Stanisław Latałło
Quick Facts
Biography
Stanisław Latałło (ur. 30 marca 1945 w Warszawie, zm. 17 grudnia 1974) – polski operator filmowy, reżyser, aktor i scenarzysta.
Życiorys
W latach 1964–1970 studiował na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Podczas studiów był twórcą m.in. zdjęć do etiudy Andrzeja Titkowa Śnieg. Po studiach pracował jako operator przy filmach swojej matki Katarzyny Latałło: Sam sobie sterem (1971), Od starożytnych fraków do maski (1972).
Stanisław Latałło zrealizował dwa filmy telewizyjne. Pierwszym są Listy naszych czytelników z 1973, według słuchowiska Zbigniewa Herberta. W roli głównej wystąpił Tadeusz Łomnicki. Drugi to zrealizowany dla telewizji zachodnioniemieckiej Lasst uns frei fliegen über den Garten (Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem) z 1974, na podstawie opowiadania Stanisława Czycza And z 1971. W rolach głównych wystąpili Jan Nowicki i Jurek Bogajewicz.
Latałło był też twórcą zdjęć do introdukcji Latający Żyd w filmie Tadeusza Konwickiego Jak daleko stąd, jak blisko (1972) oraz autorem sekwencji Święta Rodzina w tym samym filmie. Zagrał również Franciszka Retmana, głównego bohatera Iluminacji Krzysztofa Zanussiego (1972).
Od 1973 Latałło był członkiem Zespołu Filmowego „X”. Zginął w grudniu 1974 jako operator filmowy polskiej wyprawy himalaistycznej na Lhotse w Himalajach. W 1996 jego syn Marcin Latałło nakręcił o ojcu film dokumentalny pt. Ślad.
Bibliografia
- Stanisław Latałło w bazie filmpolski.pl
- Stanisław Latałło w bazie Akademii Polskiego Filmu
- Stanisław Latałło w bazie filmweb.pl
- Stanisław Latałło w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
Linki zewnętrzne
- Stanisław Latałło na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka”