Richard Wiesner
Quick Facts
Biography
Richard Wiesner mladší (* 11. června 1976, Praha) je český konceptuální umělec.
Životopis
Richard Wiesner je synem Anny Marie Wiesnerové a známého českého choreografa Daniela Wiesnera. Jeho starší bratr Filip Wiesner pracuje v divadle Dlouhá. Richard Wiesner úspěšně zakončil magisterské studium na Vysoké škole uměleckoprumyslové v Praze v roce 2002, obor konceptuální a intermediální, u prof. A. Matasové. Jeho tvorba je zaměřena především na institucionální kritiku, nebo angažované umění. Své umění častokrát intervenuje do veřejného prostoru. Velmi typické je pro jeho tvorbu reinkarnování předmětů, se zajímavým příběhem a dání jim nové podoby.
281m
Instalace byla vytvořena roku 2002. instalaci připravila Kateřina Fojtiková, Aneta Mona Chisa, Tamara Moyzes, Radim Labuda, a Kateřina Zavodová „… systém, kterým prochází umělecké dílo, musí být prozkoumán…“ Brian O´Doherty, Inside the White Cube – Ideologie prostoru galerie. Projekt 281 m² připravený studenty Akademie výtvarných umění a Akademie umění, architektury a designu se netýká pouze Galerie Václava Špály, ale všech základních situací a postupů, kterými je umění prezentováno veřejnosti.
Eine erholungsrise
Otevřená instalace reagující na zesilující tendence extremistických skupin, problematické vypořádání se s nacismem a jeho ideologií. Poukazuje na hlavní hrozbu – naplnění jeho vizí a fascinaci nadčasovostí a technologickou vyspělostí
Champignon
Projekt spočíval v rozmístění chorošů, do kterých byl implantován neodymový magnet, na místa, kde by se jinak nikdy nemohli vyskytovat (pouliční lampy, auta, cedule,vrata od garáže apod. Na obrázku můžete vidět jednu z veřejných instalací Richarda Wiesnera, kdy v rámci projektu Champignon instaloval magnetické choroše např. na sloup před pobočkou Raiffeisen
28
Tento projekt s trefným názvem "28“ putoval v posledních letech po zemích Evropské unie. Na každé zastávce bylo dílo vystavováno na úctyhodných místech buď ve veřejných prostorech, nebo na uměleckých festivalech. Nejen milovníci moderního umění v Belgii, Velké británii, Francii, nebo Maďarsku se tak mohli seznámit s instalací představující seskupení členských států, jež jsou zde představovány v podobě státních hymen. Díky překladům je možné se seznámit s obsahem hymen našich sousedů, jejichž obsah málokdo zná.
Ukázka nejnovější tvorby
- Richard Wiesner
- Choroš Richard Wiesner