Peter Jackson
Quick Facts
Biography
Peter Jackson on Briti ühiskonna- ja kultuurigeograaf, üks uue kultuurigeograafia rajajaid.
Ta on 1993. aastast Sheffieldi Ülikooli inimgeograafia professor.
Uurimistöö
1980ndatel esitas Jackson koos Susan Smithiga väljakutse tollasele ühiskonnageograafiale, mis keskendus segregatsiooni kaardistamisele ja ruumilise integratsiooni mõõtmisele ning toetus etnilise päritolu käsitlemisel Chicago sotsioloogiakoolkonna bioloogilistele metafooridele: ta eitas bioloogilist rassikäsitust, võttis arvesse rassismi mõju ning väitis, et etniline päritolu on ühiskondlike suhete sattumuslik ajalooline ja geograafiline produkt, sotsiaalne konstruktsioon. Ta pani ette uurida rassi ja rassismi geograafiat.
Jackson leidis, et kultuurigeograafia peab nähtamatu maastiku asemel koostöös ühiskonnageograafiaga keskenduma sotsiaalse interaktsiooni ja ühiskondlike suhete analüüsile. Raymond Williamsilt, Stuart Hallilt ja keskuse Birmingham Centre for Contemporary Cultural Studies subkultuuride uuringutest inspiratsiooni saades kutsus ta 1987 koos Denis Cosgrove'iga üles praktiseerima "uut kultuurigeograafiat", uurides subkultuure konkreetsetes materiaalsetes kontekstides.
Raamat "Maps of Meaning: An Introduction to Cultural Geography" (1987) kutsus kultuurigeograafiat üles suunama tähelepanu kultuurilt kui niisuguselt kultuurilise poliitika vallale, sealhulgas domineerivate ja allutatud rühmade vahelistele suhetele, ning rõhutas populaarkultuuri väärtust nii omaette kui ka väljakutsena kõrgkultuurile. Kultuuri pinnal vaidlustatakse ja lahendatakse majanduslikke ja poliitilisi vastuolusid. Raymond Williamsile toetudes visandas Jackson geograafilise kultuurimaterialismi, mille järgi kultuur on konkreetses ajaloolises ja geograafilises kontekstis materiaalselt toodetud. Teksti, märgi ja diskursuse taga tuleb näha kontekste, tegevust ja struktuure. Ta analüüsis ideoloogia ja diskursuse mõistet ning kavandas soo (selle ühiskondlike suhete), seksuaalsuse, rassi ja rassismi ning keele uurimist, kasutades muu hulgas etnograafiat. Raamat märgistas kultuurilise pöörde algust inimgeograafias.
Jackson uuris mehelikkuse ja valgesse rassi kuulumise geograafilist konstitutsiooni. See viis ta üldise tarbimisgeograafiani: ta uuris koostöös antropoloogide ja sotsioloogidega ostlemispraktikaid ja kohalikke tarbimiskultuure, rahvuseüleseid tarbimiskultuure ning toidu tarbimist ja kaubakette. Jackson uurib, kuidas inimesed loovad igapäevaelu materjali abil tähendust. Majandusgeograafia peaks uurima tänapäeva kommertskultuuri vaidlustatud geograafiaid. Kaupade ringluses ja võrgustikus on kultuur ja majandus lahutamatud. Kuigi Jacksonile on ette heidetud, et ta jätab kõrvale tootmise geograafiate juurde kuuluvad võimusuhted, rõhutab ta igapäevase ühiskondliku ja kultuurilise elu materjalide omastamist ja teisendamist: tähenduse kaarte, tänu millele maailm saab poliitilisena arusaadavaks. Tuleb empiiriliselt uurida globaliseerumise mõju tarbimiskultuurile eri kohtades ning ühiskonna- ja kultuurigeograafia tuleb taas materialiseerida.
Tunnustused
- Sotsiaalteaduste Akadeemia liige, 2001
Publikatsioone
- koos S. J. Smithiga (toim). Social interaction and ethnic segregation, Academic Press: London 1981.
- koos S. J. Smithiga. Exploring social geography, George Allen & Unwin: London 1984.
- (toim). Race and racism: essays in social geography, Allen & Unwin: London 1987.
- Denis Cosgrove, Peter Jackson. New directions in cultural geography. – Area, 1987, 19, lk 95–101.
- Maps of Meaning: An Introduction to Cultural Geography, Unwin Hyman: London 1989.
- The cultural politics of masculinity: Towards a social geography. – Transactions, Institute of British Geographers, 1991, 16, lk 199–213.
- koos J. Penrose'iga (toim). Constructions of race, place and nation, UCL Press: London 1993.
- Miller, D., Jackson, P., Thrift, N., Holbrook, B., Rowlands, M. Shopping, place and 'identity, Routledge: London 1998.
- Constructions of whiteness in the geographical imagination. – Area, 1998, 30, lk 99–106.
- Commodity cultures: The traffic in things. – Transactions, Institute of British Geographers, 1999, 24, lk 95–108.
- Jackson, P., Lowe, M., Miller, D. and Mort, F. (toim). Commercial cultures, Berg, Oxford 2000.
- Rematerializing social and cultural geography. – Social and Cultural Geography, 2000, 1, lk 9–14.
- Jackson, P., Stevenson, N. and Brooks, K. Making sense of men's magazines, Polity Press, Cambridge 2001.
- Commercial cultures: Transcending the cultural and the economic. – Progress in Human Geography, 2000, 26, lk 3–18.
- Jackson, P., Crang, P., Dwyer, C. (toim). Transnational spaces, Routledge: London 2004.
- Atkinson, D., Jackson, P., Sibley, D. and Washbourne, N. (toim). Cultural geography: a critical dictionary of key concepts, I.B. Tauris: London 2005.
- Jackson, P. (toim). Changing families, changing food, Palgrave-Macmillan: Basingstoke 2009.
- Murcott, A., Belasco, W., Jackson, P. (toim). The Handbook of Food Research, London: Bloomsbury 2013.
- koos CONANXi rühmaga. Food Words: essays in culinary culture, London: Bloomsbury 2013.
Viited
Kirjandus
- C. Dwyer. Jackson, P. – Nigel Thrift, Rob Kitchin (toim). Encyclopaedia of Human Geography, kd 6, 2009, lk 1–3.