peoplepill id: piotr-zaborowski-2
PZ
Poland
1 views today
1 views this week
Piotr Zaborowski
Polish painter, columnist

Piotr Zaborowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish painter, columnist
Places
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
66 years
Education
Academy of Fine Arts, Warsaw
Piotr Zaborowski
The details (from wikipedia)

Biography

Czerwone wnętrze I, 1991, olej, płótno
Nieprzyjemny obowiązek, 1992, olej, płótno
Tajna Rada, 1987, akwaforta, akwatinta, papier
Rysunek z 7.1.87, tusz

Piotr Marcin Zaborowski (ur. 6 września 1953 roku w Warszawie, zm. 15 stycznia 2020 roku w Warszawie) – polski grafik, malarz, rysownik, felietonista. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach graficznych. Autor dwustu felietonów na temat historii, kultury i sztuki zamieszczanych w miesięczniku historycznym "Mówią Wieki".

Życiorys

Piotr Zaborowski urodził się 6 września 1953 roku w Warszawie. Jego rodzice Krystyna i Paweł Zaborowscy zajmowali się fotografią. Edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 34 im. Stanisława Dubois przy ul. Drewnianej 8 na warszawskim Powiślu. W 1968 roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach Królewskich w Warszawie, gdzie zdał maturę w 1972 roku. W tym samym roku zaczął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na zajęcia z malarstwa uczęszczał do pracowni prof. Teresy Pągowskiej i prof. Jerzego Tchórzewskiego. Dyplom z Grafiki Warsztatowej z wyróżnieniem otrzymał w 1977 roku w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Oprócz grafiki zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką użytkową i fotografią.

W latach 1974 - 2010 brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Robił też wystawy indywidualne.

W 1978 roku zawarł związek małżeński z Małgorzatą Wasylewską, malarką. W 1984 roku urodziła się ich córka Anna, fotograficzka.

Przez wiele lat współpracował z magazynem historycznym "Mówią Wieki"; najpierw jako grafik projektował okładki i wykonywał ilustracje do felietonów, następnie od 2003 roku pisał felietony "Pocztówka z historią". Wykorzystywał w nich swoją rozległą wiedzę o sztuce i kulturze, a dzięki swoim bibliofilskim pasjom znajdował ciekawostki i cytaty do każdego z opisywanych tematów.

Piotr Zaborowski zmarł 15 stycznia 2020 roku w wieku 66 lat. Spoczywa w grobie rodzinnym na Powązkach - Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Twórczość

Piotr Zaborowski swoje prace graficzne tworzył w tradycyjnej, ale trudnej i pracochłonnej technice: akwaforcie iakwatincie. Poruszał w nich, podobnie jak w obrazach i rysunkach, najbardziej istotne problemy ludzkiej egzystencji: szukanie własnej tożsamości, ale też samotność, przemoc, dominację. Bardzo wymowne w treści, a jednocześnie proste w formie prace przyniosły mu nagrody i wyróżnienia w konkursach graficznych.

Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie. Brał też udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą takich jak:

  • Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie, w latach 1980 i 1988
  • "Młoda Ekspresja", Paryż 1982
  • Arsenał ’88, Warszawa 1988
  • Międzynarodowe Triennale Rysunku, Wrocław 1992
  • "Wielka Wystawa Sztuki", Düsseldorf 1994
  • wystawy grafiki polskiej za granicą m.in. w Kilonii (1979), Kairze (1980), Lizbonie (1981), Miluzie (1981), Hongkongu (1982), Osace (1984), Tajpej (1985).

Na początku lat 90. swoją aktywność twórczą skierował w stronę malarstwa. Powstały obrazy z cyklu:Wnętrza (1991-3), Postumenty (1992) i inne. Przeważają prace czarno-białe, lub monochromatyczne, szare zostrymi akcentami czerwieni. Wyróżniają się wśród nich czerwone wnętrza. Czerń, biel i czerwień to ulubione kolory artysty.

Jednocześniepowstają cykle rysunków piórkiem i kolorowych gwaszy, stopniowo coraz oszczędniejsze w formie, idące w kierunku geometryzacji i syntezy.

Grafiki Piotra Zaborowskiego znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej, Zachęty oraz w licznych kolekcjach w kraju i za granicą.

Nagrody i wyróżnienia

  • 1977-88 - 7 wyróżnień w konkursie "Najlepsza Grafika Miesiąca", Warszawa
  • 1979 - II. nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Grafikę, Łódź
  • 1982 - II. nagroda na 5. Europejskim Biennale Grafiki, Miluza

Galeria

Przypisy

Bibliografia

  • Sztuka (czasopismo) nr. 4/7/80Zobaczone, zauważone..., Andrzej Skoczylas, Wystawa akwafort Piotra Zaborowskiego w Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie
  • Piotr Zaborowski grafika i rysunek, Stołeczne Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria Test, listopad 1989
  • Piotr Zaborowski - grafika: [wystawa], Galeria Bałucka, Łódź, sierpień 1979 / Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi ; Związek Polskich Artystów Plastyków ; [red. katalogu Irena Jaworska]
  • Piotr Zaborowski - niepokój: 25 akwafort z lat 1977-1979 : [katalog wystawy], luty-marzec 1980, Galeria Sztuki Współczesnej
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Piotr Zaborowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Piotr Zaborowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes