peoplepill id: tadeusz-dobrzeniecki
TD
Poland
2 views today
2 views this week
Tadeusz Dobrzeniecki
Polski historyk sztuki

Tadeusz Dobrzeniecki

The basics

Quick Facts

Intro
Polski historyk sztuki
Places
Gender
Male
Birth
Age
85 years
The details (from wikipedia)

Biography

Tadeusz Dobrzeniecki (ur. 1914 r., zm. 2 sierpnia 1999 r. w Warszawie) – mediewista, kurator Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie, uczeń wybitnego polskiego badacza sztuki średniowiecznej profesora Michała Walickiego.

Życiorys

W roku 1945 rozpoczynał pracę w Dziale Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Doktoryzował się w 1963 r., habilitował się w 1965 r. Od 1973 do 1991 r. był kuratorem Galerii Sztuki Średniowiecznej. W 1993 r. uzyskał tytuł profesora. W latach 1981-1988 był zatrudniony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w charakterze docenta, kierował Katedrą Historii Sztuki Średniowiecznej.

Był badaczem sztuki europejskiej, polskiej plastyki romańskiej i gotyckiej, snycerstwa XIV-XV wieku, sztuki Wita Stwosza. Często zwracał się ku Wschodowi chrześcijańskiemu jako kolebce wielu rozwiązań ikonograficznych przenoszonych z Palestyny do Bizancjum a następnie do Europy.

Jego zainteresowania obejmowały ikonografię maryjną. W pracy pt. "Hagia Maria Theotokos w sztuce wczesnochrześcijańskiej" wskazał, że ideowym odpowiednikiem Bogurodzicy (najstarszej zachowanej polskiej pieśni religijnej) mogła być grupa Deesis. Zajmował się obrazem-ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej.Interesowały go treści ideowe i ikonografia, najbardziej oryginalnych kreacji Średniowiecza – Krucyfiksu, Piety, kompozycji "Imago Pietatis" i przedstawień pokrewnych, tematu "Maiestas Domini" w Europie i w chrześcijańskiej Nubii. Systematycznie penetrował utwory literatury średniowiecznej, przede wszystkim traktat pasyjny.

Badał zagadnienia, takie jak Quinitas (pięć Osób Trójcy św.) na Poliptyku Toruńskim z końca XIV w., "Milczenie św. Anny" na fresku z Faras z VIII w., odległą późno antyczną genezę polskiego portretu trumiennego.

Obejmował refleksją całokształt zjawisk artystycznych na ziemiach polskich, czego wyrazem były dwa tomy poświęcone sztuce sakralnej w Polsce "Malarstwo" (współautor) i "Rzeźba Sakralna w Polsce" a takżeksiążka"Sztuka sakralna w Polsce na ziemiach zachodnich i północnych" oraz "Kościoły polskie odbudowane i wybudowane" (1945-1965). Był współautorem (wraz z prof. K. Górskim, Wł. Kuraszkiewiczem i Z. Rozanow) edycji rękopisu Rozmyślania dominikańskie z około roku 1532. Sporządził także obszerny naukowy komentarz w faksymilowym wydaniu Ewangeliarza Gnieźnieńskiego z XI w.

Dzieło sztuki starał się pojmować w powiązaniu z jego funkcją w świątyni, odnajdywał w jego temacie i ikonografii odzwierciedlenie myśli teologicznej, liturgii albo też prywatnej dewocji. Był autorytetem naukowym warszawskiego środowiska mediewistów-historyków sztuki średniowiecznej. Prowadził wiele prac magisterskich, recenzując także szereg prac doktorskich. Pod jego kierunkiempowstały m.in. prace nad opublikowanym w 1965 dyptykiem bizantyjskim z cyklem heortologicznym z XII w przechowywanym w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Publikacje

Książki

  • Drzwi gnieźnieńskie (1953)
  • Tryptyk z Pławna (1954)
  • Sztuka sakralna w Polsce: malarstwo (1958)
  • Wrocławski pomnik Henryka IV: z dziejów pomników piastowskich na Śląsku do połowy XIV wieku (1964)
  • Kościoły w Polsce (1969)
  • Sztuka sakralna w Polsce: na Ziemiach Zachodnich i Północnych (1976)
  • Rzeźba sakralna w Polsce(1980)

Artykuły

  • 1968 Chrystus Frasobliwy w literaturze średniowiecznej, "Biuletyn Historii Sztuki", R. 30, nr 3.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tadeusz Dobrzeniecki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Tadeusz Dobrzeniecki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes