peoplepill id: tatiana-nikitina-stanislavskaya
TN
Ukraine
1 views today
1 views this week
Tatiana Nikitina-Stanislavskaya
Ukrainian actress

Tatiana Nikitina-Stanislavskaya

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian actress
Places
Gender
Female
Birth
Place of birth
Kropyvnytskyi, Kirovohrad Oblast, Ukraine
Death
Place of death
Zhytomyr, Kyiv Voivodship, Grand Duchy of Lithuania
Age
84 years
Family
Education
Mykola Lysenko Music and Drama Institute
Kyiv, Ukraine, Ukrainian State
Kharkiv Theatre Institute
Kharkiv, Kharkiv Oblast, Soviet Union
Awards
Merited Artist of the Ukrainian SSR
 
The details (from wikipedia)

Biography

Тетя́на Васи́лівна Нікі́тіна-Станісла́вська (1907—1991) — українська театральна актриса, режисер, педагог, фундатор лялькових театрів в Івано-Франківську і Житомирі, заслужена артистка УРСР. Донька єлисаветградського подвижника української культури Василя Нікітіна, дружина режисера Миколи Станіславського. Учениця Леся Курбаса.

Життєпис

Народилася 1907 року в Єлисаветграді в родині відомого єлисаветградського подвижника української культури, дворянина, чиновника Василя Олександровича Нікітіна.

Навчалася в Єлисаветградській жіночій гімназії і приватній гімназії О. Н. Єфимовської.

Разом з братом Юрієм була членом літературного гуртка Михайла Хороманського, дружила з Арсенієм Тарковським, Миколою Станіславським (який згодом став її чоловіком), Іриною та Іполітом Бошняками, Андрієм та Назаром Тобілевичами..

Навчалась у Державному музично-драматичному інституті імені М. В. Лисенка в Києві (з 1928 року продовжила навчання в Харкові), грала в студентському театрі «Брама», вийшла заміж за Миколу Станіславського.

Ще під час навчання була запрошена в знаменитий театр «Березіль» Леся Курбаса, який переїхав до Харкова. Тетяна наважилась переїхати до Харкова — її не бентежив голодний, невлаштований побут, не зупиняли загрози відлучення від навчання.

1929—1930 років разом з чоловіком брала участь в роботі виробничого театру під назвою «Молодар» (Молодий артист революції), створеного на базі Харківського музично-драматичного інституту під керівництвом Гната Ігнатовича.

«У дипломному спектаклі Харківського театрального інституту партнерами Тетяни були в майбутньому найвідоміші українські майстри сцени Ростислав Івицький і Михайло Покотило. А ставив студентського „Мартина Борулю“ молодий режисер, вихованець курбасівської режисерської лабораторії Володимир Скляренко. Чого тільки він там не придумав! Наприклад, свої репліки головний герой не просто вимовляв, а наспівував, використовуючи мелодії популярних українських пісень».

1934—1940 і 1950—1951 років Тетяна разом з чоловіком жила в Республіках Марій Ел, Комі й Кабардино-Балкарія, де Микола Дмитрович очолював місцеві театри. Тетяна Василівна працювала редактором і режисером на радіо Кабардино-Балкарії.

В Нальчику мешкала під час війни, а 1944 року відроджувала післявоєнний театр ляльок у Житомирі, стала першим режисером створеного 1945 року Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок імені Марійки Підгірянки.

Багато років жила в Житомирі. Влітку 1970 року до них з чоловіком в гості приїздив Арсеній Тарковський разом зі своєю дружиною. «Їхня зустріч відбулася у знаменитій місцині, пов'язаній з іменами Евеліни Ганської та Бальзака, де у Станіславського була дача. Тарковський, не втомлюючись, висловлював захоплення красою природи українського села Тригір'я зі столітніми дубами, скелями над річкою і старовинним монастирем.» А вже 13 жовтня 1970 року Миколи Дмитровича не стало.

Тетяна Василівна викладала в Житомирському педагогічному інституті ім. Івана Франка, була керівником народного студентського театру.

Останні роки життя присвятила викладанню у Житомирському культпросвітучилищі. Серед її учнів — майбутній режисер Леонід Данчук.

Про Арсенія Тарковського залишила спогади.

Пішла з життя 1991 року.

Родина

Батько Василь Нікітін — дворянин, нотаріус, українофіл, після 1920 року викладав українську мову і літературу — засуджений у 1930 році до заслання у так званій справі Спілки визволення України.

Брат Фауст Нікітін — радянський вчений-генетик, лауреат Державної премії СРСР.

Брат Юрій Нікітін — театральний режисер і педагог, учень Леся Курбаса в театрі «Березіль» (був репресований).

Сестри Ніна (1899 р.н.) й Марія (1901 р.н.) були вчителями (остання мешкала в Любомирці, Добровеличківці).

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tatiana Nikitina-Stanislavskaya is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Tatiana Nikitina-Stanislavskaya
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes