  • Krzyż Jubileuszowy Wojskowy
  • Krzyż Pamiątkowy Mobilizacji 1912–1913

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wawrzyniec Łobaczewski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Wawrzyniec Łobaczewski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes