peoplepill id: sandor-erdesz
SE
Hungary
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Szob, Szob District, Pest County, Hungary
Death
Age
76 years
The details (from wikipedia)

Biography

Erdész Sándor (Szob, 1929. július 20. – 2006. július 28.) a nyírségi mesegyűjtő, a jászberényi Jász Múzeum igazgatója, a nyíregyházi Jósa András Múzeum, s végül a Sóstói Múzeumfalu néprajzos alapítója.

Életrajza

Erdész Sándor Szatmárnémetiben és Nyíregyházán folytatta középiskolai tanulmányait, s 1949-ben érettségizett a kereskedelmi középiskolában, a KEFÉ-ben. (Az iskola korábbi neve ugyanis Kereskedelmi Felsőiskola volt.) Egyetemi tanulmányait a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészettudományi karán végezte (muzeológus szak), ahol később doktori fokozatot is szerzett (1963). Az egyetemi évek alatt a nagyon sok gyűjtő utakon vett részt és ezeknek az előnye, hogy a népmeséket, hiedelemmondákat gyorsírással jegyezte le, nem kis mennyiségben, ebben a gyakorló néprajzi gyűjtésben nagy mennyiségben tudta gyűjteni az anyagokat.

1954. július 7-én lett fiatalon a Jász Múzeum igazgatója, hiszen ifjú házasként itt lakást is kaphatott a múzeumigazgatói megbízás mellé. Már ekkor a népi kultúra tárgyi és folklóremlékeinek megmentésére, kutatására és továbbörökítésére tette fel az életét. Jól érezte magát Jászberényben és a Jászságban, elsőként vetette fel a Jászsági Népi Együttes megalakításának a gondolatát. S nemsokára jöttek az 1956-os események, minek során egész életére kiható történések részesévé vált: szolnoki főnökei utasítására – hogy Jászberényben elkerüljék a nagyobb felfordulást – elvállalta a helyi munkástanács vezetését, annak minden későbbi következményével együtt. Az 1956-os forradalomban végzett tevékenységét a forrásanyagban lévő cikkben található meg.

Egyetemi tanára, patrónusa, Ortutay Gyula közbenjárására néhány hónap múlva kiszabadult a Fő utcai katonai börtön vizsgálati fogságából, s haza, a Nyírségbe került „örök száműzetésbe”. Munkahelyéül a nyíregyházi Jósa András Múzeum-ot jelölték ki, ahol több mint 15 évig néprajzosként Kiss Lajos és Nyárády Mihály munkájának folytatója lett, de afféle „múzeumi mindenesként” számos más adminisztratív feladatot is ellátott. 1957—1965 között a néprajzi tárgygyűjtés mellett — főleg magnetofonnal — gyűjtötte a népmeséket, hiedelemmondákat, népdalokat, népballadákat is. Ekkor következett a folklorista életében egy olyan mozzanat, amit akkori főnökének, Németh Péternek köszönhet: kinevezték az akkor építeni kezdett Sóstói Múzeumfalu élére, hogy a kezdet nehézségeivel küszködő intézményből múzeumot csináljon.

Előbb kisebb cikkeket, gyűjtéseket jelentetett meg, majd jött a nagy jelentőségű, Ámi Lajos meséit tartalmazó gyűjtemény. Az Új Magyar Népköltési Gyűjtemény 1968-ban három kötetben adta közzé a szamosszegi mesemondótól gyűjtött 262 mese majd mindegyikét.

Emlékezete

  • 2009. október 9-én leleplezték a Múzeumfalu alapítójának és első igazgatójának az emléktábláját

Díjai, elismerései

  • „Kiváló Népművelő" (1983)

Munkái

  • Erdész Sándor: Ámi Lajos meséi (1968)
  • Erdész Sándor: Babus Jolán és a Tiszahát. = Találkozás Bereggel. Vásárosnamény 1978. 145-152.
  • Erdész Sándor: A Néprajz Móricz Zsigmond műveiben. Szab.-Szatm.Sz. XIV, 1979. 2; 25-35.

Források

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Sándor Erdész is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sándor Erdész
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes