Tadeusz Wilczok
Quick Facts
Biography
Tadeusz Marian Wilczok (ur. 22 czerwca 1934 w Katowicach, zm. 7 sierpnia 2015 w Żerkowicach) – polski biochemik, profesor nauk przyrodniczych, nauczyciel akademicki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w kadencjach 1999-2005.
Życiorys
W 1956 roku uzyskał tytuł magistra chemii na Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. Następnie odbył studia podyplomowe w Centralnym Laboratorium Syntezy Organicznej Akademii Nauk w Moskwie. W 1960 roku otrzymał na Uniwersytecie Łódzkim stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych, a w 1963 roku stopień naukowy doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1974 r., tytuł naukowy profesora zwyczajnego – w 1985 r.
Początkowo zatrudniony w Pracowni Biochemii Zakładu Biologii Nowotworów Instytutu Onkologii w Gliwicach. W 1966 roku rozpoczął pracę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, obejmując kierownictwo Katedry Chemii Ogólnej na Wydziale Lekarskim w Zabrzu. W 1968 objął funkcję pełnomocnika rektora ds. organizacji Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu. W 1971 roku na nowo powstałym wydziale farmaceutycznym został dyrektorem Instytut. Chemii i Fizyki Medycznej. W latach 1971-1972 tymczasowo pełnił obowiązki dziekana Wydziału Farmaceutycznego, w latach 1973–1976 był prodziekanem, w latach 1984–1989 i 1991–1996 dziekanem Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału Analityki Medycznej w Sosnowcu. W latach 1996–1999 był prorektorem ds. nauki. Od 1996 roku był również kierownikiem Katedry Biologii Molekularnej, Biochemii i Biofarmacji oraz Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki.
Działalność naukowo-badawcza koncentrowała się wokół fizykochemia i aktywność biologiczna biopolimerów (DNA, melaniny), ocena aktywności biologicznej leków i ksenobiotyków oraz zastosowanie technik biologii molekularnej i inżynierii genetycznej w diagnostyce klinicznej nowotworów.
Promotor 140 prac magisterskich, 60 doktoratów, opiekun 17 habilitacji, recenzent 86 prac doktorskich, 28 rozpraw habilitacyjnych.
Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Biofizycznego, członek Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (od 1958), Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (od 1958), Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (od 1973), Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego (od 1966), Society of Environmental Toxicology and Chemistry, The New York Academy of Sciences, International Society of Magnetic Resonance, European Association of Pharma Biotechnology. Członek PAN oraz Francuskiej Akademii Nauk Farmaceutycznych (wybrany w 1998). W październiku 2001 został powołany w skład Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.
W roku 2004 przeszedł na emeryturę. Zmarł w wieku 81 lat. Pochowany na cmentarzu w Rudzie Śląskiej.
Odznaczony Krzyżami Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski , Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem 40-lecia PRL, odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, złotą i srebrną odznakami „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego”, Orderem Honorowym „Laur 50-lecia ŚAM”, Złotą Odznaką Zasłużonemu dla Województwa Śląskiego, Doktor honoris causa ŚAM (2003).
Na podstawie: opracowania Piotra Dudały bazującego na www.sum.edu.pl/
Kontrowersje
W 2005 roku wyszła na jaw informacja że prowadzona przez niego Fundacja Rozwoju Nauk Farmaceutycznych "Fides" prowadziła odpłatne kursy dot. zielarstwa dla studentów wydziału farmacji ŚUM, którego był rektorem.
W 2013 roku został skazany przez Sąd Apelacyjny w Katowicach na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata pod zarzutem niegospodarności. Podczas urzędowania na stanowisku rektora doprowadził do zakupu od Banku Śląskiego reprezentacyjnego budynek przy ul. Warszawskiej w Katowicach za znacznie zawyżoną kwotę wynoszącą 10 mln oraz wzięcia kredytu w wysokości 40 mln na dokończenie budowy Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu. Prokuratura uznała, że zaciągnięcie pożyczki na wznowienie budowy Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu przy uwzględnieniu, na jakim znajdowała się etapie, było niecelowe i niegospodarne. Natomiast przed nabyciem budynku pod rektorat należało zamówić operat szacunkowy, a nie płacić cenę określoną przez sprzedającego.
Źródła
- prof. Tadeusz Marian Wilczok w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
- http://70lat.sum.edu.pl/index.php/rektorzy-sum/?mgi_84=11986/prof-zw-dr-hab-n-przyr-brtadeusz-marian-wilczok
- http://wikizaglebie.pl/wiki/Tadeusz_Wilczok
Przypisy
Rektorzy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach | |
---|---|
Rektorzy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach | |
Rektorzy Akademii Medycznej (1948–2007) |
|
Rektorzy Uniwersytetu Medycznego (od 2007) |
|
Rektorzy Akademii Medycznej (1948–2007) |
|
Rektorzy Uniwersytetu Medycznego (od 2007) |
|