peoplepill id: nikolay-matsapura
NM
Russia
1 views today
1 views this week
Nikolay Matsapura
Soviet museum director

Nikolay Matsapura

The basics

Quick Facts

Intro
Soviet museum director
Places
Gender
Male
Place of birth
Radomyshl, Radomyshl Raion, Malyn Okruha, Ukraine
Place of death
Kyiv, Ukraine
Age
73 years
Positions
museum director
The details (from wikipedia)

Biography

Микóла Івáнович Мацапу́ра (10 серпня 1900, м. Радомишль, нині Житомирської області — 3 січня 1974, м. Київ) — український мистецтвознавець, шевченкознавець, діяч музейної справи.

Життєпис

Народився 10 серпня 1900 року в Радомишлі. Закінчив 1919 року Радомишльську чоловічу гімназію і того ж року мобілізований до Червоної армії, служив писарем. На початку 1930-х років деякий час навчався в Харківському автошляховому інституті. З 1933 року — в музейних установах Харкова: завідувач меморіального відділу НДІ Тараса Шевченка, надалі — завідувач фондів, головний зберігач — заступник директора з наукової частини Галереї картин Т. Г. Шевченка. 1941 року закінчив курси підвищення кваліфікації наукових працівників художніх музеїв у Ленінграді. У 1941 році керував евакуацією з Харкова експонатів Галереї, а також прибулих з Києва цінностей Центрального музею Т. Г. Шевченка та Будинку-музею Т. Г. Шевченка в Києві.

В евакуації працював на військовому заводі в м. Куйбишеві (тепер — Самара). 1943 року відкликаний до Уфи, де на той час перебували Академія наук УРСР і Спілка художників УРСР, і призначений заступником директора новоутвореного Державного літературно-художнього музею Т. Г. Шевченка і одночасно  — заступником директора та завідувачем фондів Державних фондів художніх музеїв України. У другій половині 1944 року займався реевакуацією музейних цінностей, що були евакуйовані у 1941 році, з Новосибірська до Харкова.

З 1944 по 1950 роки — директор Державного музею Т. Г. Шевченка (тепер — Національний музей Тараса Шевченка), з 1950 року — заступник директора цього музею з наукової частини, з 1953 року — директор Літературно-меморіального будинку-музею Т. Г. Шевченка в Києві. 1956 року важко захворів і вийшов на пенсію, продовжуючи до кінця життя науково-дослідну роботу на ниві шевченкознавства.

З 1965 року — член Спілки художників України (секція мистецтвознавства).

Дружина — художниця Віра Іванівна Бура-Мацапура, учениця Михайла Бойчука. У фондах Національного музею Тараса Шевченка зберігаються її роботи — плакат з нагоди відкриття Державного музею Т. Г. Шевченка (1949), офорт «Палаючий Київський державний університет імені Т. Г. Шевченка, підірваний фашистами», малюнки, виконані у Каневі.

Керівництво музейними установами

У будинку на бульварі Тараса Шевченка, 12 (колишній особняк М. А. Терещенка, зведений в 1870-х роках за проектом В. М. Ніколаєва), нечисленний колектив музею, очолюваний М. І. Мацапурою, за 8 місяців створив першу в історії шевченківських музеїв розширену експозицію, що містилася в 24 залах. 24 квітня 1949 року музей було відкрито для відвідувачів.

За ініціативи й під керівництвом Миколи Івановича у 1953 — 1955 роках здійснено ремонт будівлі, значне переобладнання і технічне переоснащення приміщень Літературно-меморіального будинку-музею Т. Г. Шевченка в Києві.

М. І. Мацапурі належить також авторство й організація побудови експозицій:

  • музею Державного заповідника «Могила Т. Г. Шевченка» в Каневі (1946 — 1950);
  • Державного літературно-меморіального музею Івана Франка у Львові (1947);
  • музею Івана Франка для Товариства об'єднаних українців, що мешкають у Канаді (1954  —1956);
  • організація побудови експозиції літературно-меморіальних музеїв: В. Г. Короленка в Полтаві (1946) та М. О. Островського у Шепетівці (1947 та 1950).

Наукова діяльність

Перші наукові публікації М. І. Мацапури належать до 1945 року. Автор багатьох атрибуцій та коментарів, наукових праць, статей. Упорядник та автор атрибуцій 7-го — 10-го томів Повного зібрання творів Т. Г. Шевченка у 10-ти томах (1961), «Мистецької спадщини» Тараса Шевченка у 4-х томах (1961). Підтримував творчі зв'язки з відомими шевченкознавцями І. Я. Айзенштоком, Є. А. Ковалевською, М. І. Моринцем, П. В. Журом, письменницею та літературознавцем М. С. Шагінян та ін.

Нагороди та відзнаки

  • Медаль «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941—1945 гг.» (1944);
  • Почесна грамота Комітету у справах мистецтв при РНК СРСР (1942);
  • Почесна грамота Комітету у справах культурно-освітніх установ УРСР (1949);
  • Подяка Правління Українського товариства культурного зв'язку з закордоном (1956).

Цікаві факти

  • Усі шевченківські цінності, евакуйовані з Харкова на початку війни, було врятовано, і жоден експонат не загинув під час реевакуації з Новосибірська через Москву до Харкова.
  • Микола Іванович провів екскурсію для урядової комісії, що оглядала експозицію ДМШ, в якій були родич Тараса Шевченка Терентій Шевченко, М. С. Хрущов з сином Сергієм, М. П. Бажан, П. Г. Тичина, І. С. Їжакевич та інші відомі політичні та культурні діячі.
  • З ініціативи М. І. Мацапури Хрещатицький провулок, де під № 8-а (у колишньому будинку Житницьких) розташований Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка, 1954 року перейменовано на Шевченка Тараса провулок.
  • Відомий український історик, дослідник і глибокий знавець козаччини Д. І. Яворницький, з яким М. І. Мацапура зустрічався 1935 року у Дніпропетровську, вважав Миколу Івановича нащадком запорозького сотника на прізвище Мацапура, який перший кинувся у бій з польською шляхтою під час битви під Жовтими Водами (1648).

Пам'ять

На відзнаку 110-річчя зо дня народження М. І. Мацапури 15 вересня 2010 року відбувся вечір пам'яті в Національному музеї Тараса Шевченка, було розгорнуто виставку фотоматеріалів, друкованих робіт М. І. Мацапури, що зберігаються в родинному архіві. У 2011 році вийшов збірник наукових статей М. І. Мацапури і спогадів про нього «Дослідник на ниві Шевченкознавства», укладений донькою Тетяною Миколаївною Мацапурою. У збірнику, зокрема, міститься список наукових праць, статей та фактів участі М. І. Мацапури в роботі секції мистецтвознавства Спілки художників УРСР (всього 118 назв).

Джерела

  • Шевченківський словник. Т.1 // Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка АН УРСР. К.  : Головна редакція УРЕ, 1976. — С. 387.
  • Дослідник на ниві Шевченкознавства. — К. : Пульсари, 2011. — 267 с.

Посилання

  Генеалогія та некрополістика
  Генеалогія та некрополістика
Нормативний контроль
Нормативний контроль
  1. Czech National Authority Database
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Nikolay Matsapura is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Nikolay Matsapura
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes