Stanisław Jastrzębski
Quick Facts
Biography
Stanisław Jastrzębski (ur. 11 kwietnia 1941, zm. 24 marca 2014 w Krakowie) – polski pedagog, wieloletni nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, animator Teatru Słowa pod Krzyżem.
Maturę zdał w II Liceum Ogólnokształcącym im. Sobieskiego w Krakowie. Następnie po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1964 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, gdzie dał się poznać pokoleniom nowodworczyków jako wybitny nauczyciel historii. W myśl anegdoty na lekcji tak sugestywnie omawiał postać Dymitra Samozwańca, zwanego Grigorijem „Griszką” Otriepjewem, że pseudonim „Grisza” przylgnął do niego na zawsze. Jesienią 1977 roku rozpracowywany przez SB w toku działań związanych z inwigilacją Andrzeja Wajdy.
Już w swojej pracy magisterskiej zdradzał zainteresowanie teatrem i pozostał mu wierny inspirując i pociągając za sobą wielu młodych ludzi jako animator Teatru Słowa pod Krzyżem. Teatr ten rozpoczął działalność w roku 1979 i funkcjonował w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w stanie wojennym, wpisując się w nurt kultury niezależnej, a dla młodzieży stanowiąc doświadczenie twórczej i niekonwencjonalnej pedagogiki. Teatr dał liczne przedstawienia, m.in. u ss. Sercanek, z którymi Stanisław Jastrzębski był od lat związany, a także dla Polonii francuskiej oraz we Lwowie i Złoczowie i w kaplicach domów pomocy społecznej Krakowa, Górnego Śląska i Zagłębia. Tytuły niektórych przedstawień:
- Hiob – młodzieńczy dramat Karola Wojtyły (1983)
- Historya o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim paulina Mikołaja z Wilkowiecka (1986)
- Misterium Świętego Franciszka według dramatu Romana Brandstaettera (1994)
- Dzień gniewu według dramatu Romana Brandstaettera (1996)
- Pokutnik z Osjaku według dramatu Romana Brandstaettera (2000)
- Maryja – Matka Życia (2005)
Stanisław Jastrzębski był także związany z Teatralnym Centrum Wartości i Pojednania „Theatrum Mundi” im. Mieczysława Kotlarczyka pod patronatem Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, gdzie wystawiał, grał i reżyserował w przedstawieniach, m.in.:
- Królowa Polskiej Korony – misterium Maryjne oparte na tekstach S. Wyspiańskiego, zagrane w Paryżu (2004)
- Betlejem Polskie – Misterium Bożonarodzeniowe (2004)
Pod koniec życia schorowany zamieszkał w pawilonie artystów Zakładu im. Helclów. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Uczniowie I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie zainicjowali projekt „(Po)równaj do starszego” inspirowany postacią Jastrzębskiego, w ramach którego gromadzą informacje na temat absolwentów szkoły.
Odznaczenia
- Pro Ecclesia et Pontifice w roku 2003
- Medal 425-lecia I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie w roku 2013
Przypisy
Bibliografia
- Boroń Piotr: Rozmowa z prof. Jastrzębskim (pol.). Tygodnik Salwatorski 1996, 12, 48/102. [dostęp 2014-04-08].
- Gancarz Bogdan: Zmarł Stanisław Jastrzębski (pol.). Gość Niedzielny Krakowski. [dostęp 2014-04-08].