peoplepill id: p-p-petrov
рускі генерал-маёр, удзельнік Першай сусветнай і Грамадзянскай войнаў. Выбітны дзеяч Белага руху ў Сібіры і Паволжы
P. P. Petrov
The basics
Quick Facts
Intro
рускі генерал-маёр, удзельнік Першай сусветнай і Грамадзянскай войнаў. Выбітны дзеяч Белага руху ў Сібіры і Паволжы
Gender
Male
Place of birth
Russia
Star sign
Place of death
Santa Clara, United States of America
Age
85 years
The details (from wikipedia)
Biography
Павел Пятровіч Пятроў (руск.: Павел Петрович Петров; 13 студзеня 1882 года, вёска Салпекава Відэлібскай воласці Пскоўскай губерні, Расійская імперыя — 24 ліпеня 1967 года, Сан-Францыска, ЗША) — рускі генерал-маёр, удзельнік Першай сусветнай і Грамадзянскай войнаў. Значны дзеяч Белага руху ў Сібіры і Паволжы.
Зноскі
Спасылкі
Камандуючыя Зялёнымі арміямі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Камандуючыя ў Грамадзянскай вайне | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя Чырвонай арміяй | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Наркам па ваенных і марскіх справах | Л. Д. Троцкі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Галоўнакамандуючы ўзброенымі сіламі Рэспублікі | І. І. Вацэціс (01.09.1918—09.07.1919) · С. С. Каменеў (1919—1924) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіраўнік Усерагалоўштаба | М. М. Стогаў (18.05—02.08.1918) · А. А. Свечын (02.08—22.10.1918) · М. І. Ратэль (22.10.1918—10.02.1921) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіраўнік Палявога штаба РВСР | М. І. Ратэль (02.10.—22.10.1918) · Ф. В. Касцяеў (22.10 1918—16.06.1919) · М. Д. Бонч-Бруевіч (16.06.—13.07.1919) · П. П. Лебедзеў (13.07.1919—14.02.1921) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя франтамі |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Усходні фронт | М. А. Мураўёў (13.06 — 11.07.1918) · І. І. Вацэціс (11.07.1918 — 28.09.1918) · С. С. Каменеў (28.09.1918 — 05.05.1919, 29.05.1919 — 07.07.1919) · А. А. Самойла (05.05.1919 — 29.05.1919) · М. В. Фрунзэ (19.07 — 15.08.1919) · У. А. Альдэрогэ (15.08.1919 — 15.01.1920) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночны фронт | Д. П. Парскі · Д. М. Надзёжны (26.11.1918—19.02.1919) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Туркестанскі фронт | М. В. Фрунзэ (жнівень 1919 — верасень 1920) · Р. Я. Сакольнікаў (верасень 1920 — люты 1921) · У. С. Лазарэвіч (люты 1921 — студзень 1922) · В. І. Шорын (студзень—лістапад 1922) · А. І. Корк (лістапад 1922—1923) · С. А. Пугачоў (ліпень 1923 — красавік 1924) · М. К. Левандоўскі (красавік 1924 — лістапад 1925) · К. А. Аўксенцьеўскі (1925—1927) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўднёвы фронт | П. П. Сыцін, П. А. Славен (лістапад 1918 — студзень 1919), У. М. Гіціс (студзень—ліпень 1919), У. М. Ягор’еў (ліпень—кастрычнік 1919), А. І. Ягораў (кастрычнік 1919 — студзень 1920), М. В. Фрунзэ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Каспійска-Каўказскі фронт | М. С. Свечнікаў (8.12.1918—19.03.1919) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Заходні фронт | Д. М. Надзёжны (19.02.1919—22.07.1919) · У. М. Гіціс (ліпень 1919 — красавік 1920) · М. М. Тухачэўскі (красавік 1920 — жнівень 1922) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўднёва-Заходні фронт | А. І. Ягораў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя арміямі |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-я Конная армія | С. М. Будзённы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-я Конная армія | А. І. Гарадавікоў · П. К. Міронаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Іншыя | П. Я. Дыбенка · В. У. Куйбышаў · К. А. Мерацкоў · Д. А. Фурманаў · С. К. Цімашэнка · В. І. Чапаеў · Б. М. Шапашнікаў · М. А. Шчорс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя Белымі арміямі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Вярхоўны галоўнакамандуючы Рускай арміяй | А. В. Калчак † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Данская армія | П. М. Красноў ·А. П. Багаеўскі ·К. К. Мамантаў † ·П. Х. Папоў ·І. Д. Папоў † ·Э. Ф. Семілетаў † ·Г. Д. Каргальскаў ·А. М. Молер ·М. В. Базаваў ·М. Г. Хрыпуноў ·І. Ф. Быкадораў ·У. І. Сідорын ·С. В. Дзянісаў ·А. П. Фіцхелаўраў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Каўказская армія | В. Л. Пакроўскі ·Я. Д. Юзафовіч ·П. М. Шацілаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кубанская армія | А. Р. Шкуро ·С. Г. Улагай | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Крымска-Азоўская армія | А. А. Бароўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Добраахвотніцкая армія | І. П. Раманоўскі † ·А. С. Лукомскі ·П. С. Махроў ·І. М. Васільчанка † ·І. Г. Барбовіч ·А. М. Каледзін † ·М. В. Аляксееў † ·Л. Г. Карнілаў † · А. І. Дзянікін ·У. З. Май-Маеўскі † ·П. М. Урангель | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Туркестанская армія | І. В. Савіцкі ·А. А. Бароўскі ·Б. І. Казановіч | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Войскі Кіеўскай вобласці | М. Э. Брэдаў ·А. М. Драгаміраў ·В. Я. Флуг | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Войскі Наварасійскай вобласці | М. М. Промтаў ·М. М. Шылінг | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 АК | Б. І. Казановіч ·А. П. Куцепаў ·У. К. Віткоўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 АК | А. А. Бароўскі ·У. З. Май-Маеўскі † ·М. М. Промтаў ·Я. А. Слашчоў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 АК | У. П. Ляхаў ·Я. А. Слашчоў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Драздоўцы | М. Г. Драздоўскі † ·У. К. Віткоўскі ·А. В. Туркул | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Карнілаўцы | А. П. Куцепаў ·М. У. Скоблін | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Маркаўцы | С. Л. Маркаў ·М. С. Ціманоўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аляксееўцы | А. П. Багаеўскі ·Б. І. Казановіч | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Усходні фронт | А. В. Калчак † ·У. О. Капель † ·М. К. Дзітэрыхс ·А. Ф. Маткоўскі † ·А. М. Грышын «Алмазаў» † ·У. П. Гулідаў † ·А. І. Дутаў † ·Р. М. Сямёнаў ·К. В. Сахараў ·С. М. Вайцяхоўскі ·К. І. Сычоў ·У. С. Талстоў ·Б. У. Аненкаў ·А. М. Пепяляеў ·А. С. Бакіч † ·Р. Ф. Унгерн фон Штэрнберг † ·Б. П. Разухін † ·П. П. Іваноў-Рынаў ·В. К. Малчанаў ·Г. К. Старк ·В. Г. Болдыраў ·С. М. Люпаў ·П. П. Пятроў ·Р. Гайда ·Я. Сыравы ·С. Чэчак ·У. М. Шакораў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночная армія | У. У. Марушэўскі ·Я. К. Мілер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночна-Заходняя армія | А. П. Радзянка ·М. М. Юдзеніч ·П. У. Глазенап ·С. Н. Булак-Балаховіч ·А. П. Лівен | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Заходняя добраахвотніцкая армія | П. Р. Бермант-Авалаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя Зялёнымі арміямі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рэвалюцыйна-паўстанцкая армія Украіны | Н. І. Махно ·Ф. Ю. Шчусь † ·С. Н. Карэтнікаў † ·Д. І. Папоў † ·Л. М. Задаў ·М. Р. Нікіфарава † ·І. С. Гросман ·У. М. Волін ·П. А. Аршынаў ·І. Маркаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аб'яднаная партызанская армія Тамбоўскага края | П. М. Такмакоў † ·А. С. Антонаў † ·Д. С. Антонаў † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Іншыя «зялёныя арміі» на Паўднёвым фронце | Н. А. Грыгор'еў † ·Д. І. Цярпіла † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кранштацкі гарнізон | С. М. Петрычэнка | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя Чырвонай арміяй | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Наркам па ваенных і марскіх справах | Л. Д. Троцкі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Галоўнакамандуючы ўзброенымі сіламі Рэспублікі | І. І. Вацэціс (01.09.1918—09.07.1919) · С. С. Каменеў (1919—1924) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіраўнік Усерагалоўштаба | М. М. Стогаў (18.05—02.08.1918) · А. А. Свечын (02.08—22.10.1918) · М. І. Ратэль (22.10.1918—10.02.1921) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіраўнік Палявога штаба РВСР | М. І. Ратэль (02.10.—22.10.1918) · Ф. В. Касцяеў (22.10 1918—16.06.1919) · М. Д. Бонч-Бруевіч (16.06.—13.07.1919) · П. П. Лебедзеў (13.07.1919—14.02.1921) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя франтамі |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Усходні фронт | М. А. Мураўёў (13.06 — 11.07.1918) · І. І. Вацэціс (11.07.1918 — 28.09.1918) · С. С. Каменеў (28.09.1918 — 05.05.1919, 29.05.1919 — 07.07.1919) · А. А. Самойла (05.05.1919 — 29.05.1919) · М. В. Фрунзэ (19.07 — 15.08.1919) · У. А. Альдэрогэ (15.08.1919 — 15.01.1920) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночны фронт | Д. П. Парскі · Д. М. Надзёжны (26.11.1918—19.02.1919) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Туркестанскі фронт | М. В. Фрунзэ (жнівень 1919 — верасень 1920) · Р. Я. Сакольнікаў (верасень 1920 — люты 1921) · У. С. Лазарэвіч (люты 1921 — студзень 1922) · В. І. Шорын (студзень—лістапад 1922) · А. І. Корк (лістапад 1922—1923) · С. А. Пугачоў (ліпень 1923 — красавік 1924) · М. К. Левандоўскі (красавік 1924 — лістапад 1925) · К. А. Аўксенцьеўскі (1925—1927) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўднёвы фронт | П. П. Сыцін, П. А. Славен (лістапад 1918 — студзень 1919), У. М. Гіціс (студзень—ліпень 1919), У. М. Ягор’еў (ліпень—кастрычнік 1919), А. І. Ягораў (кастрычнік 1919 — студзень 1920), М. В. Фрунзэ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Каспійска-Каўказскі фронт | М. С. Свечнікаў (8.12.1918—19.03.1919) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Заходні фронт | Д. М. Надзёжны (19.02.1919—22.07.1919) · У. М. Гіціс (ліпень 1919 — красавік 1920) · М. М. Тухачэўскі (красавік 1920 — жнівень 1922) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўднёва-Заходні фронт | А. І. Ягораў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя арміямі |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-я Конная армія | С. М. Будзённы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-я Конная армія | А. І. Гарадавікоў · П. К. Міронаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Іншыя | П. Я. Дыбенка · В. У. Куйбышаў · К. А. Мерацкоў · Д. А. Фурманаў · С. К. Цімашэнка · В. І. Чапаеў · Б. М. Шапашнікаў · М. А. Шчорс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя Белымі арміямі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Вярхоўны галоўнакамандуючы Рускай арміяй | А. В. Калчак † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Данская армія | П. М. Красноў ·А. П. Багаеўскі ·К. К. Мамантаў † ·П. Х. Папоў ·І. Д. Папоў † ·Э. Ф. Семілетаў † ·Г. Д. Каргальскаў ·А. М. Молер ·М. В. Базаваў ·М. Г. Хрыпуноў ·І. Ф. Быкадораў ·У. І. Сідорын ·С. В. Дзянісаў ·А. П. Фіцхелаўраў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Каўказская армія | В. Л. Пакроўскі ·Я. Д. Юзафовіч ·П. М. Шацілаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кубанская армія | А. Р. Шкуро ·С. Г. Улагай | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Крымска-Азоўская армія | А. А. Бароўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Добраахвотніцкая армія | І. П. Раманоўскі † ·А. С. Лукомскі ·П. С. Махроў ·І. М. Васільчанка † ·І. Г. Барбовіч ·А. М. Каледзін † ·М. В. Аляксееў † ·Л. Г. Карнілаў † · А. І. Дзянікін ·У. З. Май-Маеўскі † ·П. М. Урангель | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Туркестанская армія | І. В. Савіцкі ·А. А. Бароўскі ·Б. І. Казановіч | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Войскі Кіеўскай вобласці | М. Э. Брэдаў ·А. М. Драгаміраў ·В. Я. Флуг | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Войскі Наварасійскай вобласці | М. М. Промтаў ·М. М. Шылінг | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 АК | Б. І. Казановіч ·А. П. Куцепаў ·У. К. Віткоўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 АК | А. А. Бароўскі ·У. З. Май-Маеўскі † ·М. М. Промтаў ·Я. А. Слашчоў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 АК | У. П. Ляхаў ·Я. А. Слашчоў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Драздоўцы | М. Г. Драздоўскі † ·У. К. Віткоўскі ·А. В. Туркул | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Карнілаўцы | А. П. Куцепаў ·М. У. Скоблін | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Маркаўцы | С. Л. Маркаў ·М. С. Ціманоўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аляксееўцы | А. П. Багаеўскі ·Б. І. Казановіч | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Усходні фронт | А. В. Калчак † ·У. О. Капель † ·М. К. Дзітэрыхс ·А. Ф. Маткоўскі † ·А. М. Грышын «Алмазаў» † ·У. П. Гулідаў † ·А. І. Дутаў † ·Р. М. Сямёнаў ·К. В. Сахараў ·С. М. Вайцяхоўскі ·К. І. Сычоў ·У. С. Талстоў ·Б. У. Аненкаў ·А. М. Пепяляеў ·А. С. Бакіч † ·Р. Ф. Унгерн фон Штэрнберг † ·Б. П. Разухін † ·П. П. Іваноў-Рынаў ·В. К. Малчанаў ·Г. К. Старк ·В. Г. Болдыраў ·С. М. Люпаў ·П. П. Пятроў ·Р. Гайда ·Я. Сыравы ·С. Чэчак ·У. М. Шакораў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночная армія | У. У. Марушэўскі ·Я. К. Мілер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночна-Заходняя армія | А. П. Радзянка ·М. М. Юдзеніч ·П. У. Глазенап ·С. Н. Булак-Балаховіч ·А. П. Лівен | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Заходняя добраахвотніцкая армія | П. Р. Бермант-Авалаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя Зялёнымі арміямі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рэвалюцыйна-паўстанцкая армія Украіны | Н. І. Махно ·Ф. Ю. Шчусь † ·С. Н. Карэтнікаў † ·Д. І. Папоў † ·Л. М. Задаў ·М. Р. Нікіфарава † ·І. С. Гросман ·У. М. Волін ·П. А. Аршынаў ·І. Маркаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аб'яднаная партызанская армія Тамбоўскага края | П. М. Такмакоў † ·А. С. Антонаў † ·Д. С. Антонаў † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Іншыя «зялёныя арміі» на Паўднёвым фронце | Н. А. Грыгор'еў † ·Д. І. Цярпіла † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кранштацкі гарнізон | С. М. Петрычэнка | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Наркам па ваенных і марскіх справах | Л. Д. Троцкі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Галоўнакамандуючы ўзброенымі сіламі Рэспублікі | І. І. Вацэціс (01.09.1918—09.07.1919) · С. С. Каменеў (1919—1924) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіраўнік Усерагалоўштаба | М. М. Стогаў (18.05—02.08.1918) · А. А. Свечын (02.08—22.10.1918) · М. І. Ратэль (22.10.1918—10.02.1921) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіраўнік Палявога штаба РВСР | М. І. Ратэль (02.10.—22.10.1918) · Ф. В. Касцяеў (22.10 1918—16.06.1919) · М. Д. Бонч-Бруевіч (16.06.—13.07.1919) · П. П. Лебедзеў (13.07.1919—14.02.1921) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя франтамі |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Усходні фронт | М. А. Мураўёў (13.06 — 11.07.1918) · І. І. Вацэціс (11.07.1918 — 28.09.1918) · С. С. Каменеў (28.09.1918 — 05.05.1919, 29.05.1919 — 07.07.1919) · А. А. Самойла (05.05.1919 — 29.05.1919) · М. В. Фрунзэ (19.07 — 15.08.1919) · У. А. Альдэрогэ (15.08.1919 — 15.01.1920) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночны фронт | Д. П. Парскі · Д. М. Надзёжны (26.11.1918—19.02.1919) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Туркестанскі фронт | М. В. Фрунзэ (жнівень 1919 — верасень 1920) · Р. Я. Сакольнікаў (верасень 1920 — люты 1921) · У. С. Лазарэвіч (люты 1921 — студзень 1922) · В. І. Шорын (студзень—лістапад 1922) · А. І. Корк (лістапад 1922—1923) · С. А. Пугачоў (ліпень 1923 — красавік 1924) · М. К. Левандоўскі (красавік 1924 — лістапад 1925) · К. А. Аўксенцьеўскі (1925—1927) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўднёвы фронт | П. П. Сыцін, П. А. Славен (лістапад 1918 — студзень 1919), У. М. Гіціс (студзень—ліпень 1919), У. М. Ягор’еў (ліпень—кастрычнік 1919), А. І. Ягораў (кастрычнік 1919 — студзень 1920), М. В. Фрунзэ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Каспійска-Каўказскі фронт | М. С. Свечнікаў (8.12.1918—19.03.1919) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Заходні фронт | Д. М. Надзёжны (19.02.1919—22.07.1919) · У. М. Гіціс (ліпень 1919 — красавік 1920) · М. М. Тухачэўскі (красавік 1920 — жнівень 1922) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўднёва-Заходні фронт | А. І. Ягораў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Камандуючыя арміямі |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-я Конная армія | С. М. Будзённы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-я Конная армія | А. І. Гарадавікоў · П. К. Міронаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Іншыя | П. Я. Дыбенка · В. У. Куйбышаў · К. А. Мерацкоў · Д. А. Фурманаў · С. К. Цімашэнка · В. І. Чапаеў · Б. М. Шапашнікаў · М. А. Шчорс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночны фронт | Д. П. Парскі · Д. М. Надзёжны (26.11.1918—19.02.1919) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Туркестанскі фронт | М. В. Фрунзэ (жнівень 1919 — верасень 1920) · Р. Я. Сакольнікаў (верасень 1920 — люты 1921) · У. С. Лазарэвіч (люты 1921 — студзень 1922) · В. І. Шорын (студзень—лістапад 1922) · А. І. Корк (лістапад 1922—1923) · С. А. Пугачоў (ліпень 1923 — красавік 1924) · М. К. Левандоўскі (красавік 1924 — лістапад 1925) · К. А. Аўксенцьеўскі (1925—1927) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўднёвы фронт | П. П. Сыцін, П. А. Славен (лістапад 1918 — студзень 1919), У. М. Гіціс (студзень—ліпень 1919), У. М. Ягор’еў (ліпень—кастрычнік 1919), А. І. Ягораў (кастрычнік 1919 — студзень 1920), М. В. Фрунзэ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Каспійска-Каўказскі фронт | М. С. Свечнікаў (8.12.1918—19.03.1919) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Заходні фронт | Д. М. Надзёжны (19.02.1919—22.07.1919) · У. М. Гіціс (ліпень 1919 — красавік 1920) · М. М. Тухачэўскі (красавік 1920 — жнівень 1922) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўднёва-Заходні фронт | А. І. Ягораў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-я Конная армія | А. І. Гарадавікоў · П. К. Міронаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Вярхоўны галоўнакамандуючы Рускай арміяй | А. В. Калчак † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Данская армія | П. М. Красноў ·А. П. Багаеўскі ·К. К. Мамантаў † ·П. Х. Папоў ·І. Д. Папоў † ·Э. Ф. Семілетаў † ·Г. Д. Каргальскаў ·А. М. Молер ·М. В. Базаваў ·М. Г. Хрыпуноў ·І. Ф. Быкадораў ·У. І. Сідорын ·С. В. Дзянісаў ·А. П. Фіцхелаўраў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Каўказская армія | В. Л. Пакроўскі ·Я. Д. Юзафовіч ·П. М. Шацілаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кубанская армія | А. Р. Шкуро ·С. Г. Улагай | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Крымска-Азоўская армія | А. А. Бароўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Добраахвотніцкая армія | І. П. Раманоўскі † ·А. С. Лукомскі ·П. С. Махроў ·І. М. Васільчанка † ·І. Г. Барбовіч ·А. М. Каледзін † ·М. В. Аляксееў † ·Л. Г. Карнілаў † · А. І. Дзянікін ·У. З. Май-Маеўскі † ·П. М. Урангель | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Туркестанская армія | І. В. Савіцкі ·А. А. Бароўскі ·Б. І. Казановіч | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Войскі Кіеўскай вобласці | М. Э. Брэдаў ·А. М. Драгаміраў ·В. Я. Флуг | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Войскі Наварасійскай вобласці | М. М. Промтаў ·М. М. Шылінг | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 АК | Б. І. Казановіч ·А. П. Куцепаў ·У. К. Віткоўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 АК | А. А. Бароўскі ·У. З. Май-Маеўскі † ·М. М. Промтаў ·Я. А. Слашчоў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 АК | У. П. Ляхаў ·Я. А. Слашчоў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Драздоўцы | М. Г. Драздоўскі † ·У. К. Віткоўскі ·А. В. Туркул | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Карнілаўцы | А. П. Куцепаў ·М. У. Скоблін | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Маркаўцы | С. Л. Маркаў ·М. С. Ціманоўскі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аляксееўцы | А. П. Багаеўскі ·Б. І. Казановіч | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Усходні фронт | А. В. Калчак † ·У. О. Капель † ·М. К. Дзітэрыхс ·А. Ф. Маткоўскі † ·А. М. Грышын «Алмазаў» † ·У. П. Гулідаў † ·А. І. Дутаў † ·Р. М. Сямёнаў ·К. В. Сахараў ·С. М. Вайцяхоўскі ·К. І. Сычоў ·У. С. Талстоў ·Б. У. Аненкаў ·А. М. Пепяляеў ·А. С. Бакіч † ·Р. Ф. Унгерн фон Штэрнберг † ·Б. П. Разухін † ·П. П. Іваноў-Рынаў ·В. К. Малчанаў ·Г. К. Старк ·В. Г. Болдыраў ·С. М. Люпаў ·П. П. Пятроў ·Р. Гайда ·Я. Сыравы ·С. Чэчак ·У. М. Шакораў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночная армія | У. У. Марушэўскі ·Я. К. Мілер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Паўночна-Заходняя армія | А. П. Радзянка ·М. М. Юдзеніч ·П. У. Глазенап ·С. Н. Булак-Балаховіч ·А. П. Лівен | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Заходняя добраахвотніцкая армія | П. Р. Бермант-Авалаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рэвалюцыйна-паўстанцкая армія Украіны | Н. І. Махно ·Ф. Ю. Шчусь † ·С. Н. Карэтнікаў † ·Д. І. Папоў † ·Л. М. Задаў ·М. Р. Нікіфарава † ·І. С. Гросман ·У. М. Волін ·П. А. Аршынаў ·І. Маркаў | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аб'яднаная партызанская армія Тамбоўскага края | П. М. Такмакоў † ·А. С. Антонаў † ·Д. С. Антонаў † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Іншыя «зялёныя арміі» на Паўднёвым фронце | Н. А. Грыгор'еў † ·Д. І. Цярпіла † | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кранштацкі гарнізон | С. М. Петрычэнка |
The contents of this page are sourced from Wikipedia article.
The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
P. P. Petrov is in following lists
comments so far.
Comments
Credits
References and sources
P. P. Petrov