peoplepill id: teodora-pikula
TP
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Teodora Pikula
The details (from wikipedia)

Biography

Teodora Maria Pikuła (ur. 31 maja 1953 w Krasnem) - artysta samouk, polska rzeźbiarka i poetka, wykonała kilkaset rzeźb w drewnie.

Życiorys

Od 15 roku życia mieszka i tworzy w Lublinie. Porzuciła studia ogrodnicze dla literatury i sztuki. Absolwentka Filologii Polskiej UMCS oraz Podyplomowego Studium Pedagogiki Specjalnej. Pracowała jako wychowawca w Państwowym Domu Dziecka im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie oraz jako wychowawca młodzieży niepełnosprawnej, a także instruktor zajęć plastycznych.

Twórczość

Poezja i proza

Zadebiutowała w wieku 14 lat w tygodniku Na przełaj, co zaowocowało przystąpieniem do Klubu Młodych Autorów (KMA). W 1980 roku otrzymała I nagrodę Młodzieżowej Agencji Wydawniczej, a 30 lat później I nagrodę fundacji sztuki "ABDANK". Laureatka wielu konkursów poetyckich i prozatorskich, organizowanych min. w Karczewie, Warszawie, Puławach, Wałbrzychu, Ludźmierzu, Ludwinie, Bestwinie i Chęcinach.

Jej poezję publikowano w czasopismach, m.in: Niedziela, Gość Niedzielny, Kamena, Wychowawca, Dziennik Wschodni i Wędkarski Świat oraz antologiach, m.in.:

  • Krzyż - drzewo kwitnące,
  • Na naszych oczach,
  • Cud, który trwa,
  • 5 wieków poezji o Lublinie,
  • Tu się tylko gościem jest...,
  • Cały Twój, Maryjo,
  • A Duch wieje kędy chce.

Debiut książkowy:

  • Wiatr trawy spowiada (Gaudium 2001),
  • ''Trzy okna z widokiem na niebo (Polihymnia 2002) - współautorka.


W jej poezji jest widoczny silny nurt franciszkański z potrzebą afirmacji życia w każdej jego postaci. W 2004 roku otrzymała nagrodę stowarzyszenia Polish American Poets Academy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji (ang. Outstanding Achievement in Poetry).

Rzeźba

W 1977 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się pierwsza wystawa rzeźb Pikuli. Jej późniejsze prace były prezentowane m.in. w miejscowym Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, Muzeum Archidiecezjalnym w Wieży Trynitarskiej oraz kościele Świętej Rodziny w Lublinie. Rzeźby artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w USA, Kanadzie, Australii i Norwegii. Zostały one również docenione przez tak wybitnych Polaków jak Czesław Miłosz i Hanna Malewska.

Jedną z najbardziej znanych rzeźb Teodory jest „Pieta” naturalnej wielkości, która została wykonana w 1984 roku i obecnie znajduje się w zbiorach prywatnych konesera sztuki. Znaczącą rolę w jej twórczości miały cykle rzeźb: Cum tacent clamant, Samotność niejedno ma imię, Matczyna dola, Bramy raju.

Jej opus vitae to 80 rzeźb sakralnych, które znajdują się w Ogrodzie Różańcowym przy kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie. Figury powstawały w latach 2001 - 2005 w pracowni artystycznej na terenie tutejszej parafii. Zostały wykonane m.in. w drewnie olchowym, lipowym oraz dębowym, zaś największa z nich mierzy 2,5 metra wysokości.

Jej rzeźby są pełne ekspresji i odzwierciedlają ogromną pasję twórczą.

W ciągu wielu lat pracy twórczej, wypracowała własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl rzeźbienia.

Inne prace artystki można zobaczyć na stronach: http://www.teodorapikula.com/ http://www.ogrodrozancowy.info/

Malarstwo

Maluje pejzaże i ikony.

W 2007 roku w Lublinie na Wydziale Artystycznym UMCS powstała praca magisterska na temat "Twórczość artystyczna Teodory Pikuły".

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Teodora Pikula is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Teodora Pikula
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes