peoplepill id: tadeusz-jaworski-2
TJ
Poland Germany
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Gender
Male
Place of birth
Witkowo, Gmina Witkowo, Gniezno County, Greater Poland Voivodeship
Place of death
Buchenwald concentration camp, Weimar, Thuringia, Germany
Age
30 years
The details (from wikipedia)

Biography

Tadeusz Jaworski ps. "Gont", (ur. 25 maja 1914 w Witkowie, zm. 19 marca 1945 w obozie w Buchenwald) – podporucznik, skoczek cichociemny, żołnierz Armii Krajowej.

Swoją edukację rozpoczął w Witkowie, gdzie ukończył szkołę powszechną, po czym podjął naukę w Gimnazjum w Trzemesznie. Na przełomie lat 1935/36 ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy piechoty. Studia w Poznaniu przerwał wybuch II wojny światowej W roku 1939 walczył w szeregach 17 Dywizji Piechoty.

Po zakończeniu Kampanii Wrześniowej Tadeusz Jaworski został internowany na Węgrzech, po czym przedostał się do Francji, gdzie otrzymał przydział do 3 Dywizji Piechoty. Po klęsce Francji służył w Wielkiej Brytanii, w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie przeszedł do szkolenia w dywersji. 29 listopada 1942 roku został zaprzysiężony i przybrał pseudonim „Gont”. Swój skok do kraju wykonał w nocy z 17 na 18 lutego 1943 roku w okolicach Mińska Mazowieckiego w ramach operacji „Wall”. Następnie otrzymał przydział do Kedywu Okręgu AK Lwów jako dowódca ośrodka dywersyjnego „Zachód”. Przejął również funkcję dowódcy komórki likwidacyjnej.

Wraz z innymi członkami operacji rozpoczął intensywne szkolenie grup dywersyjnych. W celu zdobycia amunicji i broni, wykonał kilka akcji, uczestniczył między innymi w udanej akcji odbicia Jana Bojczuka (ze Stronnictwa Narodowego) z lwowskiego szpitala więziennego z 15 na 16 czerwca 1943 roku. Zadaniem lwowskiego Kedywu była likwidacja konfidentów, agentów ukraińskich i polskich współpracujących z okupantem. Jesienią 1943 roku Kedyw we Lwowie rozpoczął akcje sabotażowe na torach kolejowych. Cichociemni ze Lwowa brali także udział operacjach odwetowych przeciwko Ukraińskiej Armii Powstańczej.

Tadeusz Jaworski nie doczekał końca wojny. W dniu 14 września 1943 roku aresztowała go niemiecka policja Kripo, przypuszczalnie na podstawie donosu. Wywieziono go do obozu Gross-Rosen, a stamtąd do obozu w Buchenwaldzie, gdzie 19 marca 1945 roku zmarł. Podporucznik Tadeusz Jaworski pośmiertnie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Do walki z okupantem, z narażeniem życia stanęło trzystu szesnastu Cichociemnych. „Gont” zapłacił cenę najwyższą.

Upamiętnienie

W lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto w 1980 roku tablicę Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski. Wśród wymienionych 110 poległych cichociemnych jest Tadeusz Jaworski „Gont”.

Bibliografia

  • J. Tucholski, Cichociemni, Warszawa 1985.
  • J. Tucholski, Spadochronowa opowieść, Warszawa 1991.
  • K. A. Tochman, Słownik biograficzny Cichociemnych, Rzeszów 1996.
  • J. Węgierski, W lwowskiej Armii Krajowej, Warszawa 1989.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tadeusz Jaworski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Tadeusz Jaworski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes