peoplepill id: roman-wajnikonis
RW
Poland
1 views today
1 views this week
Roman Wajnikonis
Polish lawyer, soldier and recognized amateur photographer

Roman Wajnikonis

The basics

Quick Facts

Intro
Polish lawyer, soldier and recognized amateur photographer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Augustów, Powiat augustowski, Podlaskie Voivodeship, Poland
Place of death
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Age
63 years
Awards
Order of Saint Stanislaus
 
The details (from wikipedia)

Biography

Roman Alfons Wajnikonis (ur. 2 sierpnia 1888 w Augustowie, zm. 19 maja 1952 w Łodzi) – kapitan Wojska Polskiego, prawnik, fotoamator, odznaczony orderem św. Anny IV klasy, orderem św. Stanisława III stopnia z mieczami.

Życiorys

Urodził się w Augustowie. W 1891 r. przeniósł się z rodzicami do Łodzi, gdzie zamieszkał przy ul. Karola 20 (obecnie ul. kpt. F. Żwirki 20). W sierpniu 1897 r. przyjęto go do Łódzkiego Gimnazjum Męskiego, gdzie uczył się do 1905 r., kiedy to przerwał naukę ze względu na prośbę ojca, która prawdopodobnie związana była z nastrojami antyrosyjskimi panującymi w szkole, choć w podaniu do dyrektora Gimnazjum Męskiego w Piotrkowie podano stan zdrowia jako oficjalną przyczynę. Naukę kontynuował w Gimnazjum Męskim w Piotrkowie, gdzie w 1908 r. zdał maturę. W latach 1908–1912 studiował prawo na Imperatorskim Uniwersytecie św. Włodzimierza w Kijowie. Po studiach powrócił do Łodzi, gdzie podjął praktykę adwokacką u Jarosława Pełki, a następnie podjął pracę i zamieszkał w kancelarii Edwarda Filipkowskiego, przy ul. Konstantynowskiej 19 (obecnie ul. Legionów 19). W listopadzie 1913 r. otrzymał prawo do samodzielnego wykonywania zawodu. Po rozpoczęciu I wojny światowej został ewakuowany do Rosji, gdzie pracował jako adwokat i mieszkał w Petersburgu przy Bulwarze nad rzeką Mojką pod nr. 16. W styczniu 1916 r. wstąpił do Michajłowskiej Wojskowej Szkoły Artylerii, gdzie w czerwcu 1916 r. ukończył kurs oficerski. Następnie jako chorążego przydzielono go do 4 Zapasowej Brygady Artylerii, a później, gdy został młodszym oficerem, do 4 baterii 1 Turkiestańskiej Artyleryjskiej Brygady Strzelców. We wrześniu 1916 r. uczestniczył w ofensywie Brusiłowa, po której mianowano go podporucznikiem oraz odznaczono orderem św. Anny IV klasy. W styczniu 1917 r. uzyskał stopień porucznika, natomiast w marcu został ranny w trakcie działań wojennych na Wołyniu pod wsią Szelwów nad rzeką Stochod. Okres ten dokumentował fotografiami ukazującymi trudy wojny. W związku ze swoim bohaterstwem odznaczono go orderem św. Stanisława III stopnia z mieczami. Ze względu na stan zdrowia był urlopowany, a na front powrócił po rewolucji lutowej. Po konflikcie z przełożonymi został przeniesiony do 39 korpusu, gdzie został śledczym. W styczniu 1918 r. wrócił do macierzystej jednostki, a w marcu został zdemobilizowany. Następnie pracował w Kijowie jako adwokat, a w 1920 r. przyjechał do Warszawy, gdzie mianowano go podprokuratorem przy Sądzie Okręgowym w Łodzi. W latach 1920–1921 często zmieniał miejsca zamieszkania, najpierw mieszkał przy ul. Andrzeja 58, później ul. Karola 28 (obecnie ul. kpt. F. Żwirki 28), a w 1921 r. zamieszkał przy ul. Piotrkowskiej 18. W lipcu 1920 r. zgłosił się do Wojska Polskiego i został sędzią śledczym Sądu Wojskowego Okręgu Generalnego Łódź. W kwietniu 1921 r. mianowano go porucznikiem, a w maju został przeniesiony do rezerwy. Do 1923 r. został mianowany kapitanem. W 1923 r. powrócił do zawodu adwokata, prowadził kancelarię na al. Kościuszki 17 (1923 r.), następnie na ul. Andrzeja 58 (1926 r.), a od 1927 r. przy ul. Kilińskiego 78. Od 1928 r. należał do komisji rewizyjnej akcjonariuszy Zakładów Włókienniczych Karol Hoffrichter.

Jego służba w wojsku oraz aktywność w Związku Oficerów Rezerwy, która była powiązana z uczestnictwem w licznych uroczystościach wojskowych zaowocowała bogatym zbiorem fotografii. Jego zdjęcia upamiętniają m.in.: defilady z okazji święta Żołnierza Polskiego (sierpień 1920 r.), pochowanie nieznanego żołnierza (listopad 1925 r.), nadanie sztandaru 31 pułkowi Strzelców Kaniowskich w Zgierzu (luty 1927 r.), przyjazd prezydenta Ignacego Mościckiego do Łodzi (maj 1927 r.). W latach 30. XX w. wraz z małżonką oraz przyjaciółmi odbywał liczne podróże samochodowe po Europie. W ich trakcie uwiecznił na zdjęciach miasta takie jak Wiedeń, Wenecja, Florencja, Rzym, Capri, Pompeje, Piza, Monte Carlo, a ponadto pozostawił po sobie dokumentację fotograficzną wielu polskich miast.

We wrześniu 1939 r. został powołany do służby wojskowej w Sądzie Wojskowym Dowództwa Okręgu Korpusu IV. 6 października dostał się do niewoli niemieckiej we wsi Krzywda. W trakcie wojny przebywał w następujących oflagach i stalagach: Colditz, Prenzlau, Schildberg (Ostrzeszów), Sandbostel, Lubeka i Dössel.

Życie prywatne

Był synem Józefa Wajnikonisa i Marii Wiktorii z d. Ancewicz.19 października 1921 r. wziął śłub z Jadwigą Joanną Konstancją Kerpert, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. Małżeństwo miało 2 dzieci: Stanisława Mikołaja (ur. 6 grudnia 1923 r.) i Andrzeja Filipa (ur. 23 sierpnia 1929 r.). Roman Wajnikonis zmarł po długiej chorobie 19 maja 1952 r. Pochowany został na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Linki zewnętrzne

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Roman Wajnikonis is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Roman Wajnikonis
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes