peoplepill id: otto-warpechowski
OW
Poland
1 views today
1 views this week
Otto Warpechowski
Polish archaeologist

Otto Warpechowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish archaeologist
Places
Work field
Gender
Male
Place of death
Paczuski Duże, Gmina Bielany, Sokołów County, Poland
Age
27 years
Otto Warpechowski
The details (from wikipedia)

Biography

Otto Warpechowski (ur. 5 maja 1917 w Mendrze w Rumunii, zm. 5 lutego 1945 w Paczuskach Dużych) – polski archeolog amator, opiekun zabytków, autor fortelu ratującego zamek w Liwie przed zniszczeniem go przez Niemców podczas okupacji hitlerowskiej.

Życiorys

Był synem Bolesława Konrada Warpechowskiego, agronoma i zarządcy majątków ziemskich. Rodzina w początkach XX w. wyemigrowała do Rumunii, a w 1924 powróciła do Polski i przez kilka lat zamieszkiwała w dobrach matki Ottona – Olimpii – w Brzozowie w powiecie sokołowskim. Tutaj rozpoczęła się jego pasja archeologiczna. Badał m.in. okolice Czerwonki Grochowskiej i Sokołowa Podlaskiego oraz kopce w Jarnicach. Od 1934 przekazywał wyniki swych badań do warszawskiego Muzeum Archeologicznego. Przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął w Warszawie studia archeologiczne, a dzięki poparciu Stefana Starzyńskiego, został powiatowym opiekunem zabytków.

Podczas okupacji niemieckiej starostą powiatu sokołowsko-węgrowskiego został brutalny SS-man, Ernst Gramss, który planował rozbiórkę zamku w Liwie (Niemcy chcieli wykorzystać cegłę rozbiórkową do budowy obozu zagłady w Treblince). Warpechowski podsunął mu wówczas zmyśloną historię, w myśl której zamek ten był wzniesiony przez Krzyżaków i przez nich zamieszkały. Gramss nie tylko poniechał w tej sytuacji planów rozbiórkowych, ale wręcz rozpoczął rekonstrukcję obiektu, jako pomnika odwiecznej dominacji kultury germańskiej na Wschodzie. Historia Warpechowskiego została na tyle mocno rozpropagowana wśród Niemców, że przewodnik Baedekera z 1943 określa liwski zamek jako krzyżacki (Deutschen Orden Burg). W latach 1942–1944 udało się wyremontować i zabezpieczyć część murów, a także urządzić izbę pamiątek – zaczątek przyszłego muzeum. Warpechowski, obawiając się zarzutów o kolaborację, działał w porozumieniu z Armią Krajową, wykorzystując pryzmy cegieł jako skrytki na broń. Prace remontowe przy zamku ostatecznie przerwano w 1944, a Warpechowski musiał się ukrywać w Brzozowie. Jesienią 1944 wstąpił do II Armii Wojska Polskiego, gdzie dosłużył się stopnia kaprala w 8. Pułku Moździerzy.

Zginął tragicznie, zastrzelony przez pijanego oficera sowieckiego we wsi Paczuski Duże (obecnie w pobliżu miejsca śmierci wznosi się jego pomnik). Pochowano go w Czerwonce Grochowskiej.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Otto Warpechowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Otto Warpechowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes