Saidi Yangulbaev
Quick Facts
Biography
Saidi Jangulbajev oli Tšetšeeni Vabariigi ülemkohtu liige, keda Tšetšeenia juhtkond on ähvardanud koos pereliikmetega tappa.
2015. aasta novembris kutsuti ta koos poegade Abubakari ja Ibrahimiga Tšetšeenia presidendi Ramzan Kadõrovi juurde. Ibrahim juhtis internetilehte, kus ta kirjutas Venemaa sõjaväe poolt Tšetšeenia sõdade ajal toime pandud sõjakuritegudest. Kadõrovi arvates õhutati sellega vaenu Vene julgeolekujõudude vastu, lisaks kritiseeriti tema poolt aetavat poliitikat. Mingil hetkel hakati Jangulbajeveid Kadõrovi alluvate poolt peksma. Pärast esimest peksmist, kui isa ja kaks poega said Abubakar Jangulbajevi sõnul juba raskelt vigastada, olid nad sunnitud valgetelt plaatidelt enda verd lakkuma, kuid nad keeldusid. Seejärel peksti neid uuesti ning vanema poja sõnul nõudis Kadõrov peksmise lõpetamist.
Isa ja vanem poeg vabastati, kuid Ibrahim jäeti kuueks kuuks vahi alla. Saidil kästi kohtuniku ametist lahkuda, vastasel juhul ei näe ta oma poega enam elusana. Saidi astuski tagasi.
2017. aastal peeti Ibrahim Tšetšeenias kinni kahtlustatuna etnilise vaenu õhutamises (Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi artikkel 282) uues internetilehes Venemaa föderaalvägede poolt toime pandud sõjakuritegude faktide avaldamise tõttu. Sel hetkel otsustas Jangulbajevi perekond pöörduda inimõiguste aktivistide, piinamisvastase komitee ja ajakirjanike poole. Ibrahimi hoiti üle pooleteise aasta eeluurimisvanglas ja vabastati pärast artikli dekriminaliseerimist. Perekond otsustas Tšetšeeniast lahkuda Nižni Novgorodi kuna seal asus inimõigusorganisatsiooni "Piinamisvastane komitee" peakontor.
2021. aasta detsembris teatas "Piinamisvastase komitee" Kaukaasia filiaali jurist Abubakar Jangulbajev Instagramis, et Tšetšeenias on röövitud üle 40 tema sugulase. «Röövimiste põhjus on mulle teadmata ja mingeid nõudmisi ei esitatud. Ma ei saa aru, miks neid pantvangis hoitakse," ütles Jangulbajev. Ta oletas, et selle põhjuseks võib olla tema ametialane tegevus või asjaolu, et Tšetšeenia võimud kahtlustavad teda seotuses Telegram-kanaliga Adat1.
Inimröövid toimusid 23.-25. detsembril 2021 Tšetšeenias Uruss-Martani rajoonis Goitõ külas ja Groznõis. Tema isapoolsed sugulased Jangulbajevid ja emapoolsed sugulased Mussajevid kadusid. Röövijad olid tuvastamata mustas mundris isikud, kes viisid tema sugulased politseiosakondadesse. Nad võtsid ära nende passid ja telefonid, samuti kinnisvara dokumendid.
Varsti peale teate avaldamist kadunud sugulastest otsiti võimude poolt läbi Abubakari kodu Pjatigorskis. Abubakar põgenes välismaale.
20. jaanuaril 2022 tulid Tšetšeenia politseinikud Saidi Jangulbajevi korterisse Nižni Novgorodis teatades, et Saidi Jangulbajev ja Zarema Mussajeva viiakse pettusejuhtumis tunnistajatena ülekuulamisele Groznõisse. Saidi kutsus telefoni teel koju "Piinamisvastase komitee" kaks juristi, kes üritasid äraviimist takistada. Nad ütlesid politseile, et vajadusel saab ülekuulamise korraldada ka kohapeal. Kuid politsei tungis korterisse, surus juristid ühte tuppa ning teadvusetu Zarema Mussajeva tiriti korterist välja ilma kingade ja üleriieteta. Zaremal on suhkurtõbi, ta peab regulaarselt insuliini süstima, vastasel juhul võib ta langeda diabeetilisse koomasse. Lisaks kahtlustati teda COVID-19 haigestumises. Saidi ise jäi vabadusse kuna föderaalkohtunikuna on tal isikupuutumatus. Saidi tütar Alija Jangulbajeva sõnul teda, tema isa ja ema peksti. Saidi sõnul helistas ta mitu korda FSB valveüksusesse ja nad lubasid talle abi, kuid keegi ei tulnud. Hiljem vastasid FSB ohvitserid NN.RU ajakirjaniku küsimusele, et tegemist on "siseasjaga".
Zarema Mussajeva viidi Tšetšeeniasse, kus talle määrati 15-päevane haldusarrest, süüdistatuna "pisihuligaansuses". Kadõrovi sõnul Mussajeva ründas Groznõis politseinikku ja oleks ta peaaegu sandistanud. Mussajevat süüdistatakse Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi artikkel 318 (vägivalla kasutamine ametivõimude esindaja vastu) alusel ja Groznõi Staropromõslovski ringkonnakohus võttis ta 2. veebruaril 2022 kaheks kuuks vahi alla. Kadõrov ütles ,et "see perekond ootab kohta kas vanglas või maa all".
Kreml teatas, et ei ole röövi üksikasjadest teadlik ja eelistas seda mitte uskuda. Hiljem väitis presidendi pressisekretär Dmitri Peskov korduvalt, et Kreml ei pea vajalikuks Kadõrovi ähvarduste kohta esitatud kaebustega tegelemist ning surmalubadused on Tšetšeenia juhi "isiklik arvamus".
23. jaanuaril 2022 põgenesid Saidi Jangulbajev ja tema tütar Venemaalt. 31. jaanuaril 2022 tegi Groznõi Visaitovski kohus tagaseljaotsuse Ibragim Jangulbajevi kinnipidamiseks. Ta on föderaalses tagaotsitavate nimekirjas kriminaalasjas artikli alusel, mis käsitleb avalikke üleskutseid terrorismile (Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi artikli 205 lõike 2 2. osa).
Riigiduuma saadik Adam Delimhanov kuulutas Jangulbajevi vastu välja veritasu. 1. veebruaril 2022 lubas ta Instagrami otse-eetris Tšetšeenias, et lõikab pea maha Jangulbajevi perekonna liikmetel, aga ka neil, kes selle video vene keelde tõlgivad: „Teadke, et päeval ja öösel, oma elusid, vara ja järglasi säästmata, jälitame teid seni, kuni teie pead maha raiume ja tapame. Meil on teiega tõesti vaen ja verevaen! See kehtib ka nende kohta, kes selle video vene keelde tõlgivad ⟨…⟩ Kui arvate, et saate oma pead tõsta, siis ma vannun Allahi nimel, me lõikame teil pead maha! ⟨…⟩ Ja isegi kui kõik seadused maa peal on meie vastu, tegeleme teiega ikkagi! Las nad panevad meid selle eest vangi, tapavad meid või lasevad tuumapommiga õhku. (Telegrami kanali "1ADAT" tõlge).