peoplepill id: rudolf-babula
RB
Czech Republic
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Pitín, Uherské Hradiště District, Zlín Region, Czech Republic
Age
39 years
Residence
Uherský Brod, Uherské Hradiště District, Zlín Region, Czech Republic
The details (from wikipedia)

Biography

Rudolf Babula (4. února 1906 Pitín – 10. dubna 1945 Mauthausen) byl farář Církve československé husitské, zástupce ústřední rady pro západní distrikt Slovenska.

Život

Narodil se 4. února 1906 v Pitíně na Uherskobrodsku v rodině zedníka Josefa Babuly a jeho manželky Františky, rozené Bartošové. Středoškolská léta prožil na Reformním reálném gymnáziu v Uherském Brodě, v červnu 1927 složil maturitní zkoušku. Již v té době byl rozhodnut pro kněžskou službu v Církvi československé husitské, do níž vstoupil hned v roce jejího vzniku. Na Husově československé evangelické fakultě bohoslovecké v Praze byl zapsán od školního roku 1927/1928. V červnu 1929 úspěšně složil první odbornou zkoušku bohosloveckou. Hned poté byl 30. června 1929 v Praze-Dejvicích vysvěcen na kněze. Na vlastní žádost byl od července 1929 ustanoven zástupcem faráře ve Zvolenu. Vedle farářské služby se nadále připravovat na druhou odbornou zkoušku a v červnu 1931 ji s dobrým prospěchem složil. Krátce nato, dne 1. srpna 1931, uzavřel sňatek s Věrou Ningerovou.

V r. 1933 krátce působil v Brně-Tuřanech, v r. 1934 se ovšem znovu vrátil na Slovensko. Protože si Rudolf Babula svou službou a zápalem získal na Slovensku renomé, rozhodla se v roku 1934 ústřední rada jmenovat ho nejen farářem v největší náboženské obci Bratislava, ale též zástupcem pro západní distrikt Slovenska. Funkci zastával až do své rezignace v srpnu 1935, kdy byl na vlastní žádost přeložen do Znojma. Během svého pobytu na Slovensku se vedle úkolů, které vyplývaly z jeho funkce, věnoval propagační a publikační činnosti. Jeho články byly otiskovány v denících i v církevním Palcátu a Českém zápase. Již v r. 1930 ústřední rada vydala jeho publikaci Církev československá a Slovensko.

V září 1935 definitivně opustil Slovensko a přes Znojmo se dostal až do náboženské obce v Uherském Brodě, kde byl v r. 1938 ustanoven nejprve pomocným duchovním a následně farářem. V čele náboženské obce se podílel na úpravě interiéru Husova sboru či připomenutí 350. výročí narození Jana Amose Komenského. Vlastenecký kněz se též zapojil do domácího protinacistického odboje v Obraně národa, později patřil k čelným představitelům odbojové skupiny Hnutí za svobodu na Uherskobrodsku a ke spolupracovníkům paraskupin Clay a Carbon. Na faře u Babulových se v prosinci 1944 ukrýval parašutista Jaroslav Šperl.

Již v r. 1943 byl dvakrát vyšetřován zlínským gestapem, ale vždy pro nedostatek důkazů propuštěn. Definitivně byl zatčen 13. února 1945. Během věznění v Kounicových kolejích prožil muka brachiálního vyšetřování, přesto vytrval a nikoho ze svých spolupracovníků neprozradil. Dne 7. dubna 1945 byl v transportu „KL 3“ odvezen do koncentračního tábora Mauthausen. Poslední noc z 9. na 10. dubna prožil zbitý po celodenním stání bez jídla a pití v koupelně. Druhý den, 10. dubna 1945, byl zavražděn a jeho tělo spáleno v novém krematoriu, které bylo ten den uvedeno do provozu.  

K prvnímu výročí úmrtí R. Babuly, kněze obdařeného pastorační moudrostí, laskavostí, obětavostí a kazatelskými schopnostmi, byla při vzpomínkové tryzně za účasti nejbližší rodiny, věřících i místního obyvatelstva v Husově sboru v Uherském Brodě odhalena faráři pamětní deska.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Rudolf Babula is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Rudolf Babula
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes