peoplepill id: stanislaw-kochanek
SK
Poland
1 views today
2 views this week
Stanisław Kochanek
Polish painter

Stanisław Kochanek

The basics

Quick Facts

Intro
Polish painter
Places
Work field
Gender
Male
Age
90 years
The details (from wikipedia)

Biography

Stanisław Kochanek (ur. 1905 w Jedliczu, zm. 14 lipca 1995) – polski malarz i rzeźbiarz realista.

Urodził się w 1905 roku w Jedliczu. Studia artystyczne odbył w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Jako absolwent wystawiał w 1925 roku swoje projekty, rysunki i karykatury w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Krakowie i ze Szkołą Przemysłu Artystycznego w Paryżu na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych.

Z inicjatywy Dyrekcji Szkoły wydał w 1925 roku album karykatur profesorów Szkoły pod tytułem "Nasza buda". Wydanie albumu karykatur dało młodemu artyście rozgłos daleko poza murami szkoły. W 1926 roku wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1926-1932 studiował malarstwo u prof. Fryderyka Pautscha, grafikę u prof. Jana Wojnarskiego, scenografię u prof. Karola Frycza i rzeźbę u prof. Xawerego Dunikowskiego. Jak podaje znawca sztuki i krakowski pisarz Jerzy Zieliński w Gazecie Antykwarycznej z października 1998 roku Nr.10 (31) w artykule pt. "Malarze Prowincjonalni", Stanisław Kochanek w czasie studiów uzyskiwał pochwały, między innymi za studium aktu, krajobrazu oraz za prace graficzne, a w 1929 roku otrzymał stypendium, z Funduszu Kultury Narodowej, na wyjazd do Włoch.

W 1939 roku urządził pierwszą wystawę swoich portretów w Suwałkach, gdzie malował wizerunki oficerów IV Dywizjonu Artylerii Konnej i sceny rodzajowe z życia Dywizjonu. Po wyzwoleniu był organizatorem Związku Artystów Plastyków w Krośnie i współredaktorem pisma artystycznego w Krośnie o nazwie "Sztuka i Życie".

Był również współorganizatorem Krośnieńskiego Muzeum oraz Szkoły Artystycznej, w której wykładał podstawy rysunku i malarstwa. W Krośnieńskim Domu Kultury prowadził dla młodzieży, przez szereg lat, lekcje malarstwa i rysunku, a jednocześnie wykonywał scenografię dla Teatru Górniczego "Nafta". Był i pozostał malarzem realistą, artystą przedkładającym serce i uczucia nad techniczną szarlatanerię. Nie uległ prądom mody, nie oddalił się w krainę malarstwa dostępnego dla wąskiego grona znawców. Wystawiał swoje prace na wystawach w Krośnie, Rzeszowie, Przemyślu i Łańcucie. W 1960 roku wstąpił do Ogólnopolskiej Grupy "Zachęta" w Krakowie. Wystawiał z tą Grupą w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Radomiu, Rzeszowie, Krośnie i w Szczecinie.

W 1963 roku brał udział w wystawie z Grupą "Zachęta" w Moskwie i 12 miastach ówczesnego ZSRR, między innymi we Lwowie, Kijowie, Odessie, Charkowie, Sumach, Zaporożu, Rydze itd. Jego obraz "Góralka" był reprodukowany w kolorze w pismach artystycznych "Twórczestwo", "Iskustwo", "Ogoniok". Między innymi w moskiewskiej "Prawdzie", z dnia 4 maja 1963 roku, Borys Polewoj w artykule pt. "Spotkanie z mistrzami "Zachęty" napisał, iż...

"w szczególności wywiera niezatarte wrażenie pełna radości życia praca Stanisława Kochanka".

W miesięczniku "Sztuka"("Iskustwo") Nr.9/63- Moskwa, Organie Ministerstwa Kultury ZSRR, L. Urazowa w publikacji o tytule "Artyści Grupy Zachęta", również bardzo przychylnie wyraziła się o twórczości Stanisława Kochanka. L. Urazowa, jako krytyk sztuki, zwróciła uwagę na "jaskrawość barw" i na "liliowe cienie na czystym śniegu". Również o mistrzach "Zachęty" w gazecie "Izwiestia" z 5.05. 1963 roku (dodatek niedzielny) pisał rosyjski artysta J. Degtiarew – tytuł artykułu "Realizm jednocząca siła" oraz w tej samej gazecie z 3.07.1963 roku, L. Tanajewa – historyk sztuki i współpracownik Ministerstwa Kultury ZSRR w publikacji o tytule "Do każdego serca".

Ostatnie za życia artysty, indywidualne wystawy malarstwa, rysunku i karykatury odbyły się w 1993 roku w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz w 1994 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie. W 2008 roku Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli zorganizowało, z dużym rozmachem, wystawę pod tytułem "Portret to moja specjalność. Twórczość Stanisława Kochanka." Przedstawiono około 150 prac artysty z dziedziny portretu, karykatury, rzeźby, pejzażu i malarstwa batalistycznego. Należy wspomnieć o wystawie z 2001 roku, zrealizowanej również przez kierownictwo Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli, pt. "Podkarpackie fascynacje Mirona Białoszewskiego i Stanisława Kochanka".

Do znaczniejszych prac niewątpliwie należy rzeźbiony przez artystę w glinie według własnego projektu, a następnie odlany w brązie, pomnik Mikołaja Kopernika, który stoi na granitowym cokole w centrum miasta Krosna (1973 r.). Również bardzo istotne dla twórcy prace, to portret Prezydenta J. Kennediego dla Uniwersytetu Polonijnego Villa Maria College w Buffalo oraz portret Fryderyka Chopina dla Towarzystwa im. Fr. Chopina w Buffalo – obydwa portrety były malowane na zamówienie Polonii Amerykańskiej (1964 i 1965 r.). Prace jego uzyskały dobre oceny amerykańskich znawców sztuki, a sam artysta otrzymał zaproszenie na indywidualną wystawę w Albricht Knox Art Gallery w Buffalo. Dzieła jego można znaleźć w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, w Muzeum Regionalnym w Jaśle, w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu, w Muzeum Skansen Naftowy w Bóbrce, w Muzeum Historycznym w Krakowie, w Muzeum Rzemiosła w Krośnie, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w European Gallery – Staten Island – Nowy Jork, w wielu Kościołach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

W swoich ogólnoludzkich poglądach był głęboko narodowy i wierny tradycjom sztuki narodowej.

Zmarł w Krośnie 14 lipca 1995 roku.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stanisław Kochanek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Stanisław Kochanek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes