peoplepill id: vladimir-bobrinski
VB
France
1 views today
1 views this week
Vladimir Bobrinski
Rosyjski polityk

Vladimir Bobrinski

The basics

Quick Facts

Intro
Rosyjski polityk
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Tula Governorate, Russian Empire
Place of death
Paris, France
Age
59 years
Education
Mikhailovsky Artillery School
The details (from wikipedia)

Biography

Władimir Bobrinski (ur. 28 grudnia 1867/9 stycznia 1868 w guberni tulskiej, zm. 13 listopada 1927 w Paryżu) – rosyjski arystokrata, działacz polityczny i społeczny, poseł do Dumy Państwowej.

Życiorys

Młodość i wczesna działalność

Urodził się w hrabiowskiej rodzinie Bobrinskich. Jego ojciec Aleksiej Bobrinski był ministrem i członkiem Rady Państwa. W 1887 podjął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Moskiewskiego, brał udział w zamieszkach studenckich w listopadzie tego samego roku. W grudniu tego samego roku wstąpił ochotniczo do pułku huzarów lejbgwardii. W 1889 zdał egzamin oficerski w Michajłowskiej Szkole Artylerii i w 1891 otrzymał stopień korneta rezerwy. Przerwane studia kontynuował w Paryżu i Edynburgu. W 1893 został honorowym sędzią pokoju. W latach 1895-1898 przewodniczył samorządowy ujezdu bogorodickiego. W październiku 1905 współtworzył umiarkowanie prawicową organizację Za caria i poriadok, która następnie połączyła się ze Związkiem Narodu Rosyjskiego.

Deputowany do Dumy

Władimir Bobrinski był deputowanym II, III i IV Dumy Państwowej z guberni tulskiej. W II Dumie należał do frakcji oktiabrystów, domagał się osądzenia sprawców aktów terroru okresu rewolucji 1905 i ich sądzenia przez sądy wojskowe. Poparł rozwiązanie Dumy 3 czerwca 1907 i zmianę ordynacji wyborczej. W III i IV Dumie zaliczał się do frakcji umiarkowanej prawicy i nacjonalistów. Neoslawista; opowiadał się za zjednoczeniem narodów słowiańskich pod kierownictwem Rosji, aktywniejszą polityką zagraniczną państwa. Poparł utworzenie guberni chełmskiej. W 1908 był delegatem na Zjazd Słowiański w Pradze. W czasie jego trwania zetknął się z galicyjskimi moskalofilami. Odbył następnie podróż do Galicji, z której wrócił przekonany o powszechności sympatii prorosyjskich i prawosławnych wśród jej ukraińskich mieszkańców. Wstąpił do Galicyjsko-Russkiego Towarzystwa Dobroczynnego, zajmującego się wspieraniem moskalofilstwa i po krótkim czasie został w 1908 jego przewodniczącym. Pod jego kierownictwem funkcjonujące od sześciu lat stowarzyszenie zwiększyło swoją aktywność i wpływ na rosyjską administrację rządową. Bobrinski opublikował w 1912 w "The Times" obszerny artykuł, w którym opisywał sytuację wyznaniową w Galicji, oskarżając władze austriackie o prześladowania prawosławnych. Zapoczątkował tym samym prowadzoną na łamach pisma polemikę. W roku następnym kierowane przezeń towarzystwo, na posiedzeniu z udziałem całego Świątobliwego Synodu Rządzącego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oraz przewodniczącego Dumy Państwowej Michaiła Rodzianki, wydało uchwałę domagającą się od rządu bezpośredniej interwencji na rzecz prawosławnych w Galicji. Dzięki staraniom Bobrinskiego rosyjskie Ministerstwo Finansów wyasygnowało 12 tys. rubli na kształcenie przyszłych prawosławnych misjonarzy w Galicji, a następnie, w 1913, dalsze 90 tys. na ogólne cele propagandy prawosławia w tym regionie. W 1912 Bobrinski uzyskał fundusze na kampanię propagandową prowadzoną w czasie procesu moskalofilskich działaczy Semena Bendasiuk i Wasyla Kołdry oraz duchownych prawosławnych Maksyma Sandowicza i Ignacego Hudymy. Po uniewinnieniu ich od zarzutu szpiegostwa przyjmował pierwszych dwóch w swoich włościach w Bogorodicku.

Wspierał rząd Piotra Stołypina.

Działalność w okresie I wojny światowej

Po wybuchu I wojny światowej, 11 sierpnia 1914 zainicjował powstanie Karpacko-Russkiego Komitetu Wyzwoleńczego, złożonego z działaczy moskalofilskich i propagującego zjednoczenie Galicji z Rosją. Zgłosił się równocześnie na ochotnika do pułku huzarów i pracował w sztabie 8 Armii dowodzonego przez gen. Aleksieja Brusiłowa w charakterze specjalisty ds. galicyjskich. Po zdobyciu Brzeżan, Lwowa, Tarnopola, Złoczowa, Monasterzysk, Przemyślan i Halicza uwalniał z więzień osoby zatrzymane przez żandarmerię austriacką pod zarzutem sympatii prorosyjskich. Następnie stanął na czele Głównego Krajowego Komitetu Dobroczynnego i zajmował się udzielaniem pomocy ludności cywilnej, która ucierpiała wskutek toczonych walk. Popierał kampanię na rzecz krzewienia w okupowanej Galicji prawosławia, prowadzoną przez arcybiskupa Eulogiusza (Gieorgijewskiego), wbrew bardziej umiarkowanym poglądom generał-gubernatora Gieorgija Bobrinskiego (swojego brata stryjecznego)

W 1918 stanął na czele nacjonalistycznej organizacji rosyjskiej "Nasza Rodina" działającej w Kijowie. Następnie wyemigrował z Rosji, zmarł w Paryżu.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Vladimir Bobrinski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Vladimir Bobrinski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes