peoplepill id: radovan-simacek
RS
Czech Republic
1 views today
1 views this week
Radovan Simacek
Czech writer

Radovan Simacek

The basics

Quick Facts

Intro
Czech writer
Work field
Gender
Male
Place of birth
Prague, Duchy of Bohemia, Czech Republic
Place of death
Prague, Duchy of Bohemia, Czech Republic
Age
73 years
The details (from wikipedia)

Biography

Radovan Šimáček (16. listopadu 1908, Praha – 25. června 1982, Praha) byl český publicista a spisovatel především historických románů.

Život

Radovan Šimáček se narodil roku 1908 v Praze, v rodině nakladatele Bohuslava Šimáčka (1866-??) a jeho manželky Milady, rozené Šimáčkové (1887-??).

Pocházel z rodiny, jejíž členové byli činní v kultuře. Jeho příbuznými byli spisovatel M. A. Šimáček (otec matky) a nakladatel František Šimáček. Strýc Vladimír Šimáček byl herec a sestra Dagmar, provdaná Outratová byla spisovatelka a překladatelka.

Po ukončení reálného gymnázia v Křemencově ulici v Praze roku 1926 absolvoval roční abiturientský kurz na obchodní akademii a v letech 1927-1929 dvouletý studijní pobyt na École libre des sciences politiques v Paříži. Poté pracoval rok jako úředník v exportním oddělení Zbrojovky v Brně, v letech 1930-1942 byl redaktorem časopisu Hospodářský rozhled a v letech 1942-1944 redaktorem Světového literárního klubu v nakladatelství Máj. Pak byl nasazen do výroby a pracoval až do konce druhé světové války jako pomocný dělník. Od roku 1945 do roku 1951 působil jako šéfredaktor tiskové služby na ministerstvu zahraničního obchodu a jako redaktor časopisu Zahraniční obchod, v letech 1951-1952 byl redaktorem národohospodářských publikací v Průmyslovém vydavatelství a v letech 1952-1959 v nakladatelství Orbis. Poté pracoval jako korektor ve Středočeských tiskárnách a od roku 1964 byl redaktorem Československé vlastivědy při Socialistické akademii a působil i v jejím nakladatelství Horizont. Roku 1971 odešel do výslužby, ale i nadále spolupracoval s ministerstvem zahraničního obchodu při vydávání ekonomických příruček.

Radovan Šimáček aktivně provozoval jezdecký sport. V letech 1927-1930 o něm psal články do časopisu Gentleman a v letech 1930-1934 vydával specializovaný časopis Turf a podílel se na činnosti jezdeckých organizací.

Časopisecky debutoval Radovan Šimáček roku 1926. Své literární příspěvky otiskoval v různých novinách a časopisech a roku 1930 vydal v časopise Turf na pokračování svou prvotinu s detektivním námětem Černý a bílý z prostředí koňských dostihů, kterou později přepracoval na román Napoleon byl zavražděn. Dále však již psal tradičně pojatou historickou prózu, ve které se soustřeďoval na dějově vděčné epizody z historie českých šlechtických rodů od středověku po třicetiletou válku.

Kromě beletrie napsal Radovan Šimáček několik odborných publikací o zahraničním obchodě, jezdeckou a vodáckou příručku a historickou práci o dostihovém sportu.

Radovan Šimáček zemřel roku 1982 v Praze.

Dílo

Beletrie

  • Černý a bílý (1930), časopisecky vydaná autorova románová prvotina s detektivním námětem z prostředí koňských dostihů ve Velké Chuchli. Autor příběh roku 1946 přepracoval na román Napoleon byl zavražděn.
  • Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318 (1941), ve své době ojedinělý pokus o žánr historické detektivky, kniha je od roku 1968 vydávaná v úpravě pro mládež.
  • Krev a pivo (1945), historický román z doby krále Vladislava Jagellonského, ve kterém se na pozadí napjatých hospodářských poměrů, provázejících úpadek rytířského stavu, líčí boj rytíře Heřmana z Janovic, který se opovědnictvím a organizovaným lupičstvím domáhá svého práva vůči bavorskému knížeti a nakonec i vůči králi. Kniha je od roku 1971 vydávána v úpravě pro mládež po názvem Ve znamení W.
  • Jan Puklice ze Vstuh (1946), historická povídka pro mládež.
  • Napoleon byl zavražděn (1946), přepracovaná časopisecky vydaná próza Černý a bílý z roku 1930.
  • Výbuch (1957), historický román odehrávající se za stavovského povstání v letech 1618-1620 a popisující zánik rodu Smiřických jako předznamenání tragického osudu české šlechty po Bitvě na Bílé Hoře.
  • Valdštejnská rapsodie (1969), široce rozvinutý románový obraz vzestupu Albrechta z Valdštejna, který zabírá rozsáhlý časový úsek evropských dějin za třicetileté války a uzavírá se generalissimovým chebským pádem. Jako protiklad k Valdštejnovu vojáckému a politickému snažení o moc vystupuje tu Jan Ámos Komenský.
  • Ve znamení W (1971), pro mládež upravený autorův historický román Krev a pivo z roku 1945.
  • Kříž proti kříži (1980), hlavním hrdinou historického románu pro mládež z prostředí čtvrté křížové výpravy v letech 1202-1204 je mladý rytíř Vítek z Klokot, který během tažení proti křesťanské Byzanci podléhá skeptickým úvahám o správnosti tohoto počínání, vymaňuje se z obdivu k vítězným křižákům a rozčarován se vrací do vlasti.

Ostatní práce

  • Charles Maurras (1930), studie o francouzském politickém mysliteli, novináři, spisovateli a literárním kritikovi.
  • Národní hospodářská rada a otázka stavovského zastoupení ve Francii (1931),
  • Abeceda sokolského jezdce (1938), jezdecká příručka,
  • Czechoslovak Economy in a Nutshel (1947), národohospodářský přehled (anglicky),
  • Zahraniční obchod a výroba (1955), člen autorského týmu,
  • Za vyšší efektivnost zahraničního obchodu (1958), člen autorského týmu,
  • Mládí na řece (1962), vodácká příručka,
  • Turistika mládeže (1965), člen autorského týmu,
  • Malá encyklopedie zahraničního obchodu (1964), člen autorského týmu,
  • Obchodujeme s celým světem (1970), příručka o zahraničním obchodu pro mládež,
  • Kapitoly z dějin dostihového sportu (1976),
  • Vyrobeno v Československu (1978), pomocná kniha pro střední odborné školy.

Filmové adaptace

  • Zločin na Zlenicích hradě (1971), český televizní film, režie Věra Jordánová.

Odkazy

Poznámky

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Radovan Simacek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Radovan Simacek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes