peoplepill id: slawomir-romuald-kadrow
SRK
Poland
1 views today
2 views this week
Sławomir Romuald Kadrow
Polish archaeologist

Sławomir Romuald Kadrow

The basics

Quick Facts

Intro
Polish archaeologist
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Włodawa, Poland
Age
69 years
Education
Maria Curie-Skłodowska University
The details (from wikipedia)

Biography

Sławomir Romuald Kadrow (ur. 1956 we Wło­dawie) – polski archeolog specjalizujący się w neolicie, wczesnym okresie epoki brązu oraz teoria archeologii; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Życiorys

Uro­dził się w 1956 roku we Wło­dawie. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej, a następnie średniej (I LO) podjął w 1975 roku po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym studia archeologiczne na Uni­wer­sy­tecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył je w 1980 roku uzyskując tytuł zawodowy magistra na podstawie pracy pt. Materiały neolityczne i wczesnobrązowe ze stanowiska ID w Strzyżowie, woj. zamojskie, której promotorem był prof. dr hab. Stefan Karol Kozłowski.

Bezpośrednio potem podjął pracę w Muzeum Regio­nalnym w Kra­snym­stawie jako asystent muzealny. Dwa lata później, pracując w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków, został kon­ser­wa­torem ds. zabytków arche­olo­gicz­nych woje­wództwa chełm­skiego. W 1985 roku został zatrudniony w Muzeum Okrę­gowym w Rze­szowie jako adiunkt muze­al­ny. W 1988 roku na stałe związał się zawodowo z krakowskim Ośrodkiem Archeologii Gór i Wyżyn w Krakowie Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie przeszedł kolejno wszystkie szczeble kariery naukowo-zawodowej (asystent (1988-1990), adiunkt (1990-1995), docent (1996-2003) i profesor).

W 1990 roku w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie archeologii na podstawie pracy pt. Rozwój przestrzenny osady kultury mierzanowickiej na stanowisku Babia Góra w Iwanowicach, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Machnika. W 1995 roku w tej samej jednostce naukowej otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie archeologii o specjalności archeologia na podstawie rozprawy nt. Gospodarka i społeczeństwo. Wczesny okres epoki brązu w Małopolsce. W 2003 roku prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.

Ponadto okresowo w latach 1996-1999 wykładał jako adiunkt na swojej macierzystej uczelni w Lublinie w Instytucie Archeologii UMCS. W 2007 roku podjął pracę w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora zwyczajnego. Ponadto pełnił do 2008 roku funkcję dyrektora tej placówki.

Jest redaktorem i współredaktorem kilku archeologicznych czasopism i serii wydawniczych w kraju jak i zagranicą, w tym m.in: Sprawozdań Archeologicznych, Analecta Archaeologica Ressoviensia, Raportu i Studien zur Archäologie in Ostmitteleuropa. Jest członkiem zespołu stałych recenzentów rocznika Bericht der Römisch-Germanischen Kommission oraz Studii de Preistorie – Asociaţia Română de Arheologie. Jest członkiem Niemieckiego Instytutu Archeologicznego oraz Rady Pro­gra­mowej Naro­do­wego Insty­tutu Dzie­dzictwa w Warszawie.

W latach 1994–1995 był sty­pen­dystą Fun­dacji Hum­boldta w Ber­linie (Freie Uni­ver­sität), a na prze­łomie 2001–2002 roku w Bambergu (Otto Frie­drich Uni­ver­sität) w Niem­czech.

Dorobek naukowy i życie prywatne

Zainteresowania naukowe Sławomira Kadrowa koncentrują się wokół zagadnień związanych z arche­ologią neolitu, ene­olitu i wczesnego okresu epoki brązu w Europie Środ­kowej oraz teorią badań arche­olo­gicz­nych. Opu­bli­ko­wał jako dotychczas ponad 180 prac nauko­wych w kraju i za gra­nicą, w tym pięć książek. Do najważniejszych jego publikacji należą:

  • Iwanowice, stanowisko Babia Góra, część I. Rozwój przestrzenny osady z wczesnego okresu epoki brązu, Kraków 1991. *
  • Iwanowice, stanowisko Babia Góra, część II. Cmentarzysko z wczesnego okresu epoki brązu, Kraków 1992.
  • Gospodarka i społeczeństwo. Wczesny okres epoki brązu w Małopolsce, Kraków 1995.
  • Kultura mierzanowicka. Chronologia, taksonomia i rozwój przestrzenny, Kraków 1997.
  • U progu nowej epoki. Gospodarka i społeczeństwo wczesnego okresu epoki brązu w Europie Środkowej, Kraków 2001.

Mieszka aktualnie w Wieliczce. Zna bardzo dobrze w mowie i piśmie język angielski i niemiecki.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Sławomir Romuald Kadrow is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Sławomir Romuald Kadrow
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes