peoplepill id: stanislaw-kusinski
SK
Poland
1 views today
1 views this week
Stanisław Kusiński

Stanisław Kusiński

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Przemyśl, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Age
80 years
The details (from wikipedia)

Biography

Stanisław Karol Kusiński (ur. 3 listopada 1944 w Przemyślu) – polski wychowawca, działacz opozycji w PRL, działacz społeczny.

Życiorys

Po ukończeniu w 1975 roku pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Stanisław Kusiński pracował w Zakładzie Wychowawczym Zrzeszenia Katolików Caritas w Otwocku (1976–1977) i w Ośrodku Szkoleniowo-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach koło Warszawy (1977–1979). W listopadzie i grudniu 1980 roku pracował jako drukarz w MKZ „Solidarność” w Gdańsku, od grudnia 1980 roku był członkiem MKZ, następnie pracował w Zarządzie Regionu Mazowsze „Solidarności”. W marcu 1983 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przez kolejne 15 lat pracował w dziale technicznym „Nowego Dziennika”. Od listopada 2011 roku mieszka w Przemyślu, gdzie odbywa rekonwalescencję po wylewie, którego doznał we wrześniu 2011 roku.

Działalność opozycyjna

W czasie pracy w Laskach zetknął się z opozycją demokratyczną. Został współpracowanikiem KOR, następnie KSS „KOR”. W Laskach przepisywał Komunikat KSS „KOR”, kolportował niezależne czasopisma w Przemyślu. Jednocześnie zetknął się z ROPCiO. Leszek Moczulski zaproponował mu utworzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego w Przemyślu. Punkt ten powstał w sierpniu 1977 roku i był prowadzony przez Kusińskiego w latach 1977–1978. Początkowo Kusiński działał samotnie. W połowie 1978 roku wokół niego zawiązała się grupa opozycjonistów, uczestników Ruchu, do której weszli: Stanisław Sudoł, Stanisław Frydlewicz, Wit Siwiec i Jan Ekiert. Kusiński pracował jednocześnie jako drukarz niezależnych pism: „Opinia” i „Bratniak” w zorganizowanej przez siebie podziemnej drukarni. W latach 1977–1979 był sygnatariuszem listów, apeli i oświadczeń ROPCiO. W Wigilię 1977 roku zorganizał (wspólnie z Marianem Piłką) w Przemyślu uliczną akcję zbierania podpisów pod wnioskiem obywatelskim do Rady Państwa PRL w sprawie opublikowania w Dzienniku Ustaw ratyfikowanego przez Polskę Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Zastał zatrzymany (wraz z Marianem Piłką).

W 1979 roku współorganizował Uniwersytet Ludowy w Zbroszy Dużej. W sierpniu 1979 roku wspólnie z Wiesławem Kęcikiem – Przemyski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących. W latach 1979–1980 współpracował z niezależnym pismem „Placówka”, w którym był odpowiedzialny za kolportaż (za druk był odpowiedzialny Tomasz Chlebowski). Po zaprzestaniu wydawania „Placówki” w 1980 roku został drukarzem wydawanego przez Wydawnictwo im. Konstytucji 3 Maja niezależnego pisma „Przegląd”.

W latach 1977–1981 organizował wiele spotkań opozycjonistów z bp. Ignacym Tokarczukiem.

13 grudnia 1981 roku został internowany (z mieszkania Elżbiety Regulskiej-Chlebowskiej) w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach i Nowym Łupkowie, w lipcu 1982 roku nie wrócił z przepustki, ukrywał się, będąc drukarzem podziemnego „Tygodnika Mazowsze” (z Emilem Broniarkiem i Witoldem Łuczywo), 20 grudnia 1982 roku został zatrzymany, ale już 4 dni później został zwolniony z internowania (podobnie jak wszyscy inni internowani mężczyźni, którzy wcześniej nie zostali zwolnieni).

W czasie pobytu na emigracji organizował pomoc dla kraju, m.in. prowadził zbiórki pieniędzy, współorganizował demonstrację przeciw wizycie gen. Wojciecha Jaruzelskiego w USA. Po 1989 roku organizował pomoc materialną dla placówek oświatowo-opiekuńczych, m.in. dla Ośrodka dla Dzieci Głuchoniemych nr 2 w Przemyślu.

Kolekcjonował medale i monety okolicznościowe dokumentujące pontyfikat Jana Pawła II. Zbiór 116 medali i monet przekazał w 2012 roku Muzeum Archidiecezialnemu w Przemyślu na ręce arcybiskupa Józefa Michalika. Stanisław Kusiński również ustanowił stypendium im. Jeanne Jazowick-Kusiński dla dzieci i młodzieży z Ośrodka w Przemyślu.

Odznaczenia

  • 5 czerwca 2014 roku, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi (2006).

    Życie rodzinne

    W 1982 roku (w więzieniu w Uhercach) ożenił się z Aliną Całą, z którą miał córkę, która wkrótce zmarła. Po wyjeździe do USA ożenił się z Jeanne Jazowick (1947–2002).

    Przypisy




    The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
    Lists
    Stanisław Kusiński is in following lists
    comments so far.
    Comments
    From our partners
    Sponsored
    Stanisław Kusiński
    arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes