peoplepill id: tadeusz-eugeniusz-sieczkowski
TES
Poland
1 views today
1 views this week
Tadeusz Eugeniusz Sieczkowski
Polish architect

Tadeusz Eugeniusz Sieczkowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish architect
Places
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Bath, Bath and North East Somerset, Somerset, United Kingdom
Age
66 years
Education
Warsaw University of Technology
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Awards
Cross of Valour
 
Tadeusz Eugeniusz Sieczkowski
The details (from wikipedia)

Biography

Schronisko pod Kopilaszem, 1939
Gmach Sądu Okręgowego w Gdyni, fot. 2012

Tadeusz Eugeniusz Sieczkowski (ur. 15 grudnia 1907 w Warszawie, zm. 24 grudnia 1973 w Bath) – polski architekt, urbanista i nauczyciel akademicki.

Życiorys

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżyniera architekta otrzymał w 1931. Później pracował przy budowie Gdyni. Był współautorem m.in. planu ogólnego miasta oraz gmachów Sądu Okręgowego i Domu Żeglarza Polskiego. W latach 1935–1937 był pracownikiem Wydziału Planowania Przestrzennego Komisariatu Rządu (Zarządu Miejskiego) w Gdyni. W tym czasie wstąpił do Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP). Do 1939 był członkiem Oddziału Wybrzeże.

Po wybuchu II wojny światowej i agresji Niemiec na Polskę wziął udział w kampanii wrześniowej 1939. W stopniu podporucznika rezerwy służył jako oficer łącznikowy w III dywizjonie 16. Pomorskiego Pułku Artylerii Lekkiej. Po bitwie nad Bzurą przedostał się przez Węgry do Francji. Tam w 1940 został wcielony do nowo formowanej 3. Dywizji Piechoty. W 1944 podczas operacji „Market Garden” (bitwa o Arnhem) pełnił funkcję adiutanta w sztabie gen. Stanisława Sosabowskiego w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Za swoje dokonania wojenne został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po zakończeniu wojny i demobilizacji osiadł w Wielkiej Brytanii. Od 1945 do 1948 pracował Bristolu jako architekt. W 1949 wyjechał do Bulawayo w Rodezji Południowej. Objął tam stanowisko projektanta w biurze planowania przestrzennego, którego w 1954 został kierownikiem. W 1957 przeniósł się do Salisbury, stolicy kraju. Otrzymał angaż w Centralnym Biurze Planowania Przestrzennego. Najpierw pracował jako projektant. W 1962 został awansowany na dyrektora placówki. Z Rodezji udał się w 1968 na Maltę, gdzie dzięki konkursowi ONZ uzyskał stanowisko planisty strefy mieszkaniowo-turystycznej.

Po przejściu na emeryturę od 1970 niemal do samej śmierci w 1973 wykładał architekturę i urbanistykę w Gloucestershire College of Art and Design w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Dla swoich studentów zorganizował i poprowadził wycieczkę do Polski.

Zmarł w Bath w hrabstwie Somerset. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu Haycombe.

Dokonania

  • Schroniska Akademickiego Związku Sportowego (AZS) pod Kopilaszem i na Pop Iwanie w Karpatach Wschodnich (1933–1935) – współautor: Jerzy Hryniewiecki
  • Gmach Sądu Okręgowego i Grodzkiego w Gdyni przy pl. Konstytucji 5, (1936) – współautorzy: Zbigniew Karpiński i Roman Sołtyński
  • Dom Żeglarza Polskiego w Gdyni w al. Zjednoczenia (obecna al. Jana Pawła II) 3 (1937) – współautor: Bohdan Damięcki
  • Dzielnica rządowa w Salisbury przy Jameson Avenue (Rodezja Południowa)

Konkursy

  • Gmach PKO w Poznaniu (1933) – współautorzy: Zbigniew Karpiński i Roman Sołtyński
  • Projekt gmachu Sądu Okręgowego w Gdyni (1934) – współautorzy: Zbigniew Karpiński, Roman Sołtyński (I nagroda)
  • Projekt rozplanowania terenów Pola Mokotowskiego i folwarku Rakowiec wraz z przyległymi terenami państwowymi i prywatnymi (1934) – współautorzy: Helena Morsztynkiewiczowa, Jerzy Hryniewiecki, J. Stanisławska i Wacław Podlewski, współpraca: Wacław Hryniewicz (nagroda równorzędna)
  • SARP nr 62 – Projekt rozplanowania mola południowego i terenów przyległych w Gdyni (1936) – współautor: Bohdan Damięcki (I nagroda)
  • SARP nr 62 – Projekt szkicowy Żeglarskiego Ośrodka Morskiego w Gdyni (1936) – współautor: Bohdan Damięcki (I nagroda)

Odznaczenia

  • Krzyż Walecznych
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tadeusz Eugeniusz Sieczkowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Tadeusz Eugeniusz Sieczkowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes