peoplepill id: tadeusz-ginko
TG
Poland
1 views today
1 views this week
Tadeusz Ginko
Polish surgeon

Tadeusz Ginko

The basics

Quick Facts

Intro
Polish surgeon
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Vilnius, Lithuania
Place of death
Katowice, Poland
Age
67 years
The details (from wikipedia)

Biography

Tadeusz Ginko, pseudonim Dr Jan(ur. 2 kwietnia 1917 w Kiejminach, w powiecie wileńskim, zm. 28 października 1984 w Katowicach) – polski chirurg, profesor Kliniki Chirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Życiorys

Był synem Hieronima, rzemieślnika i Filomeny z domu Smolskiej. Skończył szkołę powszechną, a następnie Gimnazjum Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie. W roku 1938 rozpoczął studia medyczne na wydziale lekarskim Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W czasie studiów pracował jako zastępca asystenta w Zakładzie Histologii u prof. Stanisława Hillera (od trzeciego roku) i był członkiem ostatniego składu Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich, którego członkami byli wcześniej między innymi Czesław Miłosz i Paweł Jasienica. W klubie nosił pseudonim „Wałkoń”. Po wojnie pracując na Śląskiej Akademii Medycznej był osobą, która zainspirowała tamtejszych studentów do wielkich kajakowych wypraw turystycznych. W styczniu 1975 roku, razem z Wacławem Korabiewiczem i Bohdanem Nagurskim dokonał oficjalnego przeniesienia tradycji i atrybutów Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich na Akademicki Klub Kajakowy „Kajman” działający na uczelni, której był wykładowcą. . Kiedy w 1939 r. Uniwersytet Wileński został zamknięty Ginko kontynuował studia na tajnych kompletach i równocześnie prowadził ćwiczenia z histologii ze studentami I i II roku medycyny. Wyjechał do Kowna i tam w 1941 roku na uniwersytecie w Kownie ukończył studia. Podczas okupacji hitlerowskiej wykładał histologię na tajnych kompletach Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1940-1942). Wstąpił do oddziałów podziemnej Armii Krajowej, gdzie w latach 1942-1944 był lekarzem. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Litwy, jego oddział AK został podstępnie aresztowany, rozbrojony i Ginko dostał się do niewoli w Kałudze, a potem uwięziony w obozie katorżniczej, przymusowej pracy (ZSRR, 1944-1946). Po uwolnieniu powrócił do Polski, nostryfikował dyplom na Uniwersytecie w Poznaniu i w latach 1946-1950 pracował jako lekarz w Pile i Płońsku. W 1948 r. Ginko został wcielony do wojska i podjął specjalizację w dziedzinie chirurgii w Specjalistycznym Okręgowym Szpitalu nr 2 w Toruniu.

W marcu 1950 r. przeniósł się na Śląsk, gdzie rozpoczął pracę w I Klinice Chirurgii Śląskiej Akademii Medycznej u prof. Józefa Gasińskiego. Został jednym z pierwszych doktorantów tej uczelni, która na postawie dysertacji pt. „Ciała obce i zranienia płuc i opłucnej pochodzenia postrzałowego oraz ich powikłania” 8 marca 1951 przyznała mu tytuł doktora nauk medycznych.

Od 1950 roku, aż do śmierci w 1984 związał się ze Śląską Akademią Medyczną. Początkowo w latach 1950-1962 pracował w klinice chirurgicznej w Zabrzu. W październiku 1963 w Szpitalu przy ul. Francuskiej w Katowicach, rozpoczął organizację i tworzenie II Kliniki Chirurgii Ogólnej Śląskiej Akademii Medycznej, którą kierował (1963-1984).

Dalsza droga kariery zawodowej Tadeusza Ginko to habilitacja na podstawie rozprawy „Badania doświadczalne nad zastosowaniem przewodu obocznego lewokomorowego w operacjach aorty piersiowej” przyznana przez MZiOS 12 lipca 1974. Uchwała Rady Państwa z 1 marca 1976 powołana go na stanowisko profesora nadzwyczajnego.

Był prorektorem ds. dydaktyki i wychowania ŚlAM (1981-1982), a w 1983 r. został mianowany kierownikiem I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej.

Jest autorem 31 i współautorem 87 artykułów naukowych zamieszczonych w periodykach medycznych.

Profesor Ginko posiadał uzdolnienia i zainteresowania artystyczne; hobbystycznie zajmował się karykaturą i rzeźbą.

Został pochowany na Cmentarzu Bonifratrów w Katowicach-Bogucicach.

Twórczość beletrystyczna

  • Wspomnienia 1939-1946, 2009, Bydgoszcz, Biblioteka Wileńskich Rozmaitości, ​ISBN 83-87865-65-6​
  • Wspomnienia z Kaługi 1944-1946, 1993, Bydgoszcz, Biblioteka Wileńskich Rozmaitości

Odznaczenia i wyróżnienia

  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Krzyż Partyzancki
  • tytuł honorowy "Zasłużony nauczyciel PRL"
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • odznaka "Za wzorową pracę w służbie zdrowia"

Życie prywatne

Żoną Tadeusza Ginki była Wanda Dziewulską. Miał czworo dzieci: Anielę, Wojciecha, Tomasza (lekarz) i Tadeusza.

Bibliografia

  • S. Szczygieł, A. Puzio, T. Ginko. [The artistic interests of Professor Tadeusz Ginko, M.D. PH.D.(1917-1984)].. „Arch Hist Filoz Med”. 64 (2-3), s. 197-207, 2001. PMID: 11968182. 

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tadeusz Ginko is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Tadeusz Ginko
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes