peoplepill id: tamas-kutas
TK
Hungary
1 views today
1 views this week
Tamás Kutas
Speleologist, caver

Tamás Kutas

The basics

Quick Facts

Intro
Speleologist, caver
Places
Work field
Gender
Male
Age
79 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kutas Tamás (1945. március 24. –) barlangkutató, a modern kori magyar sport- és hobbi-barlangkutatás, barlangjárás kialakulásának fontos résztvevője, vezéregyénisége.

Tevékenysége

1960-ban, a korai serdülő éveiben kezdett barátaival a Bükk hegységben egyre nagyobb, kihívásokkal teli túrákat tenni, majd hobbiként, természetes földalatti járatokat (barlangokat) kutató helyi (Miskolc környéki) bányászokkal ismerkedett meg, akik hatására bekapcsolódott a különböző bükki, kezdetleges, kevéssé szervezett barlangkutatási munkálatokba.

A Bükk hegység akkor ismert összes barlangjában szerzett tapasztalatok után, és az ott megismert barátokkal, kortársakkal figyelmük a bükk-fennsíki Kis-fennsíkra irányult, ahol több kisebb-nagyobb csoport (alacsony színvonalú felszereléssel) kutatott az akkor még kezdetlegesen feltárt Szepesi-zsombolyban. 1962. június 9-én éjszaka, két társával, (Molnár Kálmánnal és Bödör Istvánnal) sikerült túljutnia az addig elzárt járatokon és lejutottak a vízszintes főágba, ezzel felfedezve Magyarország akkori legmélyebb barlangját a Szepesi-zsombolyt. A következő időszakban a kutatás tovább folytatódott, az első barlangi búvár merülések is megtörténtek.

Fiatal kora ellenére, 1964-ben, meghívást kapott Papp Ferenc egyetemi professzortól (akkor a Budapesti Műszaki Egyetem Ásvány- és Földtani Tanszék vezetője), hogy részt vegyen a jósvafői Vass Imre-barlang mellett 1957-ben a karsztfolyamatok és kölcsönhatásainak vizsgálatára kialakított kutatóállomás munkájában. Itt ismerkedett meg többek között Maucha Lászlóval, Adamkó Péterrel és Borzsák Péterrel, akikkel a munka mellett barlangot kutattak az Aggteleki-karszt területén, később ez hivatalossá is vált Magyari Gábornak, a Baradla-barlang igazgatójának a vezényletével.

1968 és 1972 között Kessler Hubert, majd később Sárvári István keze alatt dolgozott források, karsztkutak megfigyelésén a Bükk hegység teljes területén.

1975-ben a Vöröskő-forrás megtervezésén és kiépítésén dolgozott Apostol Vincével és Dr. Tóth Gézával. Azóta a Vöröskő-forrás a Bükk hegység egy jelentős turisztikai látványosságává vált.[forrás?]

1986. április 11-én az Egri Alpin Klub barlangkutató csoportot vezetve fedezték fel a Baradla-tetői-zsombolyt, amely 1993 óta fokozattan védett barlang az Aggteleki Nemzeti Park területén és az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt többi barlangjával együtt 1995 óta a Világörökség része.

1988-ban, 10 napos föld alatt töltött expedícióban vett részt a Baradla-barlangban, itt számos új járat feltárása történt, illetve régészeti eredmények születtek.

1994-ben, az Egyesült Államokban részt vett a National Speleological Society (NSS) által rendezett barlangkutató kongresszuson, illetve több barlangot bejárt társaival egy hónapos expedíciójuk során, ezzel is megszilárdítva Magyarország hírnevét a barlangkutatás és barlangjárás világában.

A kilencvenes évek második felétől figyelme újra a Bükk hegység és az Aggteleki-karszt területeinek kutatása irányába fordult.

Elismerése

1990-ben Életmentő Emlékéremben részesült a Magyar Köztársaság Miniszterelnökétől, az azonos évben, a Szepesi-zsombolyban, egy amatőr barlangásszal történt balesetet követően tanúsított életmentő, hősies magatartásáért.

Kapcsolódó szócikkek

  • Szepesi-zsomboly
  • Baradla-tetői-zsomboly
  • Világörökség
  • Bükk hegység
  • Aggteleki-karszt
  • Papp Ferenc
  • Kessler Hubert
  • Adamkó Péter

Források

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tamás Kutas is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Tamás Kutas
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes