peoplepill id: sava-popov-1
SP
Bulgaria
1 views today
1 views this week
Sava Popov
Bulgarian writer

Sava Popov

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian writer
Places
Gender
Male
Place of birth
Aprilovo, Popovo Municipality, Targovishte Province, Bulgaria
Death
Age
66 years
The details (from wikipedia)

Biography

Вижте пояснителната страница за други личности с името Сава Попов.

Сава Юрданов (Йорданов) Попов е български писател, журналист, създател (заедно с Илия Бешков) на вестник „Стършел“ (1940 г.) и негов главен редактор в периода 1940 – 1941. Автор е на книгите „Дяволите в зимника“, „Дядо Господ по земята“, „Прости приказки“, но най-известното му произведение е „Хитър Петър“.

Биография

Сава Попов е роден през 1914 в село Араблар (днес Априлово), израства в село Дере (днес Долец), Поповска околия. Баща му емигрира в Америка в годината на раждането му и първите шест години от живота си той не го познава. Завършва началното училище в селото. След 1920 г. семейството се премества в София, където Сава Попов завършва прогимназия, а след това учи във Втора софийска мъжка гимназия. През 1935 г. е приет за студент в Юридическия факултет на Софийския университет, където завършва три семестъра. Взема си изпитите с добър успех, но прекъсва следването си.

Като ученик в последните класове на Втора софийска мъжка гимназия Сава Попов е сред редакторите на ученическия полумесечник „Съзнание“. Вестникът пише за българските земи и сънародници, останали извън България – в Добруджа, Македония и Тракия. Сава Попов прави интервю с Ангел Каралийчев за рубриката „Ученици интервюират известни писатели“.

Започва да публикува в пресата разкази и материали, свързани с народното творчество, събира анекдоти и притчи от различни сборници.

През 1936 г. Сава Попов участва в издаването на „Млада воля“ – вестник на младежката организация при Всебългарския съюз „Отец Паисий“. През тази втора годишнина на вестника той пише в него статии и есета: „Трем на българската историческа епика. От Момчила и Крали Марка до Караджата и Хаджи Димитра“, „Борец за свобода“ – есе за Ботев, публикувано на 2 юни, „Писма от село“, спомени от родното място.

Творчество

Първата му книга е „Хубавицата муха“, публикувана през 1937 г., илюстрирана от художника Илия Петров. Поръчана е и издадена от Главната дирекция на народното здраве. Историята, разказана в книгата, е приказна, но има прагматична цел – да запознае децата с опасностите от разнасяне на заразни болести от мухите и да възпита в тях хигиенни навици. Възможно е задачата да му е била поверена от Младежкия червен кръст, в който Сава Попов е активен член – по това време той пише реферати, участва в събори, сътрудничи на техния вестник „Аз служа“.

През 1938 г. излиза неговата повест за деца „Дяволите в зимника“, а през 1939 г. – „Дядо Господ по земята“, и двете от издателството Т. Ф. Чипев. Автор на илюстрациите е Илия Бешков. И двете творби са посрещнати добре и от критиците, и от публиката.

По време на Втората световна война издава три детски книги: „Прости приказки“ (1943), „Тримата лакомци“ (1943) и Настрадин Ходжа и Хитър Петър. Весели приказки“, илюстратор Михаил Блек (1944). Написва и „Африкански приказки“, а Стоян Анастасов рисува илюстрации, но книгата не се издава заради трудната ситуация в края на войната и липсата на хартия.

През 1958 излиза творбата му „Хитър Петър“, с редактор Ангел Каралийчев и рисунки от Илия Бешков, за когото това са последните илюстрации. През 1965 г. е второто ѝ издание, през 1974 г. – ново издание с тираж 80 000.

Библиография

  • Попов, Сава. 44 приказки за Хитър Петър.София, Хермес, 2007. с. 72.
  • Попов, Сава. Дяволите в зимника.Български писател, 1968. с. 95.
  • Попов, Сава. Дядо Господъ по Земята.София, Т. Ф. Чипев, 1939. с. 49.
  • Попов, Сава. Приказки за Хитър Петър.Отечество, 1991. с. 124.
  • Попов, Сава. Прости приказки.Варна, Държавно издателство, 1965. с. 90.

Източници

Външни препратки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Sava Popov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Sava Popov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes