peoplepill id: oleksandra-piasetska-protsyshyn
OP
Austria-Hungary Ukraine Poland
1 views today
1 views this week
Oleksandra Piasetska-Protsyshyn
Ukrainian pianist, teacher, public figure, scout leader

Oleksandra Piasetska-Protsyshyn

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian pianist, teacher, public figure, scout leader
Work field
Gender
Female
Place of birth
Khorosno, Pustomyty Raion, Lviv Oblast, Ukraine
Place of death
Lviv, Kingdom of Galicia and Lodomeria, Ukraine
Age
88 years
Education
Lviv Conservatory
Lviv, Ukraine
The details (from wikipedia)

Biography

Олександра Олексіївна П'ясецька-Процишин (пластунське псевдо «Нома»; 2 вересня 1909, с. Старе Хоросно, Львівська область — 12 червня 1998, м. Львів) — українська піаністка, учителька, громадська діячка, пластунка.

Життєпис

Олександра П'ясецька-Процишин народилася 2 вересня 1909 року в селі Старе Хоросно, нині Солонківської громади Львівського району Львівської области України.

З шести років опановувала гру на фортепіано у Вищому музичному інституті імені Миколи Лисенка клас Марії Криницької та Василя Барвінського. Закінчила гімназії сестер Василіянок та «Рідна школа». Під час навчання вступила до гуртка «Пчілка» 2-го куреня ім. Марти Борецької. З переходом до Уладу старших пластунів була курінною писаркою 14-го куреня «Санітарки». У 1928 році відбула обласний табір на Соколі.

У 1937 році одружується з пластуном, членом УВО та ОУН Осипом Процишиним. Того ж року подружжя заарештовує польська поліція. Невдовзі Олександру звільняють з-під арешту, а її чоловіка висилають в концтабір Березу Картузьку, звідки він повертається хворим на туберкульоз і потім помирає.

З початком Другої світової війни пластуни з куреня «Лісові чорти» передали Олександрі на зберігання прапор. У 1947 році побоюючись репресій від радянської влади вона разом із подружжям Старосольських розшили дві частини стягу навпіл. Частину з тризубом закопали в підвалі одного з львівських будинків, а другу половину прапора у 1989 році перевіз до США племінник Олександри. У 2007 році частину прапора з тризубом львівські пластуни віднайшли завдяки Людмилі Рудко-Cтаросольській, яка вказала на його місцерозташування.

Під час німецької окупації викладала в музичній школі, а також була концертмейстером. Учасниця відродження «Пласту». Проводить пластові табори у Брюховичах та Розлучі, організовує мандрівки та сходження на Говерлу.

Після закінчення воєнних дій активно займалася організацією львівських музичних шкіл, де працювала учителькою.

Померла 12 червня 1998 року у м. Львові. Похована на 4 полі Янівського цвинтаря.

Примітки

  1. Криницька Марія / З. Н. Попко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014.
  2. М. Яртим. Добре заховали «Лісові» // Україна молода. — 2007. — 14 червня.
  3. А. Сова. Історія прапора пластового куреня «Лісові Чорти» у Львові, або захоплююча історія, яка варта екранізації! // Фотографії Старого Львова. — 2022. — 22 липня.

Джерела

  • П'ясецька Олександра (Нома) // Пласт.
  • Олександра П'ясецька (Процишин) нар. 2 вересня 1909 пом. 12 червня 1998 // Родовід.
  • М. Крушельницька. Олександра П'ясецька-Процишин. Жіночі портрети української історії // Наше Життя. — 2002. — № 9 (вересень). — С. 2—3.
  • Т. Воробкевич. О. Пясецька-Процишин — учениця, послідовниця, друг // Виконавсько-педагогічні принципи Василя Барвінського та його послідовників як складова частина Львівської піаністичної школи: матеріали наук.-практ. конф. Львів, 2006. С. 13–20.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Oleksandra Piasetska-Protsyshyn is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Oleksandra Piasetska-Protsyshyn
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes