peoplepill id: stefania-pawlak
SP
Poland
1 views today
1 views this week
Stefania Pawlak
Polish teacher

Stefania Pawlak

The basics

Quick Facts

Intro
Polish teacher
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Trześń, Kolbuszowa County, Gmina Niwiska, Kolbuszowa County, Poland
Place of death
Mielec, Mielec County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Age
93 years
The details (from wikipedia)

Biography

Stefania Pawlak (ur. 16 października 1908 r. w Trześni, zm. 7 maja 2002 r. w Mielcu) – polska nauczycielka, działaczka społeczna, związana z miastem Łęczna.

Życiorys

Stefania Pawlak urodziła się jako córka rolników Józefa i Antoniny.

Od dzieciństwa marzyła o zawodzie nauczycielki. W 1929 ukończyła żeńskie seminarium nauczycielskie. Rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Rzeczycy Księżej gdzie pracowała do 1935 r.

W 1935 r. uległa wypadkowi, upadając z ruszającego pociągu, jej obie nogi uległy zmiażdżeniu. Po wypadku zrezygnowała z przyznanej jej renty chorobowej i kontynuowała pracę w zawodzie nauczyciela.

W 1936 r. rozpoczęła pracę nauczycielki w szkole w Łęcznej i kontynuowała ją również w trakcie II wojny światowej, m.in. prowadząc naukę na tajnych kompletach. W czasie wojny angażowała się w pisanie listów do więźniów obozów na prośbę rodzin uwięzionych, przewoziła paczki do przetrzymywanych w więzieniu na lubelskim zamku.

W 1950 r. została powołana na stanowisko kierownika szkoły podstawowej w Łęcznej, które piastowała aż do przejścia na emeryturę w 1974 r. Dzięki jej staraniom rozbudowano budynek szkoły podstawowej o nowe skrzydło, zainicjowała również budowę szkoły "Tysiąclatki". 

W 1975 r. założyła Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej, którego została pierwszym prezesem. Kierowała jego pracami do 1981 r.

Autorka opracowań na temat historii, zwyczajach, przemysłu i spółdzielczości w Łęcznej. Jak mówiła sama o sobie, spisała wszystkie tajemnice tego miasta. Autorka fotografii pokazujących historyczne przemiany miasta. Prywatną kolekcję obiektów historycznych związanych z miastem przekazała na potrzeby Muzeum Regionalnego w Łęcznej. W Łęcznej nazywana była Panią Kierowniczką.

W 1981 wyjechała z Łęcznej i przeprowadziła się do swoich rodzinnych stron w powiecie mieleckim.

Zmarła 7 maja 2002 r. w wieku 93 lat w Mielcu. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Chorzelowie.

Jej imieniem nazwano jedną z ulic w Łęcznej. 

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski

Przypisy

Bibliografia

  • 38 lat w Łęcznej, Stefania Pawlak, Łęczna 1998
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stefania Pawlak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Stefania Pawlak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes