peoplepill id: petko-kiprov
PK
Bulgaria
4 views today
4 views this week
Petko Kiprov
Bulgarian State Security officer

Petko Kiprov

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian State Security officer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Mednikarovo, Galabovo Municipality, Stara Zagora Province, Bulgaria
Place of death
Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria
Age
79 years
Education
Sofia University
Bulgaria
(-1959)
The details (from wikipedia)

Biography

Петко Господинов Кипров е български офицер от Държавна сигурност (генерал-майор).

Биография

Петко Кипров е роден на 10 февруари 1937 година в село Медникарово, Харманлийско, като Петко Желязков – променя фамилното си име на Кипров при издаването на паспорта си. Той е единствено дете на Господин Желязков Кипров и Мата Бенишева, които притежават около 40 декара земя. Братът на баща му е полицай, двама негови братовчеди са убити от комунистите в масовия терор непосредствено след Деветосептемврийския преврат от 1944 година, а на друг родственик са национализирани няколко селскостопански машини – тези връзки стават причина за няколко проверки на лоялността му по време на кариерата му в Държавна сигурност. От друга страна след преврата баща му става член на Българската комунистическа партия (БКП), а негов братовчед е и Георги Костов, комунистически активист, който достига генералско звание в армията.

Кипров завършва основно училище в родното си село и Старозагорската мъжка гимназия, след което отива да учи право в Софийския университет „Климент Охридски“. На 2 ноември 1958 година се жени за Анка Кечеджиева, дъщеря на местен функционер на БКП в Шуменско, която по късно става съдия, като двамата имат един син. По време на следването си е активист на Димитровския комунистически младежки съюз. По собствените му думи участва активно в „разобличаване на нездравите прояви“ на свои състуденти при репресиите, последвали Унгарското въстание от 1956 година. Дипломира се през 1959 година, като междувременно отбива военната си служба по време на следването – служи два месеца в Разград през 1956 година и два месеца в София през 1958 година.

На 27 януари 1960 година Петко Кипров е назначен за следовател към народната милиция във Варна със звание лейтенант. Бързо се проявява с множество успешни следствия, главно за кражби на служители в различни предприятия и учреждения, за което на 25 април 1961 година е повишен в старши следовател. По това време става комсомолски секретар на Окръжното управление на Министерството на вътрешните работи (МВР), от 1963 година е кандидат за член на БКП. На 2 февруари 1963 година е повишен в звание старши лейтенант, а от 2 юни 1964 година е член на БКП.

От 10 май 1966 година Кипров става инспектор в отдел „Следствен“ на Дирекция „Народна милиция“ в София, като отговаря за Сливенски, Старозагорски, Бургаски и Ямболски окръг, а на 25 юни е повишен в капитан. От 1 март 1967 година е старши инспектор в 01 отделение, а от 1 март 1968 година е старши инспектор първа степен в 03 отделение на отдел „Следствен“ на МВР, което се занимава с тежки стопански престъпления. През октомври 1967 година се развежда със съпругата си, която остава да работи във Варна, след което се жени повторно за служителка на Държавна сигурност. На 2 януари 1970 година става началник на отделение в следствието на милицията.

На 19 юни 1970 година Петко Кипров е прехвърлен от следствието на милицията – необичайно за времето си преназначение – в Следствения отдел на Държавна сигурност като следовател II степен в 04 отделение (производствено). На 1 септември 1971 година е повишен в звание майор, на 1 май 1972 година в длъжност следовател III степен, а на 6 септември същата година – в длъжност старши инспектор. На 25 октомври 1972 година е прехвърлен във Второ главно управление (контраразузнаване) на Държавна сигурност и същевременно е назначен на прикритие в Министерството на външната търговия като главен икономист II степен в „Управление Кадри“. На 25 август 1973 година е върнат в следствието, сега в 07 отделение („правен анализ и оценки“).

На 20 февруари 1974 година Кипров е прехвърлен в централната администрация на МВР като заместник-началник на Отдела за подработка на документи и текущ контрол при Секретариата на министерството. На 1 септември 1976 година е повишен в подполковник, а от 27 август 1979 година е първи заместник-началник на Централното информационно-организационно управление на МВР. От 1 декември 1980 година Петко Кипров е началник на Висшата специална школа „Георги Димитров“ на МВР. На 26 май 1986 година получава научната степен доцент „за принос в развитието на оперативно-правната теория“. На 7 септември 1986 година е повишен в генерал-майор.

При разформироването на Държавна сигурност в началото на 1990 година от 14 март Петко Кипров оглавява нейния Трети самостоятелен отдел (картотека и архив), преименувано на 1 юни в Служба „Информация и архив“. На този пост той се включва активно в прочистването на архивите на Държавна сигурност от компрометиращи материали и публично се противопоставя на намерението на парламента да разсекрети досиетата на сътрудници на политическата полиция на тоталитарния комунистически режим. В началото на декември 1990 година той подава оставка в знак на протест срещу решението на парламента да изиска досиетата на депутати, сътрудничили на Шесто управление. Освободен е от ръководството на архива считано от 1 януари 1991 година, а малко след това е пенсиониран, считано от 1 юни същата година.

След пенсионирането си Кипров преподава във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“.

Петко Кипров умира на 13 декември 2016 година в София.

Звания

  • лейтенант от народната милиция (27 януари 1960)
  • старши лейтенант от народната милиция (2 февруари 1963), предсрочно
  • капитан от народната милиция (25 юни 1966), предсрочно
  • капитан от ДС (19 юни 1970)
  • майор от ДС (1 септември 1971)
  • подполковник от ДС (1 септември 1976)
  • полковник от ДС – 1980
  • генерал-майор от ДС (7 септември 1986)

Награди

  • Орден „9 септември 1944“ II степен с мечове (1983)
  • Орден „9 септември 1944“ I степен с мечове (1986)
  • Орден „Народна република България“ II степен (9 февруари 1987; по повод 50-годишнината му)

Бележки

Цитирани източници
  • Методиев, Момчил и др. Държавна сигурност: предимство по наследство. София, Институт за изследване на близкото минало, 2015. ISBN 978-954-28-1937-0.
Нормативен контролРедактиране в Уикиданни
Нормативен контролРедактиране в Уикиданни
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Petko Kiprov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Petko Kiprov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes