peoplepill id: oksana-yosypivna-hrytsei
OYH
Russia
1 views today
1 views this week
Oksana Yosypivna Hrytsei
Soviet Ukrainian artist, portraitist, wood carver, wood burning art

Oksana Yosypivna Hrytsei

The basics

Quick Facts

Intro
Soviet Ukrainian artist, portraitist, wood carver, wood burning art
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Dolyna, Dolyna Raion, Ivano-Frankivsk Oblast, Ukraine
Age
73 years
The details (from wikipedia)

Biography

Оксана Йосипівна Грицей (11 травня 1915, хут. Одиниця, тепер с. Оболоння, передмістя м. Долини, Івано-Франківська область — 14 серпня 1988) — українська художниця, майстер художнього різьблення і випалювання по дереву, відома своїми портретами видатних діячів України; член спілки художників України заслужений майстер народної творчості України (1981). Почесний громадянин Долини.

Життєпис

Народилась 11 травня 1915 року в місті Долині, у родині судового упорядника Йосипа Винника.

Навчалась у Долинській початковій школі, а пізніше у гімназії. В цей час малювала портрети вчителів, товаришів. Після гімназії закінчила різні медсестринські курси.

На початку 1930-х стала членкинею ОУН, в зв'язку з чим попала під польські репресії 1930-х років. 1937 рік провела в Золочівській тюрмі.

Від 1938 року жила у Львові, де склала вступні іспити в «Інститут штук пластичних». Відомо, що роботи Оксани Винник були представлені митрополиту Андрею Шептицькому, котрий високо оцінив талант молодої дівчини і запропонував стипендію для продовження освіти. Проте Друга світова війна завадила здійсненню цих планів.

З початком радянської окупації Галичини, переїхала до Кракова. Тут вона познайомилась із українським скульптором, художником Михайлом Черешньовським. За вказівкою Проводу ОУН Оксана і Михайло переїхали до Болехова займатися підпільною діяльністю. Під вивіскою «мистецької майстерні» різьблення по дереву вони створили культурно-просвітницький осередок для молоді.

Взяла шлюб у Болехівській церкві 28 березня 1942 року. У тяжкі воєнні роки німецької окупації вони поєднували творчу роботу, господарські обов'язки, активну підпільну діяльність. Оксана і Михайло з цілої околиці вчили дітей ремеслу столярства, різьби по дереву, малювання. У 1942 році в подружжя Оксани і Михайла народився син Святослав, який у 1943 помер, а у 1944 році — дочка Звенислава. Восени того ж року Михайла мобілізували до війська, і він не повернувся.

У 1948 році вийшла заміх за залізничника Юліана Грицея, а у 1949 році народила сина Степана, який став згодом також художником.

Мисткиня однією з перших у Галичині використала нову універсальна техніку випалювання — елекрописаком на дереві. Поряд з випалюванням майстриня використовувала різьбу по дереву, інкрустацію бісером. У 1951 році у Львові на виставці було виставлено 2 дерев'яні шкатулки, оформлені технікою випалювання, авторства Оксани Грицей, а в наступному (1952) — на виставці експонувалась серія випалених майстринею портретів, зокрема Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Богдана Хмельницького та інших видатних людей України. З Львівських всі експонати потрапили на республіканську виставку в Києві, відтак ім'я долинської мисткині стало відомим відразу на всю країну.

У 1953 році поступила в «Станіславське кооперативне товариство художників». Відтоді щороку свої роботи майстриня експонувала на обласних, республіканських виставках, почала отримувати перші солідні замовлення. Так, у тому ж (1953) році для музею ім. Пушкіна та ім. Чайковського в селі Кам'янці Кіровоградської області виконала портрети Олександра Пушкіна і Петра Чайковського. Через рік — портрети Богдана Хмельницького та Івана Богуна для Станіславського краєзнавчого музею.

На виставці в Москві в 1954 році експонували роботу Оксани Грицей — портрет Лесі Українки. Тоді ж для Львівського музею Івана Франка вона виготовила три його портрети у різному віці.

У 1960—1980-их роках серед найкращих робіт Оксани Грицей — шкатулка з портретом Тараса Шевченка, яка зберігається в Центральному Будинку Народної творчості в Києві; портрет Лесі Українки в Луцькому музеї поетеси, портрет Марка Черемшини — для літературно-меморіального музею в Снятині; комплекти шахів зі столиками і стільцями в гуцульському стилі; тарелі з портретами Лесі Українки, Василя Стефаника, Василя Касіяна (всі — 1971), Івана Франка (1973), Тараса Шевченка (1971), Ольги Кобилянської (1985); альбом «Маруся Чурай» (1985) і багато інших.

У 1970 році стала членом Спілки художників України, а в грудні 1980 року отримала почесне звання «Заслуженого майстра народної творчості України».

Роботи Оксани Грицей зберігаються в провідних музеях України, в приватних збірках шанувальників мистецтва Куби, Канади, США, Польщі, Індії, Німеччини та інших країн.

Померла 13 серпня 1988 року.

Див. також

  • Жінки в ОУН та УПА

Джерела

  • Грицей Оксана Йосипівна // Митці України : Енциклопедичний довідник / упоряд. : М. Г. Лабінський, В. С. Мурза ; за ред. А. В. Кудрицького. — К. : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1992. — С. 188. — ISBN 5-88500-042-5.

Посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Oksana Yosypivna Hrytsei is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Oksana Yosypivna Hrytsei
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes