peoplepill id: o-s-kompan
OSK
Ukraine
1 views today
1 views this week
O. S. Kompan
Ukrainian historian

O. S. Kompan

The basics

Quick Facts

Intro
Ukrainian historian
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Yenakiieve, Ukraine
Age
70 years
Family
Spouse:
Ivan Senchenko
The details (from wikipedia)

Biography

|Батько= |Посада= |Діти= |Мати= |Чоловік=

Оле́на Станісла́вівна Ко́мпан (*19 березня 1916, Єнакієве — †17 липня 1986) — український історик, фахівець із соціально-економічних питань. Доктор історичних наук (з 1965 року). Дружина письменника Івана Юхимовича Сенченка.

Біографія

Народилася 19 березня 1916 року в місті Єнакієвому (нині Донецької області). Походила з родини поляка, техніка-залізничника Станіслава Ейсмонта, репресованого в 1937 році. Незабаром втратила й матір-росіянку.

В 1933–1934 роках навчалася в Інституті іноземних мов, потім у Польському педагогічному інституті у Києві, які були «реорганізовані» — навчальні заклади ліквідували, а чимало студентів та викладачів кинули до таборів.

Була одружена з інженером Юрієм Компаном. У 1940 році закінчила історичний факультет Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка. Згодом родина перебралася до Чернівців, де Олена працювала науковим співробітником у місцевому краєзнавчому музеї. Та її застала радянсько-німецька війна, на початку якої загинув її чоловік. Олена Компан евакуювалася з малолітньою дитиною, 12-річним братом та старим свекром до Узбекистану. На протязі кількох років була ланковою бригади бавовноробів в одному з кишлаків Ферганської долини. В 1944 році повернулася до Києва.

Від 1947 року працювала в Інституті історії АН УРСР (нині Інститут історії України НАН України). 1950 року захистила кандидатську дисертацію «Формування робітничого класу залізорудної та металургійної промисловості Півдня України у 80—90-х роках 19 століття». 1965 року захистила докторську дисертацію «Міста України в другій половині 19 століття».

Виступала з ревізією теоретичних питань історичного процесу. Брала участь у русі шістдесятників. Активно працювала в Українському товаристві охорони пам'яток історії та культури, де займала виразну громадську позицію.

Наказом по Інституту історії від 12 вересня 1972 року Олену Компан було звільнено з роботи («за пропаганду буржуазно-націоналістичних ідей і дружні взаємини з репресованими дисидентами», як зазначено в історії Інституту). Після цього діяла заборона на її виступи в пресі.

Померла 17 липня 1986 року. Похована на Байковому кладовищі (дільниця № 20). На могилі встановлено спільний із чоловіком пам'ятник. Це прямокутна стела із сірого граніту, на якій два керамічні портрети овальної форми й напис: «Письменник Іван Сенченко. 1901–1975. Історик Олена Компан. 1916–1986».

Праці

  • «Вплив визвольної війни українського народу на розвиток антифеодального руху в Польщі» (1954).
  • «Участь міського населення у визвольній війні українського народу, 1648–1654 рр.» (1954).
  • «Єдність світового історичного процесу» (1966).
  • «Культурна спадщина в світлі марксистсько-ленінської теорії» (1970).

Джерела та література

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
O. S. Kompan is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
O. S. Kompan
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes