peoplepill id: rada-dukovska
RD
Bulgaria
1 views today
1 views this week
Rada Dukovska
Bulgarian revolutionary

Rada Dukovska

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian revolutionary
Places
Work field
Gender
Female
Birth
Place of birth
Borima, Troyan Municipality, Lovech Province, Bulgaria
Place of death
Borima, Troyan Municipality, Lovech Province, Bulgaria
The details (from wikipedia)

Biography

Рада Дуковска, по мъж Тинко Симова е българска анархистка, член на Троянската анархо-комунистическа чета.

Родена през 1907 г. в Троянското село Борима в селско семейство. Завършва IV отделение в училището в родното си село и се включва работата на семейство си. След априлските събития и преврата през 1925 г. брат и Иван Дуковски, който е член на БЗНС и е принуден да излезе нелегален, тя се присъединява към троянската анархо-комунистическа чета на Георги Попов. Рада започва активно да подпомага на четниците, като им носи храна, дрехи, вестници и прочие необходими неща.

Истинското увлечение към идеите на анархизма у нея започва в началото на 1926 г., когато се запознава с превърналия се по-късно в легенда за Плевенския, Ловешкия и Троянския Балкан, анархиста Тинко Симов. Между двамата пламва и голяма любов, която продължава чак до смъртта на Симов. За оформянето на анархистическия мироглед на Рада Дуковска съществена роля изиграва и друг легендарен безвластник – Васил Попов с псевдоним Героя. Рада със захлас слуша разговорите между двамата, които по това време са усилено издирвани от властта и се укриват в къщата на родителите ѝ.

След обира на Троянската поща през юни 1926 г., извършен от четата на Героя и Тинко Симов, при който обир Васил Попов загива, властите предприемат масови арести на ятаците и помагачите в района. Около 40 души от троянските села са избити без съд и присъда. За да не попадне в ръцете на полицията, Дуковска е принудена да премине в нелегалност и отново се присъединява към четата. В нея остава до есента на 1926 г., когато заедно с Тинко Симов, Героя и други преминава в Югославия. През 1927 г. Ловешкият съд осъжда задочно Рада Дуковска на 15 години затвор за нелегалната и дейност.

Животът ѝ в емиграция е изключително труден. Първоначално е изолирана в затворите в градовете Ниш и Скопие, след което е прехвърлена в емигрантски лагер. Работи като готвачка в град Орловац, след това – в Нови Сад в цех за коприна, а впоследствие и в бомбонена фабрика. Условията на труд са крайно мизерни и затова Рада решава да се завърне нелегално в България. Заловена е от полицията и е предадена на Румънски съд, който постановява нейното екстрадиране обратно в Чехословакия през 1929 г. В Прага е принудена отново да работи пак тежка и изключително зле платена работа. Първоначално е миячка и чистачка в гостилница, впоследствие работи в книговезница, млекарница, а накрая е принудена и да слугува на заможно чешко семейство. След обявената амнистия през 1932 г. Рада Дуковска се завръща в България и отива в родното си село, където започва да се занимава с домакинство и работа по нивите и оборите на съселяните си. Често е привиквана от властите в селото „за справка“ с цел тормоз и за да се откаже от анархистическите си политически възгледи.

През зимата на 1933 г. Дуковска е извикана в полицейското управление в Троян, където и съобщават, че Тинко Симов се е завърнал нелегално в България. Силно зарадвана от новината, Рада прави опит да се свърже с него. Успява и отново преминава в нелегалност. След преврата на 19 май 1934 г. Тинко Симов сформира нова група, в която, освен Рада Дуковска, влизат още Минко Станев наричан Карата и Георги Керемидчиев. През следващата 1935 г. групата разпространява нелегално позиви. На 25 юли те правят опит да оберат касата на мината край село Плачковци. В завързалата се престрелка Минко Станев е убит, а Георги Керемидчиев е арестуван. Рада Дуковска и Тинко Симов успяват да се укрият в къщата на своя ятак Кънчо Босолата в село Ломец. След предателство в къщата пристигат агенти на „Обществена безопасност“. В завързалото се сражение раненият Тинко Симов успява да се измъкне и да се добере до родното си село Българене, където е убит. Ятакът Кънчо Босолата загива в престрелката, а Рада Дуковска е арестувана и откарана в Плевен, където съдът я осъжда на пет години затвор.

Освободена е от затвора след излежаване на присъдата през 1938 г. и се завръща в родното си село. Принудена е три пъти на ден да ходи и да се разписва в кметството като „неблагонадежден елемент“. Тя обаче продължава твърдо да отстоява анархистическите си позиции и дори променя името си на Рада Тинко-Симова.

В периода 1942 – 1944 г. в района на село Борима се появяват партизани. Рада Дуковска започва активно да подпомага и тях, като им носи храна и дрехи. След донесение отново е задържана в полицията в Троян, но тъй като не могат да докажат нищо, са принудени да я освободят.

След преврата 9 септември 1944 г. „народната власт“, която добре познава безвластническите идеи на Рада Дуковска, и поради това, че не член на БКП, с неохота ѝ дава званието „активен борец срещу фашизма и капитализма“. Умира в крайна нищета в родното си село, забравена от всички.

Литература

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Rada Dukovska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Rada Dukovska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes