peoplepill id: volodymyr-kossovskyi
VK
Poland Ukraine
1 views today
2 views this week
Volodymyr Kossovskyi

Volodymyr Kossovskyi

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Vepryk, Fastiv Raion, Kyiv Oblast, Ukraine
Place of death
Fastiv, Kyiv Oblast, Ukraine, Crown of the Kingdom of Poland
Age
76 years
The details (from wikipedia)

Biography

|Примітки=

Володи́мир Іва́нович Косо́вський (*28 липня 1923(19230728), с. Веприк, Фастівський район, Київська область, УРСР — †29 травня 2000, м. Фастів, Київська область, Україна) — український поет і письменник, громадський і культурний діяч, засновник і перший очільник веприцького музею композитора Кирила Стеценка; зазнав сталінських репресій.

Із життєпису

Володимир Іванович Косовський народився 28 липня 1923 року в селі Веприку на Фастівщині (Київська область).

По закінченню 7 класів вступив до Київського залізничного технікуму.

У роки німецької окупації під час Другої світової війни перебував у лавах ОУН. Виготовляв листівки з критикою німецького і сталінського режимів, був станичним районної організації ОУН.

У 1943 році був засуджений військовим трибуналом до 20 років каторжних робіт і п'яти років позбавлення громадянських прав, як політичний в'язень. Відбувши 12 років у воркутинських концтаборах, у 1956 році звільнений по амністії і повернувся на Фастівщину. Закінчив Київське медичне училище (1959), працював фельдшером у селі Пилипівці та рідному селі Веприк завідувачем медпункту.

Помер Косовський Володимир Іванович 29 травня 2000 року.

Творчість

Почав писати вірші в 1938 році, з 1941 — про тризуб і національний прапор.

Лише із незалежністю України (1991) Володимир Косовський став відомим як поет. Невільницька поезія автора опублікована в збірці «В терні колючому» (1993). У 1995 році побачила світ збірка для дітей «Я б сипав райські самоцвіти».

Автор статей у періодиці про Семена Палія, Кирила Стеценка, репресованих діячів української куль­­тури, зібраних у книзі «Як рвалися струни на кобзі» (1997). Друкував добірки поезій у колективних збірках: «З облоги ночі» (1993), «Тризуб: Поезія» (1997), альманасі «Біль», журналах «Зона», «Державність», «Укра­­їнська культура».

2001 року побачила світ посмертна збірка творів «Дума денна й нічна».

Громадська діяльність

Багато сил і енергії віддав діяч збереженню культурних цінностей. Допомагав І. Гончару у пошуках експонатів для його музею.

Організував у 1969 році музейну кімнату композитора Кирила Стеценка в рідному Веприку, згодом ініціював створення Меморіального музею композитора К. Г. Стеценка (1982), де 8 років працював директором на громадських засадах, потім — старшим науковим співробітником.

У 1991 році В. І. Косовський був обраний членом редакційної колегії громадсько-літературного часопису Всеукраїнського товариства політв'язнів і репресованих «Зона».

Від 1994 року був козаком Фастівської козацької сотні імені Семена Палія.

Від 1996 року — член Національної Спілки письменників. Володимир Іванович Косовський — лауреат літературної премії імені Валерія Марченка 1997 року за цикл табірних новел.

Пам'ять

Світлиця Володимира Косовського, державний краєзнавчий музей у Фастові

Документальний фільм «Невіль­­ник — брат, невільниця — сестра» (1991, сценарист — В. Кузнецов, режисер — Г. Давиденко, студія «Київнаукфільм»), присвячений родині Косов­­ських. Це один із перших фільмів, який на прикладі трагічної долі двох світлих і красивих людей розвінчав радянський міф про українських націоналістів. 20-річний Володимир та 16-річна Ольга Косовські боролися проти німецьких окупантів у лавах українського націоналістичного підпілля. Радянська влада оцінила їхній внесок у перемогу над Німеччиною тривалим терміном каторжних робіт. Доля знову звела брата і сестру за колючим дротом у Воркуті…

У місті Фастові 2003 року з ініціативи громадського діяча і письменника, дослідника творчості В. Косовського В. Шевченка засновано щорічну літературно-мистецьку премію ім. Володимира Косовського. Лауреатам премії вручають дипломи і спеціальні посвідчення, а також нагрудний знак із зображенням В. Косовського.

У місцевому краєзнавчому музеї створено світлицю поета-борця.

Відомий скульптор-автор багатьох фастівських пам'ятників і культурний діяч фастівчанин Анатолій Древецький присвятив Володимиру Косовському вірш «До Володимира Косовського».

У Фастові існує вулиця Володимира Косовського.

В селі Веприк, на батьківщині діяча, вулицю, названу раніше його іменем, перейменували.

Примітки

Джерела та посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Volodymyr Kossovskyi is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Volodymyr Kossovskyi
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes