peoplepill id: stanislaw-ciesielczuk
SC
Poland
1 views today
1 views this week
Stanisław Ciesielczuk
Polish poet

Stanisław Ciesielczuk

The basics

Quick Facts

Intro
Polish poet
Places
was
Work field
Gender
Male
Place of birth
Hrubieszów, Poland
Place of death
Hrubieszów, Poland
Age
39 years
The details (from wikipedia)

Biography

Stanisław Ciesielczuk (ur. 3 czerwca 1906 r. w Hrubieszowie, zm. 26 listopada 1945 r. tamże) – polski poeta.

Życiorys

Urodził się w rodzinie chłopskiej na rolniczym przedmieściu Hrubieszowa – Sławęcinie. Edukację rozpoczął w szkole rosyjskiej, następnie uczęszczał do prywatnej szkoły polskiej, a potem do gimnazjum. Zadebiutował jako redaktor szkolnego pisma literackiego „Pąkowie”.

W 1923 zdał maturę i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów dorabiał m.in. jako korektor w „Gazecie Warszawskiej” i „Ekspresie Wieczornym”. Spędzał wtedy czas zarówno w Warszawie, jak i Hrubieszowie – i tak było aż do rozpoczęcia II wojny światowej.

Od 1927 należał do grupy literackiej „Kwadryga”.

Od 1939 przebywał w Hrubieszowie, gdzie przeżył większą część okupacji hitlerowskiej. W marcu 1944 roku wrócił do Warszawy, gdzie zachorował na płuca i trafił do szpitala. Wypisał się z niego, gdy wybuchło powstanie warszawskie. Przeżył je, a po jego zakończeniu opuścił Warszawę i dotarł na Podhale. W 1945 wrócił do Hrubieszowa, gdzie w listopadzie tegoż roku zakończył żywot chory na gruźlicę.

Nazwisko poety nosi jedna z ulic w Hrubieszowie.

Twórczość

Ciesielczuka inspirowali m.in. tacy twórcy jak: Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud, Michaił Lermontow, Siergiej Jesienin, Fiodor Dostojewski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Bolesław Leśmian, Cyprian Kamil Norwid.

Ważne miejsce w twórczości Ciesielczuka zajmowała wieś. „[...] Ciesielczuk postrzegał wieś metafizycznie, przypisywał przyrodzie życie duchowe. Był również twórcą kosmicznym, często odwołującym się do motywów lotu i gwiazd. Sięgał ponadto do tradycji młodopolskiej, szczególnie do modernistycznych przeświadczeń katastroficznych i snów o potędze”.

W jego liryce można odnaleźć odniesienia filozoficzne. Pisał również erotyki.

  • Chaty w obłokach, Warszawa 1927.
  • Wieś pod księżycem, Warszawa 1928.
  • Pies kosmosu, Warszawa 1929.
  • Głazy i struny, Warszawa 1931.
  • Pentaptyk lapidarny, Warszawa 1935.
  • Teatr natury, Warszawa 1937.
  • Poezje zebrane, przedmowa i oprac. S. Flukowski, wstęp S. Lichański, Warszawa 1965.
  • Poezje wybrane, wybór i wstęp J. Ciesielczuk, Warszawa 1984.

Zobacz też

  • Kwadryga

Przypisy

Bibliografia

  • R. Szczygieł (red.): Dzieje Hrubieszowa. T. I: Od pradziejów do 1918 roku. Hrubieszów: 2006, s. 344-347. ISBN 83-923422-0-8.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stanisław Ciesielczuk is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Stanisław Ciesielczuk
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes