peoplepill id: raphael-mahler-1
RM
1 views today
1 views this week
Raphael Mahler
historicus

Raphael Mahler

The basics

Quick Facts

Intro
historicus
Work field
Gender
Male
Birth
Death
Age
78 years
The details (from wikipedia)

Biography

Raphael Mahler

Raphael Mahler (ur. 1899 w Nowym Sączu, zm. 1977 w Tel Awiwie) – żydowski historyk i publicysta pochodzenia polskiego.

Życie i działalność polityczna

Do 15. roku życia uzyskał pełne wykształcenie w zakresie edukacji tradycyjnej szkoły jesziwy.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, był studentem, gdzie uczęszczał na zajęcia z historii i filozofii, oraz gdzie kontynuował talmudyczne studia na Seminarium Rabinicznym w Wiedniu. Obronił doktorat w 1922 roku pisząc pracę na temat problemów socjologicznych, oraz przeszkód związanych z nimi na drodze rozwoju. Po obronie dyplomu wrócił do Polski, gdzie nauczał historii w żydowskiej szkole średniej, będąc jednocześnie członkiem ruchu syjonistycznego, zrzeszającego żydów promujących badania na temat historii i kultury żydowskiej – Po’ale Tsiyon.

Wraz z Emanuelem Ringelblumem założył Żydowskie Koło Młodych Historyków związanych ściśle z powstaniem Sekcji Historycznej YIVO, w co Mahler zaangażowany był zarówno jako naukowiec, ale także edytor. Był nauczycielem w Warszawie. Od 1935 r. współtwórca pisma „Junger Historiker”, członek komitetu doradczego Jad wa-Szem. Konsekwentny zwolennik materializmu historycznego, zajmował się

samorządem żydowskim w Polsce w XVIII w., oraz ruchami społeczno-kulturowymi, zwłaszcza chasydyzmem i haskalą. W 1937 roku Mahler wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie nauczał w Nowojorskim Kolegium Żydowskich Nauczycieli, oraz w YIVO.

Oprócz tego zajmował się również pisaniem szerokiego zakresu publikacji. W 1950 roku przeniósł się do Izraela, gdzie wykładał żydowską historię gospodarczą w Wyższej Szkole Prawa i Ekonomii w Tel Awiwie, przed wstąpieniem na wydział Uniwersytetu Tel Awiw w 1959 r. W 1977 r., otrzymał nagrodę Izraela za wybitny wykład, za sprawą którego zostały uznane stypendia żydowskie.

Aktywny działacz polityczny. Działał w lewicy Izraela, partii Mapam. Był zwolennikiem doktryny marksistowskiej, podkreślał znaczenie ekonomii i konfliktów społecznych w zakresie rozumienia żydowskiej historii.

Twórczość

Mahler pisał o historii Żydów polskich, autonomii miejskiej Żydów w XVIII wiecznej Polsce, Karaitach i ruchach chasydyzmu, historiografii żydowskiej i haskali. Mahler starał się zastosować pojęcia materializmu dialektycznego i konfliktu klas, połączonych wraz z badaniami nad mnogością źródeł, co miało zapewnić uzyskanie realistycznego portretu dynamicznych zmian na tle historycznej przeszłości żydów. Jego obszerne prace zostały wydane w kilku językach, m.in. jidysz, polskim, hebrajskim, niemieckim i angielskim.

Najważniejsze dzieła

  • Di Yidn w amolikn Poyln (Żydzi w dawnej Polsce, w Yidn Di w Poyln, 1946);
  • Ha-Kara’im (Gözleve, 1946);
  • Yidn w amolikn Poyln w likht fun tsifern (Żydzi w dawnej Polsce w świetle statystyki, 1958);
  • Ha-Ḥasidut Bavaria haskala (dzieje chasydyzmu i haskali; 1961);
  • Yehude Polin ben shete milḥamot ha-'olam (Żydzi w Polsce na przestrzeni dwóch wojen światowych; 1968). Magnum Opus Mahlera pozostało niedokończone;
  • Divre Yeme Yisra’el: Dorot aḥaronim (historia narodu żydowskiego w czasach nowożytnych, 1952 – 1979), z których siedem tomów zostało opublikowane w jidysz i hebrajskim.

Publikacje

Bibliografia publikacji Raphaela Mahlera, skompilowana dla Euroleksykonu (1974), zatytułowana „Sefer Rafa’el Mahler”, zawiera ponad 500 publikacji. W okresie pobytu w Nowym Jorku, powstały prace z zakresu badań syjonistycznego podłoża historycznego w Ameryce, oraz kontynuacji odrodzenia ruchu. Jego dzieła to kombinacja intensywnego treningu nad studium w zakresie literatury rabinicznej, oraz nowoczesnych metod naukowych z zakresu historii, socjologii, ekonomii i demografii, co pozwoliło mu na dotarcie do różnorodnych źródeł i tematów badań, począwszy od stosunku średniowiecznych żydów względem mesjanizmu, przez przekształcenia w strukturach życia społecznego żydów na przestrzeni wieków, aż do kulturalnego i gospodarczego rozwoju państwa, oraz społeczności żydowskiej w okresie ery nowożytnej.

  • Raphael Mahler, „A History of Modern Jewry”, 1780–1815 (New York, 1971);
  • Raphael Mahler, „Hasidism and the Jewish Enlightenment: Their Confrontation in Galicia and Poland in the First Half of the Nineteenth Century”, trans. Eugene Orenstein, Aaron Klein, and Jenny Machlowitz Klein (Philadelphia, 1985),
  • Połomski Łukasz, „Nowosądeckie rodowody historyków: Ringelblum – Eisenbach – Mahler” Kwartalnik Historii Zydów, 256 (2015) 587-598

Przypisy

Bibliografia

  • „YIVO” Encyclopedia
  • „RAMBI”, Te National Library of Israel
  • Polski Słownik Judaistyczny, tom.2
  • Encyclopaedia Judaica, v.3 – Mahler, Raphael, s. 361
  • Kressel, Leksikon, 2 (1967), 319; LYNL, 5 (1963), s. 393–397.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Raphael Mahler is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Raphael Mahler
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes