peoplepill id: tadeusz-kuncewicz
TK
Poland
1 views today
1 views this week
Tadeusz Kuncewicz
A soldier of the Polish independence underground

Tadeusz Kuncewicz

The basics

Quick Facts

Intro
A soldier of the Polish independence underground
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Fastiv, Kyiv Oblast, Ukraine, Crown of the Kingdom of Poland
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
74 years
Awards
Virtuti Militari
 
Cross of Valour
 
Armia Krajowa Cross
 
Partisan Cross (Poland)
 
The details (from wikipedia)

Biography

Tadeusz Kuncewicz (ur. 13 listopada/26 listopada 1916 w Fastowie, zm. 8 lutego 1991 w Warszawie) – major, żołnierz podziemia niepodległościowego, ofiara represji komunistycznych.

Życiorys

Syn Stanisława i Anny z domu Mijakowskiej. W Stanisławowie ukończył średnią szkołę handlową w 1935 r. i zgłosił się do odbycia służby wojskowej. Został skierowany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty przy 27 Dywizji Piechoty w Łucku. Następnie odbył kurs kolejowy i w zawodzie kolejarza pracował w Ruskich Piaskach do wybuchu II wojny światowej.

Już jesienią 1939 r. został żołnierzem konspiracyjnego Związku Czynu Zbrojnego w Nieliszu, przyjął pseudonim „Kmicic”. Pełnił funkcję szefa wywiadu placówki, od 1940 r. w Tarzymiechach był adiutantem komendanta Obwodu Zamość ZWZ-AK oraz oficerem do zadań specjalnych. Od maja 1941 r. przeszedł całkowicie do konspiracji, rezygnując z dotychczasowej pracy na kolei. Od kwietnia 1942 r. pracował nad odtworzeniem struktur zamojskiej Armii Krajowej, które zostały rozbite przez Gestapo po zdradzie jednego z konspiratorów. Po odbudowie struktur zajął się organizowaniem oddziału o charakterze dywersyjnym, który zajmował się organizacją akcji zapobiegających wysiedlenie ludności polskiej z Zamojszczyzny. W tym okresie zmienił pseudonim na „Podkowa”. 16 grudnia 1942 r. jego oddział podpalił most kolejowy w Ruskich Piaskach oraz spalił wieżę ciśnień i ostrzelał wagony–cysterny stojące na stacji. W noc sylwestrową 1943 r. jego żołnierze zniszczyli odbudowany most w Ruskich Piaskach oraz wieże ciśnień w Ruskich Piaskach, w Szczebrzeszynie i Krasnobrodzie. Te działania zablokowały ruch na linii kolejowej na kilka dni.

22 kwietnia 1943 r. skutecznie zaatakował i zniszczył skład kolejowy z materiami pędnymi przeznaczonymi dla Wehrmachtu. 19 czerwca zaatakował fabrykę terpentyny i kalafonii „Alfa” w Szczebrzeszynie. 27 września jego oddział, wsparty posiłkami z Warszawy, przeprowadził akcję uwolnienia więźniów z więzienia w Biłgoraju. Wolność odzyskało przytrzymywanych tam 78 osób. W lutym 1944 r. nawiązał współpracę z oddziałem partyzantki radzieckiej dowodzonej przez ppłk. Piotra Werszyhorę. 9 maja 1944 r. oddział Kuncewicza wziął udział w zakończonym powodzeniem ataku na pociąg przewożący amunicję. Na trasie kolejowej Zwierzyniec-Biłgoraj doprowadzono do zatrzymania pociągu, pozyskania części ładunku na własne potrzeby oraz zniszczenia reszty transportu. 13 maja 1944 r. jego oddział, we współpracy z partyzantką radziecką, zniszczył most kolejowy na Wieprzu. 20 maja 1944 r. został mianowany przez mjr Stanisława Prusa „Adama” dowódcą II batalionu 9 pułku piechoty Legionów AK liczącego ok. 200 żołnierzy.

W okresie Akcji „Burza” baon nawiązał współpracę z 27 Wołyńską Dywizją Piechoty i prowadził działania zbrojne w rejonie Zwierzyniec–Szczebrzeszyn–Topólcza. 26 lipca oddział Kuncewicza wkroczył do opuszczonego przez Niemców Szczebrzeszyna. 30 lipca oddział Kuncewicza został rozbrojony przez Armię Czerwoną. On sam pozostał nadal w konspiracji. Podjął próbę przedostania się do Warszawy i wzięcia udziału w powstaniu warszawskim. Nie zdoła dotrzeć w rejon walk, powrócił na Zamojszczyznę. We wrześniu planował przeprowadzenie akcji rozbicia więzienia w Zamościu, do czego ostatecznie nie doszło. Jesienią i zimą pracował nad otworzeniem podziemnej struktury w ramach Narodowych Sił Zbrojnych. 24 marca 1945 r. dowodził oddziałem, który rozbił posterunek MO w Skierbieszowie. W kwietniu 1945 r. oddział przemieścił się do Puszczy Solskiej, 10 kwietnia zdobył posterunki MO we Frampolu i Kocudzy. 24 kwietnia zajęto posterunek MO w Zakrzewie, a 27 kwietnia Janów Lubelski. Zajęto posterunek MO i uwolniono więźniów przetrzymywanych w miejscowym areszcie. 15 maja dowodzeni przez niego żołnierze zajęli posterunek MO i Urząd Gminy w Izbicy. 19 maja 1945 r. oddział „Podkowy” został zaatakowany przez grupę operacyjną z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnymstawie.

W czerwcu 1945 r., wobec nasycenia terenu oddziałami bezpieki i trudności w dalszym działaniu, Kuncewicz podjął decyzję o rozformowaniu oddziału. Zgłosił przełożonym chęć przedostania się do zachodniej strefy okupacyjnej w Niemczech i dotarcia do 2 Korpusu Polskiego. Wspólnie z 22. innymi żołnierzami podziemia wyruszył skradzioną ciężarówka w podróż w przebraniach żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. 6 lipca 1945 r. dotarli w pobliże amerykańskiej strefy okupacyjnej, w obawie przed aresztowaniem zabili dwóch żołnierzy armii czechosłowackiej – Josefa Šindelářa i Vlastimila Malinę. Zostali schwytani i 10 lipca przekazani funkcjonariuszom Státní bezpečnosti. Podczas przewożenia do więzienia w Česká Kamenice podjęli próbę ucieczki, która zakończyła się śmiercią ośmiu spośród nich. Kuncewicz przeżył, następnie był przetrzymywany w więzieniach w Hradczanach, Pankrácu i Česká Lípa. 12 lipca 1947 roku został przekazany na przejściu granicznym Chałupki funkcjonariuszom Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i trafił do więzienia na Zamku Lubelskim. W procesie pokazowym został skazany na 6 lat więzienia, wyrok odbywał w więzieniu na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Knurowie. Więzienie opuścił w 1955 roku.

Po zwolnieniu z więzienia powrócił do pracy na kolei. Był członkiem koła nr 5 ZBoWiD w Warszawie, należał do Komisji Historycznej. W 1973 roku otrzymał drugą nagrodę w konkursie wspomnień kolejarzy, którzy walczyli podczas II wojny światowej. W 1977 roku przeszedł na emeryturę. W 1990 roku zaangażował się w tworzenie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zmarł 8 II 1991 r. w Warszawie.

Odznaczenia

Za służbę w Armii Krajowej został odznaczony m.in.:

  • Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari,
  • Krzyżem Walecznych,
  • Krzyżem Armii Krajowej,
  • Krzyżem Partyzanckim.

Upamiętnienie

W latach 2001–2003 imię Tadeusz Kuncewicza nosiła Strażnica Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej. Uroczystość nadania imienia odbyła się 25 maja 2001 roku. 25 lipca 2021 roku, w ramach obchodów 77. rocznicy wkroczenia Oddziałów AK do Szczebrzeszyna, tamtejsza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała wystawę plenerową poświęconą Kuncewiczowi. Odsłonięty został również upamiętniający go mural.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tadeusz Kuncewicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Tadeusz Kuncewicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes