peoplepill id: stanislaw-kontkiewicz
SK
Poland
1 views today
2 views this week
Stanisław Kontkiewicz

Stanisław Kontkiewicz

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
74 years
The details (from wikipedia)

Biography

Stanisław Kontkiewicz (ur. 7 maja 1849 w Warszawie, zm. 21 marca 1924 w Warszawie) – polski inżynier górniczy i geolog.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość spędził z rodzicami w Radzyminie, Radomiu, Rawie i Częstochowie, gdzie jego ojciec Józef obejmował kolejno stanowiska inspektora seminarium nauczycielskiego, dyrektora gimnazjum żeńskiego, a następnie 4 i 5 klasowego progimnazjum. Szóstą klasę gimnazjum skończył w Warszawie.

W 1866 rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie. Po zamknięciu Szkoły Głównej, zamienionej na rosyjski Uniwersytet Warszawski, przeniósł się na Wydział Inżynierii Politechniki Ryskiej, który ukończył z odznaczeniem w 1871. W tym też roku zamieszkał w Homlu i pracował przy budowie kolei żelaznej. W 1873 wstąpił do Instytutu Górniczego w Petersburgu, który ukończył po trzech latach.

W 1876 objął stanowisko geologa w Departamencie Górniczym w Petersburgu, na którym pracował przez 5 lat. Badania geologiczne w tym charakterze rozpoczął na Uralu, wzdłuż projektowanej uralskiej linii kolejowej, zwłaszcza między Biserą a Ekaterynburgiem (Swierdłowsk). Poza podstawową geologią, a także geologią inżynierską, badał wystąpienia tam rud niklu, manganu, miedzi, żelaza i złota.

Następnie badał okolice jeziora Onega, gdzie w guberni Ołonieckiej poszukiwał złóż antracytu. Opracował mapę geologiczną badanych rejonów; obliczył też zasoby i właściwości technologiczne antracytów. Odkrył nowy minerał węglowy: szungit.

W latach 1878-1879 prowadził badania geologiczne w Rosji południowej; sporządził pierwszą szczegółową mapę geologiczną tego obszaru. W okolicy Bierdiańska odkrył złoża rudy żelaznej koło góry Korsak Mogiła.

Rozpoczął też wówczas badania złóż rud żelaza na Ukrainie, w okolicach Krzywego Rogu, nad dopływem Dniepru, Ingulcem. Jego praca Opis geologiczny okolic Krzywego Rogu z 1880 dostarczyła pierwszych wiarygodnych danych o złożach krzyworożskich i posłużyła za podstawę do dalszych badań w tym terenie.

W 1880 został skierowany do guberni kieleckiej dla poszukiwania złóż soli w jej południowej części. Badania zakończył negatywną oceną perspektyw solonośności tego terenu.

W 1881 francuskie Towarzystwo Akcyjne Krzyworożskich Rud Żelaza uzyskało koncesję na eksploatację tam złoża rud żelaza i w 1882 zatrudniło Stanisława Kontkiewicza na stanowisku dyrektora kopalni. Na polecenie Towarzystwa przez 5 miesięcy zapoznawał się z kopalniami rud żelaza w Mokta-el-Hadid i Beni Saf w Algierze.

W 1886 wrócił do kraju do Dąbrowy Górniczej, gdzie objął stanowisko dyrektora kopalni Flora. Był także od 1896 prezesem założonej przez siebie Sekcji Górniczo-Hutniczej Towarzystwa Popierania Rosyjskiego Przemysłu i Handlu w Dąbrowie Górniczej. W tamtejszej Szkole Górniczej Sztygarce, przy organizacji której brał udział, wykładał geologię i mineralogię, propagując polską terminologię mineralogiczną. Kontynuował też badania geologiczne Gór Świętokrzyskich, w tym z polecenia Departamentu Górniczego w Petersburgu występowanie rud miedzi i ołowiu. Z ramienia Petersburskiego Towarzystwa Mineralogicznego badał także geologię Wyżyny Krakowskiej i Górnego Śląska, m.in. z zamiarem wykonania mapy geologicznej Dąbrowskiego Zagłębia Węglowego.

W 1905 przeniósł się do Warszawy. Tam współpracował z Pracownią Geologiczną Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, której był ostatnim kierownikiem. Był też dożywotnim wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Kopalni Węgla Flora.

Od 1915 był przewodniczącym komisji dla opracowania programu mającej powstać w Krakowie Akademii Górniczej, a od 1918 członkiem Komitetu Organizacyjnego tej uczelni. W 1918 był również członkiem Sekcji Górniczo-Hutniczej Ministerstwa Przemysłu i Handlu, przemianowanej później na Radę Górniczą. Brał udział w pracach wspomnianej Sekcji nad powołaniem Polskiego Instytutu Geologicznego. Powołany w 1919 Instytut otrzymał m.in. zbiory geologiczne, bibliotekę i meble Pracowni Geologicznej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. W 1920 został członkiem honorowym Państwowego Instytutu Geologicznego.

W latach 1887-1919 opublikował około 50 prac z zakresu geologii w rosyjskich i polskich czasopismach naukowych.

Polska Akademia Umiejętności wybrała go na swego członka. Członkostwo ofiarowały mu również Wiedeński Instytut Geologiczny, Towarzystwo Mineralogiczne w Petersburgu oraz Towarzystwo Przyrodnicze w Moskwie.

Życie prywatne

Był ojcem dwóch synów: Stanisława i Mariana, architekta.

Spoczywa w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 194–II–17/18).

Upamiętnienie

Stanisław Kontkiewicz jest patronem jednej z częstochowskich ulic. Od 2016 roku jest również patronem jednej z ulic w Krzywym Rogu na Ukrainie.

Publikacje (wybór)

  • Badania geologiczne w pasmie formacyi jura między Częstochową a Krakowem, 1890
  • Krótki podręcznik mineralogii, 1907
  • Częstochowski obszar rudonośny i jego zasoby, 1949
  • Złoża rudy żelaznej w Polsce, jej zasoby, wydobycie oraz możliwości produkcyjne

Przypisy

Bibliografia

  • Kosmowska-Ceranowicz B., 1973, Działalność naukowa i społeczna Stanisławów ojca i syna Kontkiewiczów oraz ich zbiory geologiczne, Prace Muzeum Ziemi nr 21, cz. I., str.29-161, Warszawa.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stanisław Kontkiewicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Stanisław Kontkiewicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes