peoplepill id: piotr-kardas
PK
Poland
1 views today
1 views this week
Piotr Kardas
Polish lawyer, Professor of Law at Jagiellonian University

Piotr Kardas

The basics

Quick Facts

Intro
Polish lawyer, Professor of Law at Jagiellonian University
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Częstochowa, Silesian Voivodeship, Poland
Age
60 years
Education
Jagiellonian University
The details (from wikipedia)

Biography

Piotr Kardas (ur. 18 lipca 1965 w Częstochowie) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa karnego, adwokat, radca prawny, kierownik Zakładu Prawa Karnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Działalność naukowa oraz dydaktyczna

W 1990 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nieprzerwanie związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, w którym przeszedł wszystkie etapy kariery akademickiej. Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskał w 1996 na podstawie przygotowanej pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Andrzeja Zolla rozprawy pt. „Przestępstwo ciągłe w prawie karnym materialnym. Zagadnienia konstrukcji modelowych na tle pojęcia czynu, zbiegu przepisów i zbiegu przestępstw”. Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych ze specjalnością prawo karne uzyskał w 2001 roku na podstawie rozprawy pt. „Teoretyczne podstawy odpowiedzialności karnej za przestępne współdziałanie”, która została wyróżniona I nagrodą w Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze rozprawy habilitacyjne w 2002. W 2014 uzyskał tytuł profesora nauk prawnych.

Stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta oraz Max-Planck-Gesellschaft. Przebywał na stażach i stypendiach naukowych w Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji (Niemcy), Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie (Niemcy), Uniwersytecie w Dreźnie (Niemcy), Uniwersytecie Wiedeńskim (Austria), Instytucie Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego we Fryburgu Bryzgowijskim (Niemcy).

Autor lub współautor ponad 250 publikacji naukowych (w języku polskim, niemieckim, angielskim, słowackim, rosyjskim i ukraińskim), w tym m.in. Komentarza do Kodeksu karnego z 1997 r., Komentarza do przepisów karnych Kodeksu spółek handlowych, Komentarza do Kodeksu karnego skarbowego, Komentarza do ustawy o ochronie obrotu gospodarczego, Systemu Prawa Karnego – T. 3, 4, 5 i 9, Systemu Prawa Karnego Procesowego, T. 1, a także szeregu artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą dotyczących problematyki prawa karnego materialnego, konstytucyjnych podstaw odpowiedzialności karnej, teorii prawa, prawa karnego procesowego, organizacji wymiaru sprawiedliwości, problematyki harmonizacji i unifikacji prawa karnego w ramach struktur europejskich, prawa karnego międzynarodowego, prawa karnego skarbowego, etycznych standardów wykonywania zawodów prawniczych, zagadnień ustrojowych prokuratury i adwokatury.

Działalność zawodowa

W latach 1990–1992 odbył aplikację sędziowską w Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie zakończoną złożeniem egzaminu sędziowskiego.

W 1994 złożył egzamin radcowski i został wpisany na listę radców prawnych.

Od 2002 jest wpisany na listę adwokatów. W latach 1993–1998 był Członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. W 1994–1997 sekretarz Komisji ds. Reformy Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1994–1998 pełnił funkcję asystenta sędziego w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie.

W latach 1997–1998 był członkiem Zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości RP ds. szkoleń sędziów i prokuratorów w zakresie nowych Kodyfikacji Karnych. Współpracownik Komisji powołanej przez Ministra Sprawiedliwości RP przygotowującej projekt Nowelizacji Kodeksu Karnego z 1997 r. W latach 1999–2000 – ekspert Komisji Sejmowej ds. Zmian w Kodyfikacjach opiniujący przedkładane Sejmowi RP projekty nowelizacji Kodeksu karnego z 1997 r. W 2001 – ekspert Komisji ds. nowelizacji Kodeksów Karnych kierowanej przez prof. dr hab. A. Wąska, działającej przy Prezydencie RP.

W 2004 pełnił funkcję eksperta Komisji ds. nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2005 r. jest arbitrem w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. W latach 2008–2012 był arbitrem w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie.

W 2017 został członkiem Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej.

Członkostwo w korporacjach zawodowych i naukowych

Członek Naczelnej Rady Adwokackiej, przewodniczący Komisji Legislacyjnej NRA, członek Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, przewodniczący Zespołu ds. Opracowania Projektu Ustawy o Prokuraturze przy Prezydencie RP.

Członek Komisji Nauk Prawych Polskiej Akademii Umiejętności, członek Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, wiceprzewodniczący Prezydium Komitetu Redakcyjnego „Palestry”, członek Komitetu Nauk Prawnych Krakowskiego Oddziału PAN.

Nagrody i wyróżnienia

W 2012 został wyróżniony w IV Edycji Konkursu Przeglądu Sądowego na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce stosowania prawa za monografię Zbieg przepisów ustawy w prawie karnym. Analiza teoretyczna (Warszawa 2011).

W 2013 otrzymał Złote Paragrafy. W 2013 został wyróżniony kategorią Profesjonalista przez miesięcznik Forbes.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Piotr Kardas is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Piotr Kardas
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes