peoplepill id: rositsa-trenkova
RT
Bulgaria
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Samokov, Samokov Municipality, Sofia Province, Bulgaria
Age
89 years
Education
National Academy of Music
The details (from wikipedia)

Biography

Росица Тренкова е българска оперна певица, сопран.

Биография

Росица Тренкова е родена в учителско семейство в Самоков на 7 октомври 1935 г. Още като дете започва да учи пиано и пеене. На 12 г. прави сценичния си дебют във вокален квартет на концерт в Боровец. На 14 г. постъпва в хор „Рилска песен“ с основател и диригент проф. Васил Стоин, където е неизменна солистка.

Продължава обучението си в Консерваторията в класа на оперния певец проф. Христо Бръмбаров, завършва и оперна школа при режисьора проф. Драган Кърджиев. Още като студентка през 1960 г. получава назначение в Бургаската опера, където първите ѝ роли са на Каролина от „Тайният брак“ на Доменико Чимароза и Щаси в „Царицата на чардаша“. Между 1963 г. и 1970 г. пее и на сцената на Старозагорската опера, където са ѝ поверени централни роли в оперите „Бохеми“, „Риголето“, „Травиата“, „Отвличане от сарая“, „Сватбата на Фигаро“, „Йоланта“, „Ловци на бисери“, „Албена“ от Парашкев Хаджиев, „Пепеляшка“ от Найден Геров и „Юла“ от Красимир Кюркчийски.

През 1971 г. печели конкурс за артист в Главна дирекция „Българска музика“, където следват множество концертни прояви, в това число концерти в Германия, тържествен концерт по случай 24 май във Виена, и в Москва за 3 март. Прави специализация във Виена при проф. Мария Бранд и участва активно във Ваймарския музикален семинар в курсовете на проф. Лоре Фишер от Мюнхен и проф. Норман Шетлер от Виена.

През 1970-те и 1980-те години Тренкова пее на тържествените концерти в родния си град Самоков. Пее в града си по случай 1 октомври – Деня на музиката и поезията. За репертоара си от изпълнения на руски композитори – Глинка, Мусоргски, Чайковски, Рахманинов, Глиер и Шостакович, ѝ е присъдена наградата „Золотая муза“.

След пенсионирането си през 1990 г. Росица Тренкова участва в концертите на Дружеството за нова музика, на „поетичните понеделници“ в Съюза на композиторите, изпълнява и записва в БНР творби на Васил Казанджиев, Иван Спасов, Ясен Воденичаров, Артин Потурлян.

След 2000 г. Росица Тренкова постепенно се установява в родния си град. Четири години пее като солистка във вокален ансамбъл за исонно пеене в църквата „Свети Никола“ в Самоков. Работи и по вокалната постановка на църковните певци. Носител е на златния почетен знак на Самоков.

Освен музикалната си дейност, тя е автор на голям брой публикации на музикални, обществено-социални и етични теми (включително статия в списание „Биограф“ за Евдокия Петева-Филова) и две книги:

  • 2010 – „Северният принц на балета“, посветена на балетмайстора Асен Манолов,
  • 2012 – „Откровение“ (автобиография).

През 2020 г. Росица Тренкова получава наградата „Кристално огърлие“ от председателя на Съюза на българските музикални и танцови дейци Станислав Почекански за „изключителен принос в развитието на българската музикална култура“.

Творчество

Росица Тренкова пее главни партии в редица кантатно-ораторийни произведения, преди всичко в бароковия стил с творби от Скарлати, Бах и Хендел. В песенния жанр притежава огромен репертоар от песни на композитори като Моцарт, Бетовен, Шуберт, Брамс, Менделсон, Хиндемит, Бритън, Дебюси, Гуно, Росини, Чайковски, Рахманинов, Вила-Лобос и от други композитори, като изпълненията ѝ са винаги на оригиналните езици на съответните творби. Пее на италиански, немски, португалски, испански, но винаги завършва концертите си с изпълнения на български автори.

Един от най-големите приноси на Росица Тренкова към българското певческо изкуство са изпълненията на всички песни на Димитър Ненов по стихове на Елисавета Багряна заедно с пианиста проф. Атанас Куртев, издадени на плоча от „Балкантон“ през 1989 г. С тези песни тя открива къща-музей „Димитър Ненов“ в Разград. На музикалните дни „Димитър Ненов“ получава грамота от Съюза на музикалните дейци, поднесена ѝ лично от проф. Люба Енчева.

Източници

Нормативен контролРедактиране в Уикиданни
Нормативен контролРедактиране в Уикиданни
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Rositsa Trenkova is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Rositsa Trenkova
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes